آموزش آزادسازی مدرک دانشگاه آزاد اسلامی

آموزش آزادسازی مدرک دانشگاه آزاد اسلامی

تیم تولید محتوای دارالترجمه الف بلاگ

نحوه آزاد سازی مدرک دانشگاه آزاد

برای دانشجویان دانشگاه آزاد، مراحل آزادسازی و تایید مدرک دانشگاه بسیار ساده می‌باشد. در ادامه راهنمایی آزادسازی و گرفتن تاییدیه مدارک تحصیلی در رشته‌های پزشکی و غیر پزشکی دانشگاه آزاد و همچنین اخذ و تاییدیه ریز نمرات دانشگاه آزاد جهت ترجمه آنها توسط دارالترجمه‌های رسمی به تشریح آورده شده است.

برای ادامه تحصیل یا کار در یک کشور خارجی لازم است که ترجمه رسمی یک سری از اسناد و مدارک را به سازمان‌های مربوطه و سفارت ارائه کرد. اصل و تاییدیه مدارک تحصیلی از جمله مهم‌ترین اسناد بوده و لازم است برای دریافت این مدارک از دانشگاه فارغ التحصیلی خود اقدام کنید. لازم به ذکر است با توجه به دانشگاه‌های مختلف شیوه‌های اقدام برای دریافت اصل و تاییدیه مدارک متفاوت می‌باشد.

دارالترجمه آنلاین الف جهت تسهیل در امور مربوط به تایید و ترجمه رسمی مدارک تحصیلی از دانشگاه آزاد اسلامی تجربیات خود را در اختیار شما قرار می‎‌دهد. کافی است فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی مدارک خود را جهت ترجمه رسمی به تایید سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برسانند.

 

راهنمای آزاد‌سازی و تاییدات مدارک دانشگاه آزاد

فرایند آزادسازی مدرک تحصیلی در دانشگاه آزاد بر خلاف دیگر دانشگاه‌های وزارت علوم که دارای فرایند زمان بر، خسته کننده و پیچیده می‌باشد، بسیار ساده است.
فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد جهت آزادسازی مدرک خود کافی است به بخش امور فارغ التحصیلان مراجعه کرده و مدارک خود را دریافت نمایند.
لازم به ذکر است برای آزادسازی مدارک دانشگاه آزاد، آقایان نیازمند ارائه کارت پایان خدمت یا معافیت می‌باشند.

دانشگاه آزاد اسلامی

ترجمه رسمی مدارک دانشگاه آزاد 

در صورتی که نیازی به اخذ تاییدات دادگستری و خارجه ندارید و تنها ترجمه رسمی دانشنامه و ریزنمرات کفایت می کند کافیست تا موارد زیر را بررسی کنید:

 • دانشنامه‌های دانشگاه آزاد باید مهر و امضاء بخش‌های اصلی دانشگاه (مانند ریاست و امور فارغ التحصیلان…) را داشته باشند.
 • ریزنمرات دانشگاه آزاد می بایست ممهور به مهر دانشگاه آزاد باشند.

نکته: بطور کلی شرایط خاصی برای ترجمه رسمی مدارک دانشگاه آزاد مد نظر نیست و تنها ارائه اصل مدارک دانشگاه آزاد به دارالترجمه کفایت می کند.

 

 

تائیدات مدارک رشته‌های غیر پزشکی دانشگاه آزاد

دانشنامه های صادر شده قبل از سال 1388 دارای مهر و هولوگرام نبوده و همین طور ریزنمرات ممهور به مهر سازمان مرکزی نمی باشد به همین منظور باید قبل از هر چیز برای اخذ مهر و هولوگرام به سازمان مرکزی دانشگاه آزاد مراجعه کرد.

دانشنامه های صادر شده بعد از سال 1388 ممهور به مهر ، امضاء و هولوگرام بوده و تنها می بایست برای اخذ مهر سازمان مرکزی برای ریزنمرات به سازمان مرکزی دانشگاه آزاد مراجعه کرد.

نکته: بدون انجام موارد ذکر شده در بالا ، دادگستری و خارجه اقدام به تایید ترجمه های رسمی مدارک دانشگاه آزاد نخواهند کرد.

ممکن است به ترجمه مدارک زیر هم نیاز داشته باشید

ترجمه رسمی دانشنامه ترجمه رسمی ریزنمرات تحصیلی ترجمه رسمی مدارک تحصیلی

 

تائیدات مدارک رشته‌های پزشکی دانشگاه آزاد

اگر دانشنامه شما پیش از تاریخ 1388/11/01 صادر شده، دارای هولوگرام رسمی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد نمی باشد. در این صورت شما علاوه بر اقدام به تایید مدرکتان و دریافت مهر و هولوگرام رسمی سازمان باید نسبت به دریافت مهر و امضاء واحد علوم پزشکی دانشگاه آزاد یا مهر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز اقدام فرمایید.

در صورتی که دانشنامه شما بعد از تاریخ 1388/11/01 صادر شده باشد، نیازی به تایید و دریافت مهر و هولوگرام رسمی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد نخواهید داشت.

دانشنامه‌های صادر شده بعد از تاریخ فوق هولوگرام و مهر سازمان مرکزی را دارد، ولی در این صورت نیز شما باید نسبت به دریافت مهر و امضاء واحد علوم پزشکی یا مهر وزارت بهداشت اقدام کنید، ضمنا می بایست ریزنمرات تحصیلی خود را نیز به تایید سازمان مرکزی دانشگاه آزاد نیز برسانید.

تائیدات مدارک رشته‌های پزشکی دانشگاه آزاد

تاییدیه دادگستری و خارجه ریزنمرات دانشگاه آزاد برای ترجمه

ریزنمرات تنها با همراه داشتن دانشنامه قابلیت ترجمه رسمی و اخذ تاییدات دادگستری و خارجه را دارند و برای اخذ تاییدات می بایست که ریزنمرات حتما ممهور به مهر دانشگاه آزاد و مهر سازمان مرکزی باشد.

اکثر دانشگاه ها یک فرمت مشخص از دروس دانشگاهی را بصورت غیر رسمی بر روی سایت های خود قرار می دهند تا دفاتر ترجمه رسمی بر حسب عناوین مشخص شده ی آن دانشگاه اقدام به ترجمه رسمی عناوین دروس کنند در نتیجه بهتر است تا لینک و یا کپی عناوین دانشگاهی خود را همراه با سایر مدارک به دارالترجمه تحویل دهید تا ترجمه ی رسمی دقیقا طبق عناوین مد نظر دانشگاه ترجمه و تایید شود.

 

آدرس سازمان مرکزی دانشگاه آزاد (جهت تایید مدارک): تهران، انتهای بزرگراه شهید ستاری (شمال)، میدان دانشگاه، بلوار شهدای حصارک، سازمان مرکزی دانشگاه آزاد.

شماره تماس: ۴۷۴۸-۰۲۱

کد پستی: ۱۴۷۷۸۹۳۸۵۵

آدرس سازمان مرکزی دانشگاه آزاد (جهت تایید مدارک)

 

 

مدت زمان و هزینه تاییدات دادگستری و خارجه چقدر است؟

در صورتی که به تاییدات دادگستری و خارجه نیاز دارید می توانید با ارائه اصل دانشنامه و ریزنمرات دانشگاهی خود که دارای شرایط ذکر شده در بالا باشد نسبت به اخذ تاییدات دادگستری و خارجه اقدام کرد.

نکته: قبل از اقدام به ترجمه از مورد نیاز بودن تاییدات دادگستری و خارجه اطمینان حاصل کنید تا از پرداخت هزینه های اضافی جلوگیری شود.

 • هزینه تایید وزارت دادگستری برای ترجمه رسمی دانشنامه و ریزنمرات ۷۰،۰۰۰ تومان به ازای هر پلمپ
 • هزینه تایید وزارت امور خارجه برای ترجمه رسمی دانشنامه و ریزنمرات به ازای هر صفحه از متن ترجمه ۲۰،۰۰۰ تومان

نکته: مدت زمان اخذ تاییدات دادگستری و خارجه سه روز کاری می باشد که یک روز آن برای دادگستری و دو روز دیگر برای امورخارجه است.

 

سخن آخر

پس از دریافت اصل مدارک دانشگاهی و تایید تمامی مدارک توسط سازمان مرکزی ، شما می‌توانید با در دست داشتن اصل مدارک به یکی از دارالترجمه های رسمی مراجعه کرده و نسبت به ترجمه رسمی مدارک اقدام نمائید.

همانطور که اشاره شد برای ترجمه توسط دارالترجمه رسمی، اصل مدارک تایید شده دانشگاه آزاد ضروری است. ما در دارالترجمه آنلاین الف تمام تلاش خود را جهت تسهیل امور زمان بر و پیچیده‌ی اپلای و مهاجرت به کار می‌بریم. هدف ما در انجام تمامی مراحل رضایت خاطر شماست و در این زمینه مشاوران ما در تمامی مراحل از ثبت سفارش و محاسبه تمامی هزینه‌ها در خدمت شما خواهند.

دارالترجمه رسمی الف پس از ترجمه رسمی و اخذ تاییدات دادگستری و امور خارجه، مدارک آماده شده‌ی شما را در درب منزل تحویل خواهد داد. در پایان اعلام می‌داریم تمامی اقدامات از قبیل دریافت و ارسال مدارک به درب آدرس منزل مشتریان عزیز در محدوده رایگان می‌باشد.

 

سوالات متداول

برای تاییدات ریز نمرات و دانشنامه ی خود باید سه مرحله را پشت سر بگذارید

1- دریافت ریز نمرات و دانشنامه از دانشگاه محل تحصیل خود

2- بردن و اخذ تاییدات از سازمان مرکزی دانشگاه آزاد

3- تحویل مدارک به یک دارالترجمه رسمی

تهران، انتهای بزرگراه شهید ستاری (شمال)، میدان دانشگاه، بلوار شهدای حصارک، سازمان مرکزی دانشگاه آزاد

شماره تماس: 4748-021

کد پستی: ۱۴۷۷۸۹۳۸۵۵

۱. اصل و کپی از دانشنامه

۲. اصل و کپی از ریزنمرات تائید شده برای مقاطع پایه (برای دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی ریزنمرات تائید شده سازمان مرکزی)

۳. اصل و دو سری کامل کپی فیش بانکی به مبلغ ۷,۰۰۰ تومان به شماره حساب ۰۱۰۴۴۶۰۴۴۶۰۰۴ بانک ملی شعبه زبرجد به نام سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی ایران

مدت زمان برای اخذ تاییدات دادگستری و خارجه سه روز کاری می باشد که از این سه روز یک روز آن برای اخذ تاییدات دادگستری و دو روز دیگر برای امور خارجه می باشد

 • هزینه تایید وزارت دادگستری برای مدارک دانشگاه آزاد ۷۰،۰۰۰ تومان
 • هزینه تایید وزارت امور خارجه برای مدارک دانشگاه آزاد ۲۰،۰۰۰ تومان به ازای هر صفحه از متن ترجمه می باشد

نظرات 29

 1. سلام
  من فرزند جانباز هستم و فارغ التحصیل دانشگاه دانشگاه آزاد هستم و در تمام مدتی که دانشجو بودم، بنیاد هزینه تحصیل بنده رو تقبل کرد. آیا برای آزادسازی مدرکم باید هزینه ای که بنیاد پرداخت کرده رو برگردونم؟
  ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید

  1. Post
   Author
 2. سلام دانشگاه آزاد مدرک موقت داده تا ۶ماه دانشنامه طول می کشه برای ترجمه برای سفارت باید چکار کنم؟من ۶ماه زمان ندارم مهر باید برم سفارت

  1. Post
   Author

   با سلام

   بطور کلی گواهی های موقت از اعتبار پایین تری نسبت به دانشنامه ها برخوردار هستند و سفارت ها نیز اهمیت چندانی برای گواهی های موقت قائل نیستند ، مضاف بر موارد گفته شده در صورتی که در گواهی موقت شما جمله ی “ارزش ترجمه ندارد” قید شده باشد امکان ترجمه رسمی نیز وجود ندارد

 3. سلام من برای اقامت نیاز به ترجمه مدرکم دارم و الان دانشجوی ارشد هستم و سربازی نرفتم ایا میشه گواهی موقت تحصیلی رو ترجمه کرد و ازش استفاده کرد ؟؟

  1. Post
   Author
 4. با سلام وقت بخیر
  امکان ترجمه رسمی ریز نمرات دانشگاه ازاد قبل از فارغ التحصیلی وجود دارد ؟

  1. Post
   Author
 5. سلام
  من دانشجوی ارشد دانشگاه علوم و تحقیقات هستم { سربازی نرفتم } ایا با معافیت تحصیلی که دارم میتونم مدرک کارشناسیم رو بگیرم و ترجمه کنم ؟

  1. Post
   Author

   با سلام

   با توجه به معافیت تحصیلی که دارید دانشگاه به شما گواهی موقت تحصیلی رو ارائه می کنه که اگه در پانویسش ذکر شده باشه که ارزش ترجمه ندارد امکان ترجمه رسمی برای آن وجود ندارد در غیر اینصورت تنها می توان گواهی موقت را ترجمه رسمی کرد

 6. سلام آیا مدرک دانشگاه آزاد قابل ترجمه است؟
  و سوال 2 آیا با گواهی موقت امکان ترجمه مدرک هست؟

  1. Post
   Author

   با سلام
   بله مدرک دانشگاه آزاد اسلامی قابلیت ترجمه رسمی را دارد و در صورتی که نیاز به تاییدات دادگستری و خارجه نیز داشته باشید می بایست دانشنامه شما ممهور به هولوگرام دانشگاه آزاد اسلامی و ریز نمراتتان ممهور به مهر سازمان مرکزی دانشگاه آزاد باشد
   در خصوص سوال دوم شما در صورتی که در پایین گواهی موقت ذکر شده باشد که ارزش ترجمه ندارد قابلیت ترجمه رسمی را ندارد در غیر اینصورت تنها می توان ترجمه رسمی کرد

 7. سلام روز بخیر من در دانشگاه ولنگونگ‌دبی مشغول تحصیل کارشناسی ارشد هستم و مدرک لیسانس غیر پزشکی و ریزنمرات با مهر سازمان مرکزی ترجمه شده و مهر وزارت خارجه و قوه قضاییه را دارد دانشگاه میگوید باید مدرک مهر وزارت علوم داشته باشد چه کاری باید انجام بدم

  1. Post
   Author

   با سلام
   سوال شما بسیار مبهم هست و بنده متوجه منظور شما نشدم ، طبق روال می بایست اول شما تاییدیه از وزارت علوم گرفته باشید تا بتونید تاییدات دادگستری و خارجه رو اخذ کنید اما در سوال شما اینطور بیان شده که شما اول تاییدات رو اخذ کردید و حالا میخواهید تاییدیه وزارت علوم را بگیرید که از پایه این سوال ایراد دارد!

 8. من در ایران نیستم وقتی به سامانه استعلام مدارک دانشگاه آزاد وارد می‌شوم و کد های مربوطه را وارد میکنم خطا می‌دهد چطوری می‌توانم استعلام صحت مدارک شخصی را بگیرم

  1. Post
   Author
 9. سلام من در کشور آلمان هستم دارای مدرک لیسانس علوم آزمایشگاه از دانشگاه آزاد میباشم الان از من تاییدیه مدرک خواستن باید چه کاری انجام بدن

  1. Post
   Author
 10. آیا مثل دانشگاه های دولتی برای آزاد کردن مدرک پزشکی دانشگاه آزاد هم باید پولی (که فکر میکنم الان 200 میلیون هست برای دولتی) پرداخت کنیم؟

 11. من پزشکی آزاد میخونم سربازی نرفتم هزینه طرح را پرداخت میکنم ولی چطوری میتونم از کشور بعد از آزاد کردن مدرکم خارج بشم سربازی نرفتم

  1. Post
   Author

   با سلام
   متاسفانه بدون داشتن پاسپورت امکان خروج قانونی برای شما وجود ندارد ، برای جواب این سوال از سازمان نظام وظیفه سوال کنید ، ما تنها در خصوص ترجمه رسمی اسناد و مدارک اطلاعات دقیق داریم

   1. سلام برای ازاد کردن مدرک لیسانس از دانشگاه ازاد حتما باید پایان خدمت یا معافیت داشت؟
    برای ادامه تحصیل در خارج اگر سربازی نرفته باشیم ؟ چه کنیم راهش چیه ؟

 12. با سلام.
  میتونم از دانشگاه ازاد شیراز فارق التحصیل شده باشم و ریزنمرات قابل ترجمه رو از سازمان مرکزی دانشگاه آزاد بگیرم؟

 13. سلام وقت بخیر
  من سال 1380 تهران واحد مرکز فارغ التحصیل شدم
  و گواهی موقت دریافت کردم
  الان نیاز به اصل مدرک تحصیلی دارم لطفا راهنمایی کنید که به کجا مراجعه کنم ؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   فارغ التحصیل پزشکی دانشگاه آزاد بدون گذراندن طرح میتونه مدرکو آزاد کنه برای اپلای؟

   1. Post
    Author

    در کل باید گفت خیر امکان پذیر نیست و این یک تعهد فی مابین شما و دانشگاه می باشد که یا باید هزینه ای برای تحصیل پرداخت کنید و یا باید طرح رو بگذرانید

   1. Post
    Author
  2. Post
   Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.