ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی (بروزرسانی 1402)

ترجمه رسمی گواهینامه

ترجمه رسمی گواهینامه در کشورهای خارجی هیچگونه ارزشی ندارد و نمی توانید با داشتن ترجمه رسمی این سند اقدام به رانندگی کنید و همچنین هیچ سفارتخانه ای برای صدور ویزا از متقاضیان درخواست ترجمه رسمی گواهینامه را نمی کند. پس این سوال پیش می آید که افراد به چه دلایلی اقدام به ترجمه رسمی گواهینامه می کنند. برای رسیدن به جواب این سوال و همچنین اطلاع از هزینه ها و شرایط ترجمه رسمی گواهینامه با ما همراه باشید.  
ترجمه رسمی گواهینامه

ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی (بروزرسانی 1402)

تیم تولید محتوای دارالترجمه الف
14 تیر 1400
بدون دیدگاه

ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی

معمولا سفارتخانه ها برای صدور ویزا به ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی نیازی ندارند و این سند در چک لیست هیچ سفارتخانه ای وجود ندارد و همچنین با ترجمه رسمی گواهینامه امکان رانندگی در کشورهای خارجی نیز وجود ندارد.

پس ترجمه رسمی گواهینامه چه استفاده ای دارد؟

ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی برای سفرهای توریستی و مهاجرت مورد نیاز نیست. در واقع افراد مقیم در کشورهای خارجی برای دریافت راحت تر گواهینامه رانندگی در کشور مقصدشان نیاز به ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی دارند تا شاید آیین نامه رانندگی را نگیرند یا در آزمون عملی سخت گیری نکنند.

نکته: بر اساس دستورالعمل تایید اسناد و مدارک قوه قضاییه، گواهینامه رانندگی قابلیت ترجمه رسمی و تاییدات دادگستری و خارجه را دارا می باشد. همچنین گواهی های نیروی انتظامی در خصوص مفقود شدن گواهینامه نیز قابلیت ترجمه رسمی و تاییدات دادگستری و خارجه را نیز دارند.

لازم به ذکر است که با ترجمه رسمی گواهینامه و اصل آن نمی توان در کشورهای خارجی رانندگی کرد و برای این کار می بایست یا گواهینامه رانندگی بین المللی دریافت کنید و یا این که در کشور محل اقامتتان برای اخذ گواهینامه اقدام کنید.

 

گواهینامه رانندگی بین المللی چیست؟

گواهینامه رانندگی بین المللی سندی به شکل کارت و یا دفترچه ای است که دارای اعتبار یک ساله و یا سه ساله می باشد و به موجب این مدرک شخص دارنده، حق رانندگی با وسایل نقلیه در کشورهای خارجی را پیدا می کند و می تواند با وسیله نقلیه خود سفر کند.

نکته: گواهینامه رانندگی بین المللی زمانی صادر خواهد شد که شخص گواهینامه رانندگی خود را دریافت کرده باشد.

نکته: با داشتن گواهینامه رانندگی بین المللی می توانید در 196 کشور در اقصی نقاط جهان رانندگی کنید و همگی آن ها این مدرک بین المللی را قبول دارند.

برای اخذ گواهینامه بین المللی می بایست با در دست داشتن:

  • گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل یک ماه و سه روز، برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی یک ساله
  • گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل سه سال، برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی سه ساله
  • یک قطعه عکس تمام رخ (3*4) با حجاب اسلامی برای بانوان
  • گواهینامه رانندگی بین‌المللی قبلی (در صورت معتبر بودن)
  • اصل یا تصویر صفحه اول گذرنامه

به یکی از آدرس های:

  •  تهران، خیابان خرمشهر، خیابان شهید عربعلی، پلاک 2
  • تهران، خیابان آزادی، بین خیابان‌های خوش و بهبودی، نبش خیابان شهید قانعی، پلاک 231
  • تهران، خیابان شهید فیاض بخش، نبش کوچه جهانگردی، پلاک 33

مراجعه کنید.

برای مشاهده کشورهای پذیرنده گواهینامه بین المللی یک ساله و سه ساله بر روی لینک های زیر کلیک کنید.

نکته: کشورهای ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، کشورهای اروپایی و امارات متحده عربی قوانین سخت گیرانه تری دارند و برای رانندگی در این کشورها همراه داشتن اصل گواهینامه رانندگی ملی همراه با گواهینامه رانندگی بین‌المللی الزامیست.

 

هزینه ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی

هزینه ترجمه رسمی تمام مدارک هر ساله توسط اداره کل اسناد و امور مترجمان قوه قضاییه و کانون مترجمان رسمی منتشر می‌شود و دارالترجمه‌ها در تعیین نرخ ترجمه رسمی مدارک نقشی ندارند.

  • ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی به زبان انگلیسی برابر با 40.000 تومان
  • ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی به زبان های غیر از انگلیسی برابر با 48.000 تومان

شایان‌ ذکر است که ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی هزینه‌های دیگری مانند هزینه انجام امور دفتری نیز خواهد داشت. طبق نرخنامه هزینه انجام امور دفتری مانند اسکن، کپی، پلمب اوراق ترجمه، ثبت درخواست ترجمه در سامانه، استعلام و تشکیل فایل مربوطه به مبلغ ترجمه اضافه خواهد شد.

ترجمه رسمی گواهینامه رانندگی با تاییدات دادگستری و خارجه

ارائه ترجمه رسمی برخی مدارک بدون تاییدات دادگستری و وزارت امور خارجه برای برخی از سفارتخانه‌ها رسمیت ندارد. همچنین باید اشاره کرد که برخی سفارتخانه‌ها افراد را ملزم می‌کنند که تاییدات دادگستری و وزارت امور خارجه برای ترجمه رسمی تمام مدارک خود را دریافت کنند. تاییدیه دادگستری و وزارت امور خارجه به ترجمه رسمی شما اعتبار و رسمیت بیشتری می‌بخشد.

نکته: از الزامی بودن تاییدات دادگستری و خارجه اطمینان حاصل کنید زیرا اخذ تاییدات باعث افزایش هزینه ها و مدت زمان انجام کار خواهد شد.

برای دریافت تاییدات دادگستری و وزارت امور خارجه افراد باید هزینه‌ای جدا از هزینه ترجمه رسمی پرداخت کنند. دارالترجمه‌ها نقشی در مبلغ تعیین‌شده ندارند و تعیین نرخ هزینه تاییدات دادگستری و وزارت امور خارجه برعهده این سازمان‌ها است.

  • هزینه تایید وزارت دادگستری برای گواهینامه رانندگی 70،000 تومان
  • هزینه تایید وزارت امور خارجه برای گواهینامه رانندگی 20،000 تومان

 

 

سوالات متداول 

مدت زمان ترجمه رسمی گواهینامه بین دو الی سه روز کاری و مدت زمان برای اخذ تاییدات دادگستری سه روز کاری می باشد.

تمامی اسناد و مدارک رسمی اللخصوص ترجمه رسمی گواهینامه برای زبان انگلیسی بین دو الی سه روز کاری و برای سایر زبان ها بین یک الی دو هفته کاری زمان می برد. در صورتی که ترجمه رسمی گواهینامه خود را به زبان های سایر و در اسرع وقت میخواهید با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

مدت زمان اعتبار تمامی ترجمه های رسمی شش ماه می باشد و پس از گذشت این مدت زمان نیاز به ترجمه ی مجدد می باشد

  • هزینه تایید وزارت دادگستری برای گواهینامه رانندگی 70،000 تومان
  • هزینه تایید وزارت امور خارجه برای گواهینامه رانندگی 20،000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *