ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی (بروزرسانی 1403)

ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی

قبل از هر چیز باید بدانیم که ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی برای چه ویزاهایی لازم است؟ آیا نیاز است که مدارک ترجمه شده را به تایید دادگستری و خارجه برسانیم؟ هزینه ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی چقدر است و چه مدت زمان می برد؟ این ها سوالاتیست که معمولا مشتریانمان از ما می پرسند. در صورتی که تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری در خصوص هزینه و شرایط ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی کسب کنید در ادامه با ما همراه باشید...

ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی

ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی (بروزرسانی 1403)

دارالترجمه رسمی الف
14 تیر 1400
بدون دیدگاه

مقدمه

معمولا سفارتخانه ها برای صدور ویزا به ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی نیازی ندارند و این سند در چک لیست هیچ سفارتخانه ای وجود ندارد و همچنین با ترجمه رسمی گواهینامه امکان رانندگی در کشورهای خارجی نیز وجود ندارد.

پس ترجمه رسمی گواهینامه چه استفاده ای دارد؟

ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی برای سفرهای توریستی و مهاجرت مورد نیاز نیست. در واقع افراد مقیم در کشورهای خارجی برای دریافت راحت تر گواهینامه رانندگی در کشور مقصدشان نیاز به ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی دارند تا شاید آیین نامه رانندگی را نگیرند یا در آزمون عملی سخت گیری نکنند.

نکته: بر اساس دستورالعمل تایید اسناد و مدارک قوه قضاییه، گواهینامه رانندگی قابلیت ترجمه رسمی و تاییدات دادگستری و خارجه را دارا می باشد. همچنین گواهی های نیروی انتظامی در خصوص مفقود شدن گواهینامه نیز قابلیت ترجمه رسمی و تاییدات دادگستری و خارجه را نیز دارند.

لازم به ذکر است که با ترجمه رسمی گواهینامه و اصل آن نمی توان در کشورهای خارجی رانندگی کرد و برای این کار می بایست یا گواهینامه رانندگی بین المللی دریافت کنید و یا این که در کشور محل اقامتتان برای اخذ گواهینامه اقدام کنید.

 

گواهینامه رانندگی بین المللی چیست؟

گواهینامه رانندگی بین المللی سندی به شکل کارت و یا دفترچه ای است که دارای اعتبار یک ساله و یا سه ساله می باشد و به موجب این مدرک شخص دارنده، حق رانندگی با وسایل نقلیه در کشورهای خارجی را پیدا می کند و می تواند با وسیله نقلیه خود سفر کند.

نکته: گواهینامه رانندگی بین المللی زمانی صادر خواهد شد که شخص گواهینامه رانندگی خود را دریافت کرده باشد.

نکته: با داشتن گواهینامه رانندگی بین المللی می توانید در ۱۹۶ کشور در اقصی نقاط جهان رانندگی کنید و همگی آن ها این مدرک بین المللی را قبول دارند.

برای اخذ گواهینامه بین المللی می بایست با در دست داشتن:

 • گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل یک ماه و سه روز، برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی یک ساله
 • گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل سه سال، برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی سه ساله
 • یک قطعه عکس تمام رخ (سه در چهار) با حجاب اسلامی برای بانوان
 • گواهینامه رانندگی بین‌المللی قبلی (در صورت معتبر بودن)
 • اصل یا تصویر صفحه اول گذرنامه

به یکی از آدرس‌های:

 •  تهران، خیابان خرمشهر، خیابان شهید عربعلی، پلاک ۲
 • تهران، خیابان آزادی، بین خیابان‌های خوش و بهبودی، نبش خیابان شهید قانعی، پلاک ۲۳۱
 • تهران، خیابان شهید فیاض بخش، نبش کوچه جهانگردی، پلاک ۳۳

مراجعه کنید.

مشاهده کشورهای پذیرنده گواهینامه بین المللی یک ساله و سه ساله:

فهرست کشورهای پذیرنده گواهینامه بین المللی یک ساله

فهرست کشورهای پذیرنده گواهینامه بین المللی سه ساله

نکته: کشورهای ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، کشورهای اروپایی و امارات متحده عربی قوانین سخت گیرانه تری دارند و برای رانندگی در این کشورها همراه داشتن اصل گواهینامه رانندگی ملی همراه با گواهینامه رانندگی بین‌المللی الزامیست.

 

هزینه ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی در سال 1403

هزینه ترجمه رسمی تمام مدارک هر ساله توسط اداره کل اسناد و امور مترجمان قوه قضاییه و کانون مترجمان رسمی منتشر می‌شود و دارالترجمه‌ها در تعیین نرخ ترجمه رسمی مدارک نقشی ندارند.

 • ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی به تمامی زبان‌ها برابر با ۷۲،۰۰۰ تومان

شایان‌ ذکر است که ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی هزینه‌های دیگری مانند هزینه انجام امور دفتری نیز خواهد داشت. طبق نرخنامه هزینه انجام امور دفتری مانند اسکن، کپی، پلمب اوراق ترجمه، ثبت درخواست ترجمه در سامانه، استعلام و تشکیل فایل مربوطه به مبلغ ترجمه اضافه خواهد شد.

ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی با تاییدات دادگستری و خارجه

ارائه ترجمه رسمی برخی مدارک بدون تاییدات دادگستری و وزارت امور خارجه برای برخی از سفارتخانه‌ها رسمیت ندارد. همچنین باید اشاره کرد که برخی سفارتخانه‌ها افراد را ملزم می‌کنند که تاییدات دادگستری و وزارت امور خارجه برای ترجمه رسمی تمام مدارک خود را دریافت کنند. تاییدیه دادگستری و وزارت امور خارجه به ترجمه رسمی شما اعتبار و رسمیت بیشتری می‌بخشد.

نکته: از الزامی بودن تاییدات دادگستری و خارجه اطمینان حاصل کنید زیرا اخذ تاییدات باعث افزایش هزینه ها و مدت زمان انجام کار خواهد شد.

برای دریافت تاییدات دادگستری و وزارت امور خارجه افراد باید هزینه‌ای جدا از هزینه ترجمه رسمی پرداخت کنند. دارالترجمه‌ها نقشی در مبلغ تعیین‌شده ندارند و تعیین نرخ هزینه تاییدات دادگستری و وزارت امور خارجه برعهده این سازمان‌ها است.

 • هزینه تایید وزارت دادگستری برای گواهینامه رانندگی ۶۰،۰۰۰ تومان
 • هزینه تایید وزارت امور خارجه برای گواهینامه رانندگی ۲۰،۰۰۰ تومان
 • هزینه دفتری ۳۰،۰۰۰ تومان

 

 

سوالات متداول 

مدت زمان ترجمه رسمی گواهینامه بین ۲ الی ۳ روز کاری و مدت زمان برای اخذ تاییدات دادگستری ۳ روز کاری است.

مدت زمان اعتبار تمامی ترجمه های رسمی ۶ ماه است و پس از گذشت این مدت زمان نیاز به ترجمه مجدد دارید.

 • هزینه تایید وزارت دادگستری برای گواهینامه رانندگی ۶۰،۰۰۰ تومان
 • هزینه تایید وزارت امور خارجه برای گواهینامه رانندگی ۲۰،۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *