ترجمه رسمی ریز نمرات (بروزرسانی 1403)

ترجمه رسمی ریز نمرات تحصیلی و دانشگاهی 1403

ترجمه رسمی ریز نمرات به انگلیسی به همراه تاییدات دادگستری و خارجه برای افراد فارغ التحصیل از دانشگاه های آزاد تنها با تایید شدن توسط سازمان مرکزی دانشگاه آزاد قابل انجام است. ترجمه ی ریز نمرات دانشجویان دانشگاه های دولتی، علمی کاربردی و پیام نور تنها با تاییدات وزارت علوم و تحقیقات قابل تایید و ترجمه است و ترجمه ی ریز نمرات دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی، مامائی، پرستاری، دندانپزشکی و تمام زیر شاخه های رشته های پزشکی تنها با تایید وزارت بهداشت درمان و آموزش کشور قابل تایید و ترجمه است و در ادامه شرایط و نکات مهم برای ترجمه رسمی ریزنمرات را با ذکر جزئیات شرح می دهیم. پیشنهاد می کنیم پیش از مطالعه ادامه مطلب، فایل صوتی زیر را که برای راحتی هر چه بیشتر شما آماده کرده ایم را از دست ندهید.
 
ترجمه رسمی ریز نمرات

ترجمه رسمی ریز نمرات (بروزرسانی 1403)

دارالترجمه رسمی الف
19 اسفند 1401
30 دیدگاه

مقدمه

ترجمه رسمی ریزنمرات دانشگاهی برای تحصیل در مقاطع بالاتر در دانشگاه ها و موسسه های آموزشی خارج از کشور و یا مهاجرت تحصیلی مورد استفاده قرار می گیرد.

در موارد نادری مشاهده شده که بعضی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی خارج از کشور به منظور پذیرش ابتدایی و ثبت نام اولیه، مدارکی که توسط دانشگاه بصورت غیر رسمی ترجمه شده را قبول می کنند.

اما در اغلب موارد ترجمه غیر رسمی مدارک دانشگاهی که شامل ترجمه ریز نمرات، ترجمه دانشنامه و… می شود مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد و نیاز به ترجمه رسمی با مهر و امضای مترجم مسئول دادگستری در یک دارالترجمه رسمی مورد نیاز است.

 

پیش نیاز ترجمه رسمی ریز نمرات

 • ریز نمرات تمامی مقاطع تحصیلی دبستان و راهنمایی و دبیرستان و پیش دانشگاهی با مهر و امضاء مدرسه، منطقه و اداره کل آموزش و پرورش استان محل تحصیل قابل ترجمه و تایید است برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک ترجمه رسمی مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی مراجعه کنید.
 • ریز نمرات و دانشنامه دانشجویان دانشگاه های دولتی، علمی کاربردی و پیام نور تنها با تاییدات وزارت علوم و تحقیقات قابل تایید و ترجمه است و حتما باید برگه لغو تعهد از سامانه سجاد اخذ شود و تحویل دارالترجمه برای ارسال به دادگستری و خارجه شود.
 • ریز نمرات و دانشنامه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تنها با تایید سازمان مرکزی دانشگاه آزاد قابل تایید و ترجمه است، معمولا دانشنامه ها دارای هولوگرام هستند و نیاز به تاییدیه سازمان مرکزی ندارند اما ریزنمره های صادر شده توسط دانشگاه آزاد باید مهر سازمان مرکزی را داشته باشند و به همین منظور فارغ التحصیلان با به همراه داشتن ریزنمرات و دانشنامه باید به سازمان مرکزی دانشگاه آزاد مراجعه کنند.
 • ریز نمرات و دانشنامه دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی، مامائی، پرستاری، دندانپزشکی و تمام زیر شاخه های رشته های پزشکی تنها با تایید وزارت بهداشت درمان و آموزش کشور قابل تایید و ترجمه است و باید مهر ترجمه رسمی بلامانع است را از این وزارتخانه اخذ کنند.

پیشنهاد می‌کنیم حتما به مطلب ترجمه مدارک تحصیلی و دانشگاهی سری بزنید! کامل ترین اطلاعاتی که نیاز دارید به همراه آموزش تصویری برای شما قرار داده شده است تا کوچکترین دغدغه ای در روند اخذ تاییدات دانشگاهی خود نداشته باشید.

نکته: بعضی مواقع ممکن است که مترجم با عنوان صحیح دروس ذکر شده در ریزنمرات دانشجو آشنایی نداشته باشد و به دلیل حساسیت ترجمه ریز نمره بهتر است که در صورت امکان عناوین صحیح دروس تخصصی خود را به دارالترجمه اطلاع دهید و یک پیش نمایش از ترجمه رسمی ریز نمره خود را قبل از پلمپ بررسی و تایید کنید. بعضی از دانشگاه ها یک نسخه غیر رسمی از ترجمه ریز نمره دانشجو را در زمان فارغ التحصیلی به دانشجو ارائه می دهند که مترجم می تواند از عناوین آن استفاده کند.

نمونه عبارات مهم در ترجمه ریزنمرات

عبارت فارسی ترجمه انگلیسی
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری Ministry of Science, Research and Technology
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی Ministry of Health and Medical Education
دانشگاه آزاد اسلامی Islamic Azad University
ریزنمرات، کارنامه Transcript, Transcript of Grades
دانشنامه کارشناسی ارشد Master’s Degree, Master of Arts (MA), Master of Science, (MS, MSc), Master of Business Administration (MBA), Master of Fine Arts (MFA), Master of Laws (LLM), Master of Engineering (MEng)
دانشنامه دکترا Doctor of Philosophy (PhD), Doctor of Medicine (MD), Doctor of Fine Arts (DFA)
معدل کل General Average, Grade Point Average (GPA)

اسپل صحیح کدام اسامی برای ترجمه ریز نمرات نیاز است؟

بهتر است برای پایین آوردن ضریب خطا یک کپی از صفحه اول پاسپورت خود را برای ما ارسال نمائید. با این حال اگر به این سند دسترسی ندارید اسپل اسامی زیر را بصورت دقیق برای ما ارسال کنید.

 • نام و نام خانوادگی، نام پدر، محل صدور شناسنامه
 • نام دانشگاه (عینا مطابق با نام دانشگاه)
 • تاریخ تولد میلادی

ترجمه رسمی ریز نمرات برای چه کسانی مورد نیاز است؟

دو دسته از افراد بیشتر از سایرین متقاضی ترجمه رسمی ریز نمرات و دانشنامه تحصیلی هستند.

۱) دانشجویانی هستند که هدف آنها ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر در دانشگاه ها و موسسات آموزشی خارج از کشور است.

متقاضی با توجه به مقطع تحصیلی مورد نظر خود برای ادامه تحصیل ، در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس یا دکتری نیازمند ترجمه ریزنمرات دیپلم، ترجمه ریز نمرات و دانشنامه لیسانس و یا فوق لیسانس می باشد زیرا که دانشگاه ها و موسسات آموزشی خارج از کشور از فرد متقاضی ترجمه رسمی مدارک تحصیلی را درخواست می کنند.

نمونه کارنامه در ترجمه رسمی ریز نمرات

۲) شامل اشخاصی می شود که هدف آنها مهاجرت کردن و دریافت اقامت کشورهای خارجی است.

در بیشتر کشورهای خارجی، مدرک تحصیلی افراد،دارای امتیاز برای ویزای کار یا تحصیلی برای مهاجرت به حساب می آید.

در پایان باید گفت که دارالترجمه آنلاین فوری  الف با تکیه بر مترجمین خبره و کار آزموده ی خود در سریع ترین زمان مدارک تحصیلی شما را با بالاترین کیفیت ممکن ترجمه می کند و در این روند تمامی نکات مهمی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید را با شما مشورت و در نهایت ترجمه ی با کیفیتی را به شما ارائه خواهند کرد.

هزینه ترجمه رسمی ریز نمرات تحصیلی و دانشگاهی

یکی از مسائل مهمی که متقاضیان ترجمه رسمی مدارک باید از آن مطلع باشد، هزینه انجام ترجمه است. هزینه ترجمه رسمی همه ساله توسط اداره مترجمین قوه قضاییه مشخص شده و به دارالترجمه‌های رسمی اعلام می‌شود، در مورد ترجمه رسمی ریزنمرات تحصیلی و دانشگاهی هزینه‌ها طبق تعرفه زیر می باشد:

 • ترجمه رسمی ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی (هر ترم) مبلغ ۳۳،۰۰۰ تومان و به ازای هر درس مبلغ ۱۳۵۰ تومان است.
 • ترجمه رسمی ریز نمرات دانشگاهی (هر ترم) مبلغ ۶۶،۰۰۰ تومان و به ازای هر درس مبلغ ۱۳۵۰ تومان است.
 • ترجمه رسمی ریز نمرات دبستان و راهنمایی مبلغ ۶۶،۰۰۰ تومان و به ازای هر درس مبلغ ۱۳۵۰ تومان است.

نکته: طبق نرخنامه کانون مترجمین، هزینه حق دفتری، پلمپ، اسکن و کپی برابر اصل به جمع کل مبلغ ترجمه اضافه خواهد شد.

 

مدت زمان و هزینه تاییدات دادگستری و خارجه چقدر است؟

در صورتی که به تاییدات دادگستری و خارجه نیاز دارید می توانید با ارائه اصل ریزنمرات تحصیلی و دانشگاهی که دارای شرایط ذکر شده در بالا باشد نسبت به اخذ تاییدات دادگستری و خارجه اقدام کرد.

نکته: قبل از اقدام به ترجمه از مورد نیاز بودن تاییدات دادگستری و خارجه اطمینان حاصل کنید تا از پرداخت هزینه های اضافی جلوگیری شود.

 • هزینه تایید وزارت دادگستری برای ترجمه رسمی ریز نمرات تحصیلی و دانشگاهی ۶۰،۰۰۰ تومان
 • هزینه تایید وزارت امور خارجه برای ترجمه رسمی ریز نمرات تحصیلی و دانشگاهی به ازای هر صفحه از متن ترجمه ۲۰،۰۰۰ تومان
 • هزینه های دفتری ۳۰،۰۰۰ تومان

نکته: مدت زمان اخذ تاییدات دادگستری و خارجه سه روز کاری می باشد که یک روز آن برای دادگستری و ۲ روز دیگر برای امورخارجه است.

 

سوالات متداول

با توجه به این که ریز نمرات جزء اسناد رسمی به حساب می آید و در بیشتر موارد نیاز به اخذ تاییدات دادگستری و امور خارجه دارد و همینطور نیازمند دقت بالایی در ترجمه است. میانگین زمان چیزی حدود ۳ تا ۵ روزکاری با احتساب تاییدات و بدون تاییدات حدود ۲ روز کاری می باشد.

طبق نرخ نامه کانون مترجمین رسمی قوه قضائیه در سال ۱۴۰۲ به اطلاع تمامی دارالترجمه ها رسیده به شرح زیر می باشد:

 • ترجمه رسمی ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی (هر ترم) مبلغ ۳۳،۰۰۰ تومان و به ازای هر درس مبلغ ۱۳۵۰ تومان است.
 • ترجمه رسمی ریز نمرات دانشگاهی (هر ترم) مبلغ ۶۶،۰۰۰ تومان و به ازای هر درس مبلغ ۱۳۵۰ تومان است.
 • ترجمه رسمی ریز نمرات دبستان و راهنمایی مبلغ ۶۶،۰۰۰ تومان و به ازای هر درس مبلغ ۱۳۵۰ تومان است.

خیر. هیچ مدرکی بدون ارائه اصل آن قابل ترجمه و اخذ تاییدات نیست و ترجمه رسمی ریزنمرات نیز مستلزم بودن اصل مدرک است.

 • هزینه تایید وزارت دادگستری برای ترجمه رسمی ریزنمرات تحصیلی و دانشگاهی ۶۰،۰۰۰ تومان
 • هزینه تایید وزارت امور خارجه برای ترجمه رسمی ریزنمرات تحصیلی و دانشگاهی به ازای هر صفحه از متن ترجمه ۲۰،۰۰۰ تومان

بله. برای دانلود فرم ترجمه ریزنمرات دانشگاهی بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دانلود ریز نمره دانشگاهی

بطور میانگین مدت زمان اعتبار تمامی ترجمه های رسمی تا ۶ ماه می باشند و پس از این مدت زمان می بایست برای ترجمه مجدد اقدام نمائید.

دیدگاه‌ها

سلام. ایا مدارک همسطح هم ترجنه رسمی میشود، مثلا موسسه رهپویان دانش که مدرک همسطح لیسانس میدهد

با سلام ، لطفا اسکن مدرکتون رو از طریق واتس اپ برای دفترداران ما ارسال فرمائید.

سلام برای ترجمه غیر رسمی چقدر زمان لازم هستش؟ ایا برای ترجمه سریع تر هزینه بیشتری باید پرداخت بشه؟ (ترجمه ریز نمره به زبان انگلیسی)

سلام و عرض ادب

ریزنمرات یک مدرک رسمی محسوب می شود و این سند ترجمه رسمی خواهد شد در نتیجه روال کاری ترجمه رسمی با توجه به زمانبندی دفتر انجام می شود که برای اطلاعات بیشتر در خصوص زمان و هزینه می بایست با همکاران ما در ارتباط باشید

سلام، حروف اختصاری ج. گ در ستون نمرات تطبیقی کارنامه مخفف چیست؟

سلام
توی ترجمه ی رسمی ، معدل رو به درصد یا به CGPA که از 4 نمره هست تبدیل میکنن؟

سلام و عرض ادب
بهتر بود که زبان مورد نظر برای ترجمه رسمی مدارک خود را اعلام می کردید ، با این حال با دفتر تماس حاصل نمائید تا همکاران بنده شما رو راهنمایی کنند

انگلیسی میخوام ترجمه شه.

سلام و روز بخیر

ببخشید در صورت درخواست ترجمه مدارک و ریز نمرات دانشگاهی، ایا این مدارک رو باید برای همکاران شما ارائه بدیم یا همکارانتون به منابع رسمی مدارک اشخاص دسترسی مستقیم دارند؟ گفتم شاید به خاطر جلوگیری از دستکاری و با توجه به اینکه ترجمه ها پلمپ هست ، همکارانتون مدارک رو با مجوز رسمی از اموزش پرورش و یا غیره به طور مستقیم دریافت می کنند و دخالتی از طرف شخص صورت نمیگیره. ممنون

با سلام و عرض ادب

تمامی مدارک برای ترجمه رسمی نیاز به بررسی فیزیکی دارند و این روال قانونی در اول کار و یا در انتهای کار و یا در زمان تحویل ترجمه های رسمی انجام خواهد شد

سلام و وقت بخیر. ببخشید درس هایی که دانشجو در طول ترم ها حذف کرده هم توی ریز نمرات ترجمه میشه؟ من در کارشناسی ترم های اول و دوم یک سری درس ها رو حذف کردم و ترم های بعدی دوباره پاس کردم. میخوام ببینم که اینجور ریز نمرات تو دید دانشگاه های خارج از کشور برای پذیرش دانشجو تاثیر داره یا خیر.

ممنون.

طبق قوانین کانون مترجمین رسمی ، مترجمین موظف هستند که هر آن چیز که در سند رسمی قید شده است را بدون تغییر در متن ترجمه مهر و پلمپ کنند در نتیجه امکان حذف و یا اضافه کردن موردی را در متن ترجمه نداریم و معمولا مشکل خاصی در روند اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مد نظر ایجاد نمی کند ، با این حال این مورد بیشتر به سطح علمی دانشگاه مقصد شما بستگی دارد

شما مهر آپوستیل هم می گیرید ؟

سلام ببخشید در ترجمه دانشنامه آیا معدل هم وارد ترجمه میشه یا نه به عنوان مثال مدرک موقت کاردانی و کارشناسی من معدلش درج شده اما مدارک اصل دانشنامه فاقد معدل هستش آیا زمانی که اقدام به ترجمه رسمی میکنم معدل میشه داخل مدرک ترجمه شده قید کرد یا نه

با سلام

دوست عزیز ، مترجمین طبق قوانین وظیفه دارند تا تمامی اطلاعات یک سند را ترجمه کنند و حق حذف و یا اضافه کردن کلمه ای را در متن ترجمه ندارند و ترجمه دقیقا طبق سند فارسی انجام خواهد شد

سلام خسته نباشید
ببخشید شما نمرات کارنامه رو به سیستم gpa هم تبدیل می کنید ؟ برای اینکه کارنامم به این سیستم ترجمه بشه باید چه اقداماتی انجام بدم ؟؟

وقت بخیر. برای ترجمه مدارک دانشنامه و ریزنمرات مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد که نیاز به مهر به وزارت دادگستری و امور خارجه هست، هزینه ۶۵تومان و ۱۰ هزار تومان بابت هر مقطع و هر ریزنمره جدا محاسبه می‌شود؟

سلام ممنون از توضیحات مفید
من برنده لاتاری شدم و ریز نمرات دو زبانه را از دانشگاه آزاد گرفته ام و مدرک را هم دارم به این شکل صحیح هستش؟

با سلام
ضمن تبریک در خصوص برنده شدن شما ، می بایست به سایت اداره مهاجرتی کشور آمریکا مراجعه کنید و چک لیست مدارکی که برای تحویل به سفارت آمریکا نیاز دارید را بررسی کنید ، تا جایی که ما اطلاع داریم ترجمه رسمی ریزنمرات برای ادامه ی روند مهاجرت به آمریکا از طریق لاتاری الزامی نیست

سلام خسته نباشید
طبق قانون جدید وزارت علوم دروس افتاده در صورت پاس شدن توی ترم های بعد حذف اثر میشن
میخواستم بدونم توی ترجمه به چه صورته؟
یعنی دروس افتاده هم قید میشه نمرشون؟

با سلام
هر مدرکی که به دارالترجمه برای ترجمه تحویل داده می شود به همان صورت قابل ترجمه هست و در صورتی که درس های افتاده ی خودتون رو پاس کردید باید ریزنمرات جدیدی رو از دانشگاه دریافت کنید و ریزنمره جدید رو برای ترجمه به دارالترجمه تحویل دهید

من دانلود ریز نمره دانشگاهی رو به فارسی میخوام، چون مدرکم رو میخوام به فارسی ترجمه کنم

تنها مدارک فارسی که ممهور به مهر و امضای صادر کننده باشند قابلیت ترجمه رسمی به زبان های خارجی رو دارند و و مدارک و اسناد خارجی به زبان فارسی تنها ترجمه غیر رسمی می شوند

سلام
دروس عمومی هم ترجمه می شوند برای رشته های مهندسی؟

بله ، تمامی دروس مذکور در ریزنمرات می بایست ترجمه شوند

سلام وقتتون بخیر.من دانشجوی ترم 2 کارشناسی هستم.
برای بورسیه در مقطع لیسانس ایا ریز نمرات 2 ترمی که در دوره ی لیسانس گذروندم هم لازمه؟

با سلام
پس از فارغ التحصیلی باید ریزنمرات و داشنامه خودتون رو به تاییدات سازمان مرکزی دانشگاهتون برسونید و در آخر برای ترجمه رسمی و تاییدات دادگستری و امورخارجه به دارالترجمه تحویل دهید

عالیی بود مث همیشه

اجازه هست نوشته رو توی سایتم درج کنم؟

بله , با ذکر منبع بلامنع است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *