ترجمه رسمی گواهی اشتغال به کار سال 1401

تیم تولید محتوای دارالترجمه الف خدمات

مقدمه

به طور معمول از گواهی اشتغال به کار برای نشان دادن موقعیت شغلی ، پایه حقوق ، تخصص و شاغل بودن متقاضی به سفارت های خارجی برای اخذ ویزا استفاده می شود. با این حال بعضی از سفارت ها برای اخذ ویزاهای تحصیلی و کاری نیز به ترجمه رسمی این مدرک نیاز دارند.

نکته: تمامی متقاضیان ویزاهای توریستی حوزه شنگن، آمریکا و کانادا که در شرکت و یا سازمانی مشغول به کار هستند می بایست که ترجمه رسمی گواهی اشتغال به کار خود را به همراه مهر و امضاء مدیر عامل و یا مرجع صادر کننده به سفارت تحویل دهند.

 

گواهی های اشتغال به کار مشتمل بر دو نوع  کلی می باشند:

 • گواهی اشتغال به کار بدون شرح وظایف
 • گواهی اشتغال به کار با شرح وظایف

 

گواهی اشتغال به کار بدون شرح وظایف شامل موارد زیر می باشد:

 • نام و نام خانوادگی
 • نام پدر
 • شماره ملی
 • سال تولد
 • سال شروع به خدمت
 • سمت
 • تاریخ مرخصی
 • میزان حقوق

 

گواهی اشتغال به کار با شرح وظایف شامل موارد زیر می باشد:

 • نام و نام خانوادگی
 • نام پدر
 • شماره ملی
 • سال تولد
 • سال شروع به خدمت
 • سمت
 • مقطع تحصیلی
 • تخصص
 • شرح وظایف کاری با جزئیات
 • پایه حقوق
 • تاریخ مرخصی

پیش نیاز ترجمه رسمی گواهی اشتغال به کار

لطفا اسپل نام و نام خانوادگی و نام پدر و همچنین اسپل دقیق نام شرکت، سازمان و یا موسسه ی خود را به دارالترجمه رسمی اطلاع دهید و یک کپی از صفحه اول پاسپورت خود را برای دارالترجمه ارسال کنید تا در روند ترجمه ی رسمی گواهی اشتغال به کار مشکلی بوجود نیاید.

 

هزینه ترجمه رسمی گواهی اشتغال به کار

یکی از مسائل مهمی که متقاضیان ترجمه مدارک باید از آن مطلع باشد، هزینه انجام ترجمه است. هزینه ترجمه رسمی همه ساله توسط اداره مترجمین قوه قضاییه مشخص شده و به دارالترجمه‌های رسمی اعلام می‌شود، در مورد ترجمه رسمی گواهی اشتغال به کار هزینه‌ها طبق تعرفه زیر می باشد:

 • برای ترجمه ر‌سمی گواهی اشتغال به کار با سایز A4 به زبان انگلیسی به مبلغ 54 هزار تومان و به ازای هر سطر متن مبلغ 2500 تومان است.
 • برای ترجمه ر‌سمی گواهی اشتغال به کار با سایز A4 به زبان های سایر به مبلغ 65 هزار تومان و به ازای هر سطر متن مبلغ 3000 تومان است.
 • برای ترجمه ر‌سمی گواهی اشتغال به کار با سایز A5 به زبان انگلیسی به مبلغ 54 هزار تومان و به ازای هر سطر متن مبلغ 1500 تومان است.
 • برای ترجمه ر‌سمی گواهی اشتغال به کار با سایز A5 به زبان انگلیسی به مبلغ 65 هزار تومان و به ازای هر سطر متن مبلغ 1800 تومان است.

نکته: طبق نرخنامه کانون مترجمین، هزینه حق دفتری، پلمپ، اسکن و کپی برابر اصل به جمع کل مبلغ ترجمه اضافه خواهد شد.

اخذ گواهی اشتغال به کار با تاییدات دادگستری و امورخارجه

کارکنان بیمارستان ها و درمانگاه ها

تمامی کارکنان بیمارستان ها و درمانگاه ها می بایست نسبت به اخذ گواهی اشتغال به کار از بیمارستان محل کار خود اقدام کنند.

در صورتی که در گواهی از عنوان دکتر، مهندس و یا از عنوان پایه حقوق استفاده شده باشد ارائه مدرک تحصیلی و فیش حقوقی معتبر الزامیست.

 

کارکنان ادارات، موسسات و سازمان های دولتی

ترجمه ی گواهی اشتغال به کار از طرف ادارات دولتی، موسسات و سازمان های دولتی با ارائه حکم کارگزینی مربوطه قابل تایید می باشد.

 

کارکنان در بخش مشاغل آزاد

ترجمه ی رسمی گواهی اشتغال به کار و اخذ تاییدات دادگستری و امورخارجه تنها با ارائه ی جواز کسب قابل انجام است.

 

کارکنان بخش شرکت های خصوصی

ترجمه و تاییدات دادگستری و امورخارجه برای این دسته از متقاضیان تنها با ارائه ی آخرین روزنامه رسمی و دفترچه ی بیمه متقاضی قابل تایید است.

امضاء گواهی اشتغال به کار باید توسط مدیر عامل و یا بالاترین مقام سازمان یا شرکت که در روزنامه رسمی، دارنده حق امضا هستند انجام شود.

در صورتی که متقاضی خودش مدیر عامل و دارنده حق امضا باشد گواهی شغلی ایشان باید توسط مقام بالاتر یا یکی از اعضای هیئت مدیره مهر و امضا شود.

نکته: قبل از اقدام به ترجمه از مورد نیاز بودن تاییدات دادگستری و خارجه اطمینان حاصل کنید تا از پرداخت هزینه های اضافی جلوگیری شود.

 • هزینه تایید وزارت دادگستری برای گواهی اشتغال به کار 70،000 تومان
 • هزینه تایید وزارت امور خارجه برای گواهی اشتغال به کار به ازای هر صفحه از متن ترجمه 20،000 تومان

نکته: مدت زمان اخذ تاییدات دادگستری و خارجه سه روز کاری می باشد که یک روز آن برای دادگستری و دو روز دیگر برای امورخارجه است.

نکته: در صورتی که در گواهی اشتغال به کار صادر شده میزان تحصیلات و تخصص فرد متقاضی قید شده باشد، ارائه مدرک تحصیلی صاحب سند برای استناد تایید ترجمه الزامی است.

نکته: افرادی که بصورت پاره وقت در شرکت های خصوصی کار می کنند نیاز به ارائه ی دفترچه بیمه ندارند.

نکته: لازم به ذکر است گواهی شغلی حتما باید به زبان فارسی و در سربرگ رسمی شرکت باشد، گواهی هایی که به زبان انگلیسی هستند مورد تایید دادگستری نمیباشند و برای ترجمه گواهی شغلی به زبان انگلیسی باید گواهی اشتغال به کار توسط وزارت خارجه مهر و امضا شود و پس از آن تحویل دارالترجمه شود.

 

 

سوالات متداول

هزینه تاییدات دادگستری مبلغ 70000 تومان و امورخارجه(به ازای هر صفحه) 20000 تومان می باشد. لازم به ذکر است که تمامی هزینه ها طبق نرخ نامه کانون مترجمین سال 1401 می باشد و دارالترجمه الف هیچگونه هزینه ی اضافی از مشتری دریافت نمی کند.

در صورتی که در یک شرکت خصوصی فعالیت می کنید آخرین روزنامه رسمی و قرارداد کار (اگر مدرک تحصیلی در قرارداد ذکر شده باشد می بایست اصل دانشنامه تحصیلی نیز همراه این مدرک باشد) و همینطور دفترچه ی بیمه و سابقه ی بیمه نیز نیاز است.

متقاضیانی که در ادارات و ارگان های دولتی فعالیت دارند می بایست نسبت به اخذ حکم کارگزینی خود اقدام کرده و به همراه اصل گواهی اشتغال به کار به دارالترجمه مراجعه نمایند.

متقاضیانی که در بیمارستان ها و درمانگاه ها فعالیت دارند می بایست نسبت به اخذ گواهی اشتغال کار از قسمت منابع انسانی محل کار خود اقدام کرده و به همراه اصل گواهی اشتغال به کار به دارالترجمه مراجعه نمایند.

مدت زمان ترجمه رسمی این سند یک روز کاری و در صورتی که متقاضی نیاز به تاییدات دادگستری و امورخارجه داشته باشد تا 4 روز کاری قابل انجام است.

بطور کلی تمامی اسناد و مدارک رسمی پس از ترجمه به مدت ۶ ماه دارای اعتبار می باشند و پس از این مدت زمان نیاز به ترجمه مجدد می باشد.

نظرات 10

 1. سلام و عرض وقت بخیر
  برای دریافت ویزای توریستی کانادا، ارائه گواهی اشتغال ب کار شرکت خصوصی که بیمه هم شامل آن نمی‌شود کفایت می‌کند؟
  چون من بصورت پاره وقت در شرکت خصوصی مشغول به کار هستم و بیمه هم نیستم

  1. Post
   Author

   بصورت کلی سابقه ی بیمه می تواند در روند اخذ ویزای شما تاثیر گذار باشد و عدم آن به معنای این است که وابستگی کمتری در زمینه کسب و کارتان در ایران دارید و احتمال ماندن شما در کشور کانادا به عنوان پناهنده بیشتر است

 2. با سلام

  بنده با شرکتی خصوصی به مدت 2 سال به صورت پروژه ای همکاری داشتم و در طی این مدت بیمه ای برای من رد نشده است. آیا برای ترجمه گواهی اشتغال همراه با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه برای ارائه به سفارت استرالیا، سابقه ی بیمه در این مورد خاص نیاز است؟

  1. Post
   Author

   با سلام
   دادگستری و خارجه تنها زمانی اقدام به تایید اسناد و مدارک خواهند کرد که به پیوست ترجمه رسمی گواهی اشتغال به کار مدارکی همچون بیمه و روزنامه رسمی شرکت وجود داشته باشد و در صورتی که در متن گواهی اشتغال به کار نامی از حقوق برده شده باشد می بایست فیش های حقوقی شرکت مذبور نیز به پیوست ترجمه رسمی گواهی اشتغال به کار برای دادگستری و خارجه ارسال شود در غیر اینصورت تایید نخواهد شد.

 3. با سلام.
  اگر گواهی اشتغال به کار در سربرگ شرکت خصوصی و با مهر انگلیسی آن شرکت از سوی شرکت صادر شود آیا برای سفارت کانادا قابل قبول است یا حتما باید گواهی اشتغال به کار ترجمه رسمی و به تاییدیه دادگستری رسیده باشد؟

  1. Post
   Author

   با سلام
   نکته ی اول این که سفارت کانادا نیازی به تاییدات دادگستری و خارجه ندارد و تنها ترجمه رسمی کفایت می کند و نکته دوم این که می بایست مهر فارسی شرکت در پاورقی گواهی اشتغال کار زده شود و مهر انگلیسی مورد قبول نیست

 4. با سلام
  من به عنوان پرستار در درمانگاهی کار میکردم به مدت ۷ماه
  اما درصدی کار کردم و بیمه ای برام رد نشده.
  ایا ترجمه با مهر دادگستری میشه انجام داد؟میگن باید بیمه باشه

  1. Post
   Author
 5. با سلام
  ببخشید سوالی خدمتتون داشتم و ممنون میشم اگه پاسخ بفرمایید.
  همسر بنده در آموزشگاهی تدریس انجام میدهند , برای گواهی اشتغال به کار ” ویزای توریستی” ,( با علم به اینکه کشور ایتالیا تایید دادگستری و وزارت خارجه رو نیاز ندارند ) ؛ نوشتن سمت ” مدرس ” در گواهی شغلی , نیازمند ارائه مدرک تحصیلی و دوره مربوطه به شما , می باشد؟

  پی نوشت :
  اگر به دلیل ذکر سمتِ ” مدرس ” , نیاز به ارائه مدرک تحصیلی باشد , می توانیم از آموزشگاه بخواهیم که سمت را ذکر نکنند و از لفظ ” در اینجا مشغول به کار هستند ” استفاده کنند.
  این سبک نوشتاری مورد تایید برای ترجمه و سفارت ایتالیا برای ویزای توریستی می باشد؟

  1. Post
   Author

   با سلام

   سفارت ایتالیا برای صدور ویزای توریستی به جزئیات متن گواهی شما توجهی نداره و بیشتر اصالت مدارک و ترجمه های شما مد نظرشون هست ، این جزئیات بیشتر برای صدور ویزاهایی با تایپ های سایر مورد توجه سفارت ها قرار می گیرند نه ویزای توریستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.