آموزش آزادسازی مدرک دانشگاه آزاد اسلامی

آزاد سازی مدارک دانشگاه آزاد

برای اخذ تاییدات ریز نمرات و دانشنامه ی خود باید سه مرحله را پشت سر بگذارید و در قدم اول می بایست نسبت به اخذ ریز نمرات و دانشنامه از دانشگاه محل تحصیل خود اقدام کنید و در مرحله ی بعد مدارک خود را به سازمان مرکزی دانشگاه آزاد برده و مهر سازمان مرکزی را برای ریزنمرات خود دریافت کنید و در مرحله ی آخر مدارک خود را تحویل دارالترجمه رسمی دهید. در صورتی که دانشنامه شما بعد از تاریخ 1388/11/01 صادر شده نیازی به تایید و دریافت مهر هولوگرام رسمی سازمان نخواهید داشت. دانشنامه‌های صادر شده بعد از تاریخ فوق هولوگرام اصلی و مهر سازمان مرکزی را دارد و نیازی به طی کردن این مرحله ندارد و صرفا برای مهر سازمان مرکزی که باید بر روی ریزنمرات زده شود می بایست به سازمان مرکزی مراجعه گردد. اگر دانشنامه شما پیش از تاریخ 1388/11/01 صادر شده، دارای هولوگرام رسمی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد نمی باشد. در این صورت شما باید برای دریافت مهر و هولوگرام دانشنامه و مهر سازمان مرکزی دانشگاه آزاد برای ریزنمرات اقدام نمائید.
آموزش آزادسازی مدرک دانشگاه آزاد اسلامی

آموزش آزادسازی مدرک دانشگاه آزاد اسلامی

دارالترجمه رسمی الف
3 دی 1400
49 دیدگاه

نحوه آزاد سازی مدرک دانشگاه آزاد

برای دانشجویان دانشگاه آزاد، مراحل آزادسازی و تایید مدرک دانشگاه بسیار ساده می‌باشد. در ادامه راهنمایی آزادسازی و گرفتن تاییدیه مدارک تحصیلی در رشته‌های پزشکی و غیر پزشکی دانشگاه آزاد و همچنین اخذ و تاییدیه ریز نمرات دانشگاه آزاد جهت ترجمه آنها توسط دارالترجمه‌های رسمی به تشریح آورده شده است.

برای ادامه تحصیل یا کار در یک کشور خارجی لازم است که ترجمه رسمی یک سری از اسناد و مدارک را به سازمان‌های مربوطه و سفارت ارائه کرد. اصل و تاییدیه مدارک تحصیلی از جمله مهم‌ترین اسناد بوده و لازم است برای دریافت این مدارک از دانشگاه فارغ التحصیلی خود اقدام کنید. لازم به ذکر است با توجه به دانشگاه‌های مختلف شیوه‌های اقدام برای دریافت اصل و تاییدیه مدارک متفاوت می‌باشد.

دارالترجمه آنلاین الف جهت تسهیل در امور مربوط به تایید و ترجمه رسمی مدارک تحصیلی از دانشگاه آزاد اسلامی تجربیات خود را در اختیار شما قرار می‎‌دهد. کافی است فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی مدارک خود را جهت ترجمه رسمی به تایید سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برسانند.

 

راهنمای آزاد‌سازی و تاییدات مدارک دانشگاه آزاد

فرایند آزادسازی مدرک تحصیلی در دانشگاه آزاد بر خلاف دیگر دانشگاه‌های وزارت علوم که دارای فرایند زمان بر، خسته کننده و پیچیده می‌باشد، بسیار ساده است.
فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد جهت آزادسازی مدرک خود کافی است به بخش امور فارغ التحصیلان مراجعه کرده و مدارک خود را دریافت نمایند.
لازم به ذکر است برای آزادسازی مدارک دانشگاه آزاد، آقایان نیازمند ارائه کارت پایان خدمت یا معافیت می‌باشند.

آپدیت مهم: از تاریخ بیست و دوم آبان ماه سال 1402 می بایست تمامی دانشنامه های صادره از دانشگاه آزاد برای ترجمه رسمی به علاوه اخذ تاییدات دادگستری و خارجه در سامانه ی دانشگاه آزاد ثبت نام کنند و اقدام به اخذ تاییدیه تحصیلی برای مدرک دانشنامه خود کنند که آموزش گام به گام این سامانه بر روی سایت قرار داده شده است.

نکته: برای ترجمه رسمی دانشنامه دانشگاه آزاد صرفا اصل دانشنامه جهت ارائه به دارالترجمه کفایت می کند.

شایان ذکر است این سامانه صرفاً مربوط به استعلام دانشنامه‌های صادره بوده و قابلیت پاسخ به استعلام گواهینامه موقت را ندارد. بنابراین استعلام گواهینامه‌های موقت مانند قبل از واحدهای دانشگاهی مربوطه امکان‌پذیر است.

شما می توانید از طریق لینک زیر به این بخش دسترسی داشته باشید:

آموزش گام به گام استعلام آنلاین تاییدیه تحصیلی مدارک دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد اسلامی

ترجمه رسمی مدارک دانشگاه آزاد 

در صورتی که نیازی به اخذ تاییدات دادگستری و خارجه ندارید و تنها ترجمه رسمی دانشنامه و ریزنمرات کفایت می کند کافیست تا موارد زیر را بررسی کنید:

  • دانشنامه‌های دانشگاه آزاد باید مهر و امضاء بخش‌های اصلی دانشگاه (مانند ریاست و امور فارغ التحصیلان…) را داشته باشند.
  • ریزنمرات دانشگاه آزاد می بایست ممهور به مهر دانشگاه آزاد باشند.

نکته: بطور کلی شرایط خاصی برای ترجمه رسمی مدارک دانشگاه آزاد مد نظر نیست و تنها ارائه اصل مدارک دانشگاه آزاد به دارالترجمه کفایت می کند.

 

آپدیت: در صورتی که نیاز به تاییدات دادگستری و خارجه نیز دارید حتما به لینک زیر مراجعه نمائید:

آموزش گام به گام استعلام آنلاین تاییدیه تحصیلی مدارک دانشگاه آزاد

 

 

تائیدات مدارک رشته‌های غیر پزشکی دانشگاه آزاد

دانشنامه های صادر شده قبل از سال 1388 دارای مهر و هولوگرام نبوده و همین طور ریزنمرات ممهور به مهر سازمان مرکزی نمی باشد به همین منظور باید قبل از هر چیز برای اخذ مهر و هولوگرام به سازمان مرکزی دانشگاه آزاد مراجعه کرد.

دانشنامه های صادر شده بعد از سال 1388 ممهور به مهر ، امضاء و هولوگرام بوده و تنها می بایست برای اخذ مهر سازمان مرکزی برای ریزنمرات به سازمان مرکزی دانشگاه آزاد مراجعه کرد.

آپدیت: در صورتی که نیاز به تاییدات دادگستری و خارجه نیز دارید حتما به لینک زیر مراجعه نمائید:

آموزش گام به گام استعلام آنلاین تاییدیه تحصیلی مدارک دانشگاه آزاد

نکته: بدون انجام موارد ذکر شده در بالا ، دادگستری و خارجه اقدام به تایید ترجمه های رسمی مدارک دانشگاه آزاد نخواهند کرد.

 

ممکن است به ترجمه مدارک زیر هم نیاز داشته باشید

ترجمه رسمی دانشنامه ترجمه رسمی ریزنمرات تحصیلی ترجمه رسمی مدارک تحصیلی

 

تائیدات مدارک رشته‌های پزشکی دانشگاه آزاد

اگر دانشنامه شما پیش از تاریخ 1388/11/01 صادر شده، دارای هولوگرام رسمی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد نمی باشد. در این صورت شما علاوه بر اقدام به تایید مدرکتان و دریافت مهر و هولوگرام رسمی سازمان باید نسبت به دریافت مهر و امضاء واحد علوم پزشکی دانشگاه آزاد یا مهر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز اقدام فرمایید.

در صورتی که دانشنامه شما بعد از تاریخ 1388/11/01 صادر شده باشد، نیازی به تایید و دریافت مهر و هولوگرام رسمی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد نخواهید داشت.

دانشنامه‌های صادر شده بعد از تاریخ فوق هولوگرام و مهر سازمان مرکزی را دارد، ولی در این صورت نیز شما باید نسبت به دریافت مهر و امضاء واحد علوم پزشکی یا مهر وزارت بهداشت اقدام کنید، ضمنا می بایست ریزنمرات تحصیلی خود را نیز به تایید سازمان مرکزی دانشگاه آزاد نیز برسانید.

تائیدات مدارک رشته‌های پزشکی دانشگاه آزاد

تاییدیه دادگستری و خارجه ریزنمرات دانشگاه آزاد برای ترجمه

ریزنمرات تنها با همراه داشتن دانشنامه قابلیت ترجمه رسمی و اخذ تاییدات دادگستری و خارجه را دارند و برای اخذ تاییدات می بایست که ریزنمرات حتما ممهور به مهر دانشگاه آزاد و مهر سازمان مرکزی باشد.

اکثر دانشگاه ها یک فرمت مشخص از دروس دانشگاهی را بصورت غیر رسمی بر روی سایت های خود قرار می دهند تا دفاتر ترجمه رسمی بر حسب عناوین مشخص شده ی آن دانشگاه اقدام به ترجمه رسمی عناوین دروس کنند در نتیجه بهتر است تا لینک و یا کپی عناوین دانشگاهی خود را همراه با سایر مدارک به دارالترجمه تحویل دهید تا ترجمه ی رسمی دقیقا طبق عناوین مد نظر دانشگاه ترجمه و تایید شود.

 

آدرس سازمان مرکزی دانشگاه آزاد (جهت تایید مدارک): تهران، انتهای بزرگراه شهید ستاری (شمال)، میدان دانشگاه، بلوار شهدای حصارک، سازمان مرکزی دانشگاه آزاد.

شماره تماس: ۴۷۴۸-۰۲۱

کد پستی: ۱۴۷۷۸۹۳۸۵۵

آدرس سازمان مرکزی دانشگاه آزاد (جهت تایید مدارک)

 

 

مدت زمان و هزینه تاییدات دادگستری و خارجه چقدر است؟

در صورتی که به تاییدات دادگستری و خارجه نیاز دارید می توانید با ارائه اصل دانشنامه و ریزنمرات دانشگاهی خود که دارای شرایط ذکر شده در بالا باشد نسبت به اخذ تاییدات دادگستری و خارجه اقدام کرد.

نکته: قبل از اقدام به ترجمه از مورد نیاز بودن تاییدات دادگستری و خارجه اطمینان حاصل کنید تا از پرداخت هزینه های اضافی جلوگیری شود.

  • هزینه تایید وزارت دادگستری برای ترجمه رسمی دانشنامه و ریزنمرات ۷۰،۰۰۰ تومان به ازای هر پلمپ
  • هزینه تایید وزارت امور خارجه برای ترجمه رسمی دانشنامه و ریزنمرات به ازای هر صفحه از متن ترجمه ۲۰،۰۰۰ تومان

نکته: مدت زمان اخذ تاییدات دادگستری و خارجه سه روز کاری می باشد که یک روز آن برای دادگستری و دو روز دیگر برای امورخارجه است.

 

سخن آخر

پس از دریافت اصل مدارک دانشگاهی و تایید تمامی مدارک توسط سازمان مرکزی ، شما می‌توانید با در دست داشتن اصل مدارک به یکی از دارالترجمه های رسمی مراجعه کرده و نسبت به ترجمه رسمی مدارک اقدام نمائید.

همانطور که اشاره شد برای ترجمه توسط دارالترجمه رسمی، اصل مدارک تایید شده دانشگاه آزاد ضروری است. ما در دارالترجمه آنلاین الف تمام تلاش خود را جهت تسهیل امور زمان بر و پیچیده‌ی اپلای و مهاجرت به کار می‌بریم. هدف ما در انجام تمامی مراحل رضایت خاطر شماست و در این زمینه مشاوران ما در تمامی مراحل از ثبت سفارش و محاسبه تمامی هزینه‌ها در خدمت شما خواهند.

دارالترجمه رسمی الف پس از ترجمه رسمی و اخذ تاییدات دادگستری و امور خارجه، مدارک آماده شده‌ی شما را در درب منزل تحویل خواهد داد. در پایان اعلام می‌داریم تمامی اقدامات از قبیل دریافت و ارسال مدارک به درب آدرس منزل مشتریان عزیز در محدوده رایگان می‌باشد.

 

سوالات متداول

دیدگاه‌ها

سلام ازادسازی مدرک دانشگاه ازاد هزینه دارد؟

با سلام ، اگر آموزش آزاد سازی مدارک دانشگاه آزاد را مطالعه کرده باشید در آن ذکر شده است که می بایست مبلغی را در این خصوص پرداخت کنید.

سلام میخواهم مدارک تحصیلی و …را ترجمه رسمی کنم آیا شما تاییدیه وزارت خارجه و وزارت دادگستری را نیز انجام میدهید ؟چگونه مدارک خود را برای شما بفرستم ؟

با سلام
از طریق دکمه ی واتس اپ در وب سایت به بخش مورد نظر مراجعه کنید و نسبت به ارسال اسکن های مدارکتون اقدام کنید ، پس از آن دفترداران زمان و هزینه را به شما اعلام خواهند کرد و در خصوص اخذ تاییدات دادگستری و خارجه راهنمایی های لازم را ارائه خواهند کرد

سلام من کارشناسی رو در دانشگاه آزاد خوندم و گواهینامه موقت تحصیلیم رو گرفتم و برای ارشد هم از یک دانشگاه دولتی روزانه قبول شدم اون گواهینامه موقت کارشناسی رو برای ثبت نام تحویل دانشگاه دولتی روزانه دادم الان می‌خوام انصراف بدم لازمه ک برا آزاد سازی مدرک کارشناسی ام پولی ب دانشگاه واریز کنم؟؟میشه لطفا راهنماییم کنین ممنون میشم ازتون

با سلام
دانشجوهای دانشگاه آزاد دیونی از بابت پرداخت مبلغی برای آزاد سازی مدارکشون ندارند و برای تحویل گرفتن اصل دانشنامه و ریزنمرات باید به بخش آموزش دانشگاه و سازمان مرکزی مراجعه کنند اما برای آزادسازی می بایست به سامانه دانشگاه آزاد مراجعه کنند که از طریق این سامانه می توانید نسبت به دریافت تاییدیه تحصیلی مدارکتون اقدام کنید که لینک آموزش آن در این صفحه موجود می باشد.

سلام پس از گذراندن طرح اجباری وحین طرح اختیاری
آیا میتونم مدرکمو آزاد کنم؟
فارغ التحصیل دانشگاه آزاد هستم

بله، پس از گذراندن طرح اجباری و حین طرح اختیاری، می توانید مدرک تحصیلی خود را آزاد کنید. به عنوان فارغ التحصیل دانشگاه آزاد، باید به دانشگاه آزاد مراجعه کرده و درخواست آزادسازی مدرک خود را به صورت کتبی تقدیم کنید. پس از بررسی و تأیید درخواست شما توسط دانشگاه، مدرک شما آزاد خواهد شد.

سلام
من دانشگاه ملی خوندم و برای آزاد سازی مدرکم هزینه آزاد سازی بدم ؟

با سلام
منظور شما رو از دانشگاه ملی متوجه نشدم ، لطفا سوال خود را واضح تر بیان کنید.

سلام
من کارشناسی دانشگاه آزاد خوندم
وارشد دانشگاه ملی
میخوام برای دکترا برم خارج از کشور
باید هر دو مقطع کارشناسی و ارشد رو آزاد سازی کنم ؟
یا فقط مدرک ارشد رو ؟
ممنون از پاسخگویی شما

با سلام
این موضوع به چک لیست دانشگاهی که میخواهید اپلای کنید بستگی داره اما با توجه به تجربه ی ما باید تمامی مقاطع تحصیلی که گذارنده شده رو ترجمه رسمی کنید.

آیا باید برای ریز نمراتی که فقط مهر دانشگاه و امر فارغ التحصیلان را دارد از سازمان مرکزی دانشگاه آزاد تاییدیه یا استعلامی دریافت کنم؟ همین ریزنمرات به همراه اصل مدرک و پرینت تاییدیه از سایت استعلام دانشگاه آزاد برای ترجمه کافی است؟

بله کافیست.

سلام
رشته من طرح اجباری داره. برای ادامه تحصیل در خارج از کشور ، بدون گذروندن طرح مدرکم آزاد میشه؟

خیر در صورتی که طرح اجباری دارید موظف به گذراندن دوره ی مذکور هستید.

سلام
من فرزند جانباز هستم و فارغ التحصیل دانشگاه دانشگاه آزاد هستم و در تمام مدتی که دانشجو بودم، بنیاد هزینه تحصیل بنده رو تقبل کرد. آیا برای آزادسازی مدرکم باید هزینه ای که بنیاد پرداخت کرده رو برگردونم؟
ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید

در صورتی که مهر سازمان مرکزی را اخذ نکرده باشید می بایست مدرک شما با پرداخت هزینه ای آزاد گردد و در غیر اینصورت مدرک دارای مهر سازمان مرکزی قابل ترجمه و تایید می باشد

سلام دانشگاه آزاد مدرک موقت داده تا ۶ماه دانشنامه طول می کشه برای ترجمه برای سفارت باید چکار کنم؟من ۶ماه زمان ندارم مهر باید برم سفارت

با سلام

بطور کلی گواهی های موقت از اعتبار پایین تری نسبت به دانشنامه ها برخوردار هستند و سفارت ها نیز اهمیت چندانی برای گواهی های موقت قائل نیستند ، مضاف بر موارد گفته شده در صورتی که در گواهی موقت شما جمله ی “ارزش ترجمه ندارد” قید شده باشد امکان ترجمه رسمی نیز وجود ندارد

سلام من برای اقامت نیاز به ترجمه مدرکم دارم و الان دانشجوی ارشد هستم و سربازی نرفتم ایا میشه گواهی موقت تحصیلی رو ترجمه کرد و ازش استفاده کرد ؟؟

با سلام

گواهی های موقت تنها در صورتی امکان ترجمه رسمی را دارند که در پانویس سند جمله ای مبنی بر “این سند ارزش ترجمه ندارد” قید نشده باشد

با سلام وقت بخیر
امکان ترجمه رسمی ریز نمرات دانشگاه ازاد قبل از فارغ التحصیلی وجود دارد ؟

با سلام
در صورتی که فرم شماره 3 رو دریافت کرده باشید و مهر سازمان مرکزی دانشگاه آزاد رو اخذ کنید امکان ترجمه رسمی و تاییدات دادگستری و خارجه وجود دارد

سلام
من دانشجوی ارشد دانشگاه علوم و تحقیقات هستم { سربازی نرفتم } ایا با معافیت تحصیلی که دارم میتونم مدرک کارشناسیم رو بگیرم و ترجمه کنم ؟

با سلام

با توجه به معافیت تحصیلی که دارید دانشگاه به شما گواهی موقت تحصیلی رو ارائه می کنه که اگه در پانویسش ذکر شده باشه که ارزش ترجمه ندارد امکان ترجمه رسمی برای آن وجود ندارد در غیر اینصورت تنها می توان گواهی موقت را ترجمه رسمی کرد

سلام آیا مدرک دانشگاه آزاد قابل ترجمه است؟
و سوال 2 آیا با گواهی موقت امکان ترجمه مدرک هست؟

با سلام
بله مدرک دانشگاه آزاد اسلامی قابلیت ترجمه رسمی را دارد و در صورتی که نیاز به تاییدات دادگستری و خارجه نیز داشته باشید می بایست دانشنامه شما ممهور به هولوگرام دانشگاه آزاد اسلامی و ریز نمراتتان ممهور به مهر سازمان مرکزی دانشگاه آزاد باشد
در خصوص سوال دوم شما در صورتی که در پایین گواهی موقت ذکر شده باشد که ارزش ترجمه ندارد قابلیت ترجمه رسمی را ندارد در غیر اینصورت تنها می توان ترجمه رسمی کرد

سلام روز بخیر من در دانشگاه ولنگونگ‌دبی مشغول تحصیل کارشناسی ارشد هستم و مدرک لیسانس غیر پزشکی و ریزنمرات با مهر سازمان مرکزی ترجمه شده و مهر وزارت خارجه و قوه قضاییه را دارد دانشگاه میگوید باید مدرک مهر وزارت علوم داشته باشد چه کاری باید انجام بدم

با سلام
سوال شما بسیار مبهم هست و بنده متوجه منظور شما نشدم ، طبق روال می بایست اول شما تاییدیه از وزارت علوم گرفته باشید تا بتونید تاییدات دادگستری و خارجه رو اخذ کنید اما در سوال شما اینطور بیان شده که شما اول تاییدات رو اخذ کردید و حالا میخواهید تاییدیه وزارت علوم را بگیرید که از پایه این سوال ایراد دارد!

من در ایران نیستم وقتی به سامانه استعلام مدارک دانشگاه آزاد وارد می‌شوم و کد های مربوطه را وارد میکنم خطا می‌دهد چطوری می‌توانم استعلام صحت مدارک شخصی را بگیرم

با سلام ، لطفا با پشتیبانی وب سایت دانشگاه آزاد تماس حاصل فرمائید، دفاتر ترجمه رسمی اطلاعی در این خصوص ندارند

سلام من در کشور آلمان هستم دارای مدرک لیسانس علوم آزمایشگاه از دانشگاه آزاد میباشم الان از من تاییدیه مدرک خواستن باید چه کاری انجام بدن

با سلام

متاسفانه بدون اصل مدرک امکان ترجمه رسمی و اخذ تاییدات دادگستری و خارجه وجود ندارد در نتیجه باید اصل مدرکتون رو از طریق شرکت های پستی به دست ما برسانید

آیا مثل دانشگاه های دولتی برای آزاد کردن مدرک پزشکی دانشگاه آزاد هم باید پولی (که فکر میکنم الان 200 میلیون هست برای دولتی) پرداخت کنیم؟

خیر نیازی نیست

سلام امکانش هست که بعد از فارغ التحصیلی هزینه پرداخت کنم و بدون طرح رفتن مدرکمو آزاد کنم؟

من پزشکی آزاد میخونم سربازی نرفتم هزینه طرح را پرداخت میکنم ولی چطوری میتونم از کشور بعد از آزاد کردن مدرکم خارج بشم سربازی نرفتم

با سلام
متاسفانه بدون داشتن پاسپورت امکان خروج قانونی برای شما وجود ندارد ، برای جواب این سوال از سازمان نظام وظیفه سوال کنید ، ما تنها در خصوص ترجمه رسمی اسناد و مدارک اطلاعات دقیق داریم

سلام برای ازاد کردن مدرک لیسانس از دانشگاه ازاد حتما باید پایان خدمت یا معافیت داشت؟
برای ادامه تحصیل در خارج اگر سربازی نرفته باشیم ؟ چه کنیم راهش چیه ؟

با سلام.
میتونم از دانشگاه ازاد شیراز فارق التحصیل شده باشم و ریزنمرات قابل ترجمه رو از سازمان مرکزی دانشگاه آزاد بگیرم؟

سلام وقت بخیر
من سال 1380 تهران واحد مرکز فارغ التحصیل شدم
و گواهی موقت دریافت کردم
الان نیاز به اصل مدرک تحصیلی دارم لطفا راهنمایی کنید که به کجا مراجعه کنم ؟

سلام وقتتون بخیر
فارغ التحصیل پزشکی دانشگاه آزاد بدون گذراندن طرح میتونه مدرکو آزاد کنه برای اپلای؟

در کل باید گفت خیر امکان پذیر نیست و این یک تعهد فی مابین شما و دانشگاه می باشد که یا باید هزینه ای برای تحصیل پرداخت کنید و یا باید طرح رو بگذرانید

سلام ایا ادرس واقعی استعلام دانشگاه ازادwww.alumni-iau.org هست

سلام ، بله

به سایت دانشگاه محل تحصیل خودتان مراجعه کنید

سلام برای ازاد سازی مدرک توی دانشگاه آزاد چقدر باید هزینه کرد به ازای هر ترم؟

با سلام
ازاد سازی مدارک تحصیلی صادر شده توسط دانشگاه آزاد اسلامی از طریق سامانه قابل انجام می باشد و هزینه های آزاد سازی بصورت سیستمی به شما نمایش داده خواهد شد ، لطفا طبق آموزش مراحل ثبت نام رو پیش ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *