ترجمه رسمی سند وسائط نقلیه سنگین

ترجمه رسمی وسائط نقلیه سنگین

قبل از هر چیز باید بدانیم که ترجمه رسمی سند وسائط نقلیه سنگین تلفن برای چه ویزاهایی لازم است؟ آیا نیاز است که مدارک ترجمه شده را به تایید دادگستری و خارجه برسانیم؟ هزینه ترجمه سند وسائط نقلیه سنگین چقدر است و چه مدت زمان می‌برد؟ این ها سوالاتیست که معمولا مشتریانمان از ما می‌پرسند. در صورتی که تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری در خصوص هزینه و شرایط ترجمه رسمی سند وسائط نقلیه سنگین کسب کنید در ادامه با ما همراه باشید...

ترجمه رسمی سند خودرو

ترجمه رسمی سند وسائط نقلیه سنگین

دارالترجمه رسمی الف
5 دی 1401
بدون دیدگاه

مقدمه

ویزا اصلی‌ترین مدرک برای سفر به کشورهای دیگر و مجوز ورود به کشورهای مختلف است. این مدرک انواع مختلفی دارد و هدف فرد از سفر به آن کشور را مشخص می‌کند. اخذ هر نوع ویزا بسته به نوع آن مانند کاری، توریستی، تحصیلی و… نیاز به مدارک مختلفی دارد که به طور کل به دسته های زیر تقسیم می شوند:

 • مدارک هویتی یا شناسایی
 • مدارک شغلی و تمکن مالی
 • مدارک تحصیلی

در میان مدارک مختلف، مدارک مالی و شغلی بیشترین تاثیر را در فرآیند صدور ویزا برای تایپ های توریستی و شغلی دارند.

ترجمه رسمی سند وسائط نقلیه سنگین و به طور کل هر وسیله نقلیه‌ای که متقاضی صدور ویزا مالکیت آن را داشته باشد، در دسته مدارک تمکن مالی قرار گرفته و شانس دریافت ویزا را افزایش می‌دهند.

 

شرایط ترجمه رسمی سند وسائط نقلیه سنگین

یکی از مهم‌ترین مدارکی که شانس دریافت ویزا را افزایش می‌دهد، مدارکی است که تمکن مالی متقاضی ویزا را اثبات می‌کند. این مدارک ثابت می‌کنند که متقاضی توانایی پرداخت هزینه‌های خود در کشور مقصد را دارد و از نظر مالی، مشکلی را برای کشور مذبور ایجاد نمی‌کند.

سند خودرو یک سرمایه مهم فردی است که به مالک آن در دریافت ویزای یک کشور کمک زیادی می‌کند. در میان انواع خودروها، مالکیت خودروهای سنگین برای دریافت ویزا ارزش بیشتری دارند.

این خودروها از نظر مالی گران‌تر و از نظر شغلی معتبرتر محسوب می‌شوند. سند خودروها و وسائط نقلیه سنگین هم باید به صورت رسمی و ترجمه شده به سفارت ارائه شود. البته ترجمه رسمی سند وسائط نقلیه سنگین شرایطی هم دارد که عبارتند از:

 • سند مالکیت انواع وسایل نقلیه موتوری اعم از خودروهای سبک و سنگین باید مهر و امضای مرکز راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی را داشته باشند.
 • در صورتی که وسایل نقلیه سنگین به نام شرکتی خاصی صادر شده باشد، سند مالکیت باید همراه با مهر و امضای شرکت تولید کننده خودرو و روزنامه رسمی شرکت باشد.
 • تنها اسنادی قابل ترجمه هستند که بدون خط خوردگی و ایراد در متن و وضعیت سند باشند.
 • ترجمه رسمی سند وسائط نقلیه سنگین تنها سندی برای اخذ ویزا است و مجوز فروش یا انتقال خودرو در دیگر کشورها را صادر نمی‌کند.

 

مدت زمان ترجمه رسمی سند وسائط نقلیه سنگین

ترجمه رسمی سند وسائط نقلیه سنگین به طور عادی بین ۲ ال ۳ روز کاری زمان می‌برد. این زمان به غیر از زمانی است که برای دریافت تاییدات دادگستری و وزارت امور خارجه صرف می‌شود و در صورت نیاز به اخذ این تاییدیه‌ها زمان دریافت ترجمه بیشتر می‌شود.

البته یک حالت دیگر هم برای انجام و دریافت ترجمه وجود دارد و آن انجام ترجمه به صورت فورس و فوری است. ترجمه فوری وسایل نقلیه سنگین با دریافت هزینه بیشتر در یک روز کاری قابل انجام است.

هزینه ترجمه سند وسائط نقلیه سنگین به صورت رسمی

یکی از موضوعاتی که متقاضیان انجام ترجمه مدارک باید از آن مطلع باشند، هزینه انجام ترجمه در مراکز دارالترجمه مورد تایید قوه قضاییه است. هزینه ترجمه رسمی سند وسائط نقلیه سنگین و سایر مدارک سالانه توسط کانون مترجمین قوه قضاییه مشخص می‌شود. طبق تعرفه‌های سال 1403 هزینه ترجمه این مدرک به شرح زیر می‌باشد:

 • ترجمه رسمی سند وسائط نقلیه سنگین در یک صفحه A4 به زبان انگلیسی ۹۰ هزار تومان است.
 • ترجمه رسمی سند وسائط نقلیه سنگین در یک صفحه A4 و در زبان‌های غیر از انگلیسی مانند ترکی، آلمانی و… ۱۴۰ هزار تومان است.

نکته: طبق نرخنامه کانون مترجمین، هزینه حق دفتری، پلمپ، اسکن و کپی برابر اصل به جمع کل مبلغ ترجمه اضافه خواهد شد.

اخذ تاییدیه دادگستری و وزارت امور خارجه برای سند رسمی وسائط نقلیه سنگین

بعضی از مدارک برای ارائه به سفارت علاوه بر مهر و امضای دارالترجمه رسمی فوری، به مهر و تایید دادگستری و وزارت امور خارجه هم نیاز دارند. ترجمه رسمی وسائط نقلیه سنگین از گروه اسناد رسمی است، بنابراین این مدرک هم برای ارائه به سفارت کشورهای مختلف نیاز به تاییدیه این دو سازمان دارد. شرایط اخذ تاییدیه از دادگستری و امور خارجه به شرح زیر است:

 • هزینه تایید وزارت دادگستری برای ترجمه رسمی وسائط نقلیه سنگین ۷۰ هزار تومان
 • هزینه تایید وزارت امور خارجه برای ترجمه رسمی وسائط نقلیه سنگین به ازای هر صفحه از متن ترجمه ۲۰ هزار تومان

نکته: مدت زمان اخذ تأییدات دادگستری و خارجه سه روز کاری می باشد که یک روز آن برای دادگستری و دو روز دیگر برای امورخارجه است.

نکته: پیش از انجام پروسه‌ی اخذ تأییدات دادگستری و خارجه می بایست سند وسایل نقلیه سنگین شرایط موجود نوشته شده در بخش پیش نیاز ترجمه رسمی سند وسائط نقلیه سنگین را داشته باشد.

سوالات متداول

از تاریخ ترجمه متقاضی ۶ ماه امکان استفاده از مدرک خود را دارد. بعد از ۶ ماه، اعتبار مدرک به اتمام رسیده و برای استفاده از آن باید پروسه ترجمه و تاییدیه‌ها مجددا از سر گرفته شود.

دریافت تاییدیه دادگستری و وزارت امور خارجه ۳ روز کاری زمان می‌برد که از این مدت زمان ۲ روز کاری برای تأییدات دادگستری و یک روز کاری برای خارجه است.

هزینه پلمپ و تایید مدارک در این سازمان‌ها نیز مبلغ ۷۰ هزار تومان در دادگستری و ۳۰ هزار تومان برای امور خارجه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *