شرایط تاسیس دارالترجمه

شرایط تاسیس دارالترجمه و اعطای پروانه مترجمی رسمی

با توجه به رشد روز افزون اینترنت و شبکه های ارتباط جمعی لازم دانستیم تا مطلبی را در خصوص شرایط تاسیس دارالترجمه به رشته ی تحریر درآوریم تا آن دسته از عزیزانی که تمایل به اخذ پروانه مترجمی زبان های خارجی را دارند با آگاهی کامل تری برای شروع این روند اقدام کنند , به طور کلی برای تاسیس دارالترجمه رسمی و همچنین اخذ پروانه مترجمی میبایست در یکی از رشته های زبان خارجه تحصیل کرده باشید و مدرک دانشگاهی خود را در آن رشته اخذ کرده باشید , عزیزانی که مدرک لیسانس خود را در رشته ی زبان های خارجی اخذ کرده اند می بایست در آزمون کتبی و شفاهی قوه قضائیه شرکت کنند و حد نصاب نمره را دریافت کنند اما آن دسته از عزیزانی که موفق به اخذ مدرک دکترای زبان شده اند تنها در آزمون شفاهی شرکت می کنند و نیازی به آزمون کتبی ندارند در ادامه با ما همراه باشید...
شرایط تاسیس دارالترجمه

شرایط تاسیس دارالترجمه

تیم تولید محتوای دارالترجمه الف
18 اسفند 1397
35 دیدگاه

وظایف دارالترجمه

دارالترجمه، سازمان یا موسسه ای است که وظیفه اصلی آن ترجمه متون از زبان مبدا به زبان مقصد است مثل ترجمه فارسی به انگلیسی که در دارالترجمه آنلاین الف برای مشتریان انجام می پذیرد.

طبق ماده ی 33 آئین نامه ی اجرایی اصلاح ماده ی 3 در رابطه با ترجمه ی اظهارات و اسناد در محاکم، موضوعات مربوط به فعالیت ترجمه ی رسمی از قبیل ترجمه رسمی اسناد و مدارک، ترجمه ی رسمی اظهارات و اسناد در محاکم و دفاتر اسناد رسمی نیازمند گرفتن مجوز از قوه قضاییه است.

وظایف مترجم رسمی دادگستری

1- ترجمه رسمی اسناد و اوراق مورد نیاز متقاضی که به این منظور به مترجم داده می شود.
2- ترجمه اظهارات اصحاب دعوی یا وکلای آنان یا شهود یا کارشناسان در مراجع قضایی و دو طرف معامله یا وکلاء آنان یا شهود در دفاتر اسناد رسمی.
3- گواهی درستی ترجمه رسمی اسنادی که در ایران یا یکی از کشورهای خارجی ترجمه یا تنظیم شده باشد.

شرایط تاسیس دارالترجمه و اعطای پروانه ی مترجمی رسمی به متقاضیان

1- حداقل سن 25 سال
2- قبولی در آزمون و اختیار علمی و کتبی
3- عدم اشتغار به فساد اخلاقی عقیدتی
4- نداشتن سوء پیشینه موثر کیفری
5- عدم اعتیاد به مواد مخدر
6- مورد وثوق و اعتماد باشد
7- داشتن مدرک لیسانس زبان (با داشتن مدرک لیسانس شرکت در امتحان کتبی استخدامی مترجمی الزامیست و با داشتن مدرک دکترای زبان تنها آزمون شفاهی کفایت می کند)

طبق ماده ی 4 الحاقی 29/4/1376 پروانه مترجمی سه سال اعتبار دارد و تمدید آن به درخواست متقاضی و پرداخت هزینه مطابق تعرفه قانونی وابسته می باشد.

شرایط تاسیس دارالترجمه

1- کپی از کلیه صفحات شناسنامه
2- عکس سه در چهار
3- کپی از آخرین مدرک تحصیلی(داوطلبانی که تحصیلاتی در ارتباط با زبان مربوط دارند در شرایط مساوی دارای اولویت هستند)
4- گواهی عدم سوء پیشینه( برای کارمندان رسمی دولت گواهی اداره مربوط مبنی به اشتغال کافی است)
5- گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر
6- قبولی در آزمون قوه قضائیه

شرایط تاسیس دارالترجمه

شرایط تاسیس دارالترجمه

در شرایط تاسیس دارالترجمه درخواست مترجم رسمی با توجه به تاریخ وصول در دفتری ثبت شده و برای هر داوطلب پرونده ای جداگانه تشکیل می شود. در شرایط تاسیس دارالترجمه ذکر شده است که اداره امور مترجمان رسمی قبل از صدور پروانه مترجمی رسمی از طریق دادگستری محلی و یا به طریق مقتضی دیگر درباره صلاحیت داوطلب تحقیق به عمل آورده، نتیجه را در پرونده وی منعکس می نماید.(ماده 3 اصلاحی 8/9/1384)

بر اساس شرایط لازم برای تاسیس دارالترجمه، اداره امور مترجمان رسمی پرونده داوطلبان را در کمیسیونی که شامل رئیس یا معاون اداره مترجمان رسمی و یک نفر که به زبان خارجی مورد نظر تسلط کامل داشته باشد و یک نفر از قضات که توسط معاونت حقوقی و توسعه قضایی ریاست قوه قضاییه انتخاب می شود، افراد دارای صلاحیت را با تعیین تاریخ برای شرکت در امتحان فرا می خواند. این خبر به صورت کتبی و حداقل یک ماه قبل از تاریخ امتحان اعلام می شود.(ماده 4 اصلاحی 8/9/1384)

امتحان در تهران در تاریخی که از طرف اداره امور مترجمان رسمی به وسیله روزنامه های کثیرالانتشار اعلام می شود. تحت نظر اداره کل امور حقوقی و اسناد و امور مترجمین قوه قضاییه طی دو مرحله عمومی و تخصصی زبان انجام می شود.(ماده 5 اصلاحی 8/9/1384)

سپس امتحان عمومی زبان به صورت کتبی و سوالات چهار گزینه ای در سطح تافل در زبان انگلیسی و هم سطح آن در دیگر زبان ها گرفته می شود. سوالات امتحانی تشریحی و از زبان مبدا و مقصد است.(ماده 6 اصلاحی 8/9/1384)

در امتحانات تخصصی به شکل ترجمه از زبان فارسی به زبان خارجی و برعکس می باشد و طرح سوالات و تصحیح اوراق امتحان طبق نظر کمیسیون مربوطه انجام خواهد شد و نمره ی هر دو مرحله از 100 داده می شود و نمره هر ورقه در پایین آن به حروف و عدد نوشته می شود و به وسیله ی هیات ممتحنه امضا می گردد.(ماده 7 اصلاحی 8/9/1384)

برای احراز شرایط تاسیس دارالترجمه حداقل نمره قبولی برای هر یک از دو امتحان 50 است و در صورتی که در رشته مورد نظر هیچ کدام از داوطلبان نمره خواسته شده را به دست نیاورند و نیازی اساسی وجود داشته باشد اداره کل حقوقی و اسناد و امور مترجمان رسمی می تواند با موافقت معاونت حقوقی و توسعه قضایی نمره پایین تری را مورد تایید قرار دهد.

نکته مهم در تاسیس دارالترجمه

طبق تبصره  ماده 9 (الحاقی 8/9/1384) شرایط تاسیس دارالترجمه، اعضاء رسمی هیات علمی دانشگاه های معتبر که مدرک دکتری رشته زبان مورد نظر را دارا هستند و در آن رشته تدریس می کنند نیازی به شرکت در امتحان و کارآموزی ندارند. همین طور داوطلبانی که در رشته زبانی موردنظرشان دارای درجه دکتری باشند، نیازی به شرکت در امتحان عمومی ندارند.
برای احراز شرایط تاسیس دارالترجمه افراد منتخب باید حداقل 3 ماه با یک مترجم رسمی همان زبان که حداقل 10 سال تجربه مترجمی رسمی داشته باشد با معرفی داوطلب و تایید مترجم رسمی ذکر شده و اداره امور مترجمان رسمی به کارآموزی بپردازد. کارآموز باید در مدت کارآموزی زیر نظر مترجم سرپرست خود گواهی پایان دوره کارآموزی و پیشرفت تجربی خود را از مترجم سرپرست خود دریافت کند. در غیر این صورت دوره کارآموزی  یک بار دیگر تکرار می شود.
بر طبق شرایط تاسیس دارالترجمه، سازمان ثبت شرکت ها تقاضای ثبت موسسات مترجمی را زمانی می پذیرند که علاوه بر دارا بودن شرایط قانونی، دارای پروانه مترجمی رسمی معتبر نیز باشند.

نکات پایانی برای تاسیس دارالترجمه

  • مترجم رسمی با احراز شرایط تاسیس دارالترجمه می تواند فقط یک دارالترجمه یا موسسه ترجمه رسمی تاسیس کند. در غیر این صورت اداره امور مترجمان رسمی قوه قضاییه به عنوان یک مجرم از ادامه ی کار  وی جلوگیری خواهد کرد.
  • در شرایط تاسیس دارالترجمه امده است افرادی که بدون داشتن پروانه مترجمی به تاسیس دارالترجمه بپردازند و یا به فعالیت غیر قانونی دارالترجمه ادامه دهند با اعلام اداره امور مترجمان رسمی مورد پیگرد قانونی قرار می گیرند.
  • مرجع رسیدگی به تخلفات مترجمین رسمی شامل هیاتی متشکل از یک  قاضی و دو مترجم رسمی با انتخاب رئیس قوه قضاییه می باشد که دادن رای نهایی با قاضی هیات است.

 

ممنون از شما دوست عزیز که تا به این جای کار با ما همراه بودید , در خصوص شرایط تاسیس دارالترجمه رسمی و نحوه مترجم شدن مطلب دیگری را برای شما آماده کردیم با عنوان چگونه مترجم شویم که اطلاعات بسیار مفیدی را برای شما عزیزان به رشته ی تحریر در آوردیم و خواندنش خالی از لطف نیست با این حال در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید با دارالترجمه آنلاین الف تماس حاصل نمائید

دیدگاه‌ها

برای تاسیس دارالترجمه مدرک مترجمی زبان معتبر تر است یا زبان و ادبیات؟

مدرک فوق لیسانس زبان انگلیسی از اهمیت بالایی برخوردار است

با سلام . میخواستم بدونم فارغ التحصیلان کلیه رشته های دانشگاهی میتوانند دار الترجمه داشته باشند یا فقط فارغ التحصیلان زبان انگلیسی؟

تنها فارغ التحصیلان رشته های زبان می توانند اقدام به دریافت پروانه کنند

تنها فارغ التحصیلان رشته های زبان می توانند برای اخذ پروانه اقدام کنند

من فوق لیسان زبان و ادبیات فارسی دارم و زبان روسی رو خارج از ایران خوندم.(اما مدرک روسیم مطابق لیسانس نیست).می تونم در آزمون مترجمی روسی شرکت کنم؟

بله , با توجه به آخرین اطلاعاتی که از کانون مترجمین رسمی ایران داریم این امکان برای شما وجود داره , با این حال امسال تغییرات زیادی در قوانین کانون بوجود آمده که بهتره برای اطلاعات بیشتر به کانون مترجمین مراجعه حضوری داشته باشید

سلام
من لیسانس مهندسی برق هستم میتونم تو آزمون مترجمی شرکت کنم

بله , طبق قوانین جدید می تونید شرکت کنید اما اولویت با دانش آموختگان رشته های زبان هست

با سلام ، آیا کارمند بازنشسته با ۶۲ سال سن و دارای مدرک مهندسی برق می تواند در آزمون مترجمی شرکت نماید ؟

بله اما احتمال قبولی شما پایین است به این دلیل که در صورت کسب حداقل نمره در آزمون کتبی بازهم اولویت قبولی با افرادی هست که مدرک دانشگاهی مربوطه در رشته ی زبان را دارند

سلام من مترجم و‌مولف کتب دانشگاهی هستم ،با مدرک فوق لیسانس آموزش زبان انگلیسی و تالیف یازده جلد کتاب چطور می‌توانم برای پروانه دارالترجمه اقدام کنم؟من ساکن اصفهان هستم

به سایت اکفام مراجعه کنید

سلام ببخشید فوق لیسانس مترجمی زبان عربی هستم میتونم مجوز دارالترجمه بگیرم؟

با سلام
بله شما می توانید با مراجعه به سایت اکفام از وضعیت برگزاری آزمون جذب مترجم رسمی اطلاع پیدا کنید و در آزمون شرکت کنید

سلام
من ليسانس معماري و فوق ليسانس مترجمي زبا فرانسه دارم، ميتونم براى پروانه دارالترجمه رسمى اقدام كنم؟

سلام وقت بخیر ، بله شما می توانید با مراجعه به سایت اکفام از وضعیت برگزاری آزمون جذب مترجم رسمی اطلاع پیدا کنید و در آزمون شرکت کنید

سلام با مدرک دکتری زبان وادبیات فارسی میشه مجوز دارالترجمه گرفت یانه

بله، با داشتن مدرک دکتری زبان و ادبیات فارسی، می‌توانید برای گرفتن مجوز دارالترجمه اقدام کنید . البته برای اخذ مجوز دارالترجمه، باید شرایط و معیارهای مشخصی را نیز داشته باشید . برای اطلاعات بیشتر، می‌توانید یه سایت اکفام مراجعه کنید و شرایط موجود را بررسی کنید.

با سلام
بله شما می توانید با مراجعه به سایت اکفام از وضعیت برگزاری آزمون جذب مترجم رسمی اطلاع پیدا کنید و در آزمون شرکت کنید

سلام وقت بخیر،آیا با مدرک لیسانس مترجمی زبان انگلیسی میشه در این آزمون شرکت کرد و پروانه تاسیس دارالترجمه دریافت کرد؟

سلام
بله امکان پذیر هست ، لطفا به سایت اکفام مراجعه کنید تا از روند ثبت نام و تاریخ آزمون مترجمی که هر چند ماه یک بار اعلام می شود اطلاع حاصل کنید

باسلام و درود برشما ،بند لیسانس مترجمی و ارشد آموزش انگلیسی دارم میتونم در تایسیس دارالترجمه ثبت نام کنم ؟

سلام
بله می تونید در آزمون مترجمین رسمی شرکت کنید و برای اطلاع از زمان برگزاری حتما سایت اکفام رو هفتگی بررسی کنید.

سلام، وقتتون بخیر. می خواستم در مورد پتانسیل درآمد زایی دارالترجمه اطلاعات کسب کنم و ببینم واقعا از نظر مالی ایجاد یک دارالترجمه چقدر مفید است؟ بنده لیسانس مترجمی زبان انگلیسی هستم و به دنبال تاسیس یک موسسه دارالترجمه می باشم.

سلام ببخشید یک سوال داشتم شما گفتین مدرک لیسانس زبان دارید من الان بین یک دوراهی موندم تو دانشگاه برای اینکه مترجمی بخونم یا ادبیات انگلیسی ؟

با سلام
منظور بخش اول سوال شما رو متوجه نشدم اما در صورتی که قصد دارید تا در آینده مترجم رسمی شوید بهتر است تا رشته مترجمی را انتخاب کنید

سلام وقت بخیر، درآمد تاسیس دارالترجمه چگونه می‌باشد، لطفا راهنمایی کنید

با لیسانس آموزش زبان میشه دارلترجمه زد؟

سلام و وقت بخیر
با مدرک لیسانس زبان ادبیات فارسی میشه برای تاسیس دارالترجمه اقدام کرد؟

سلام و احترام
می خواستم بدانم چطور می توانم مجوز دارالترجمه غیررسمی را بگیرم؟ آیا برای چنین دارالترجمه ای باید از طریق قوه قضایه اقدام کنم؟ ضمن اینکه دارای مدرک ایلتس هستم و مدرک دانشگاهی زبان ندارم.

سلام
آزمون عمومی و تخصصی که نوشته اید چه زمانی برگزار میشه و کجا باید ثبت نام کنیم؟
آیا در سال جاری برگزار خواهد شد؟
ممنون

با سلام

لطفا به سایت اکفام مراجعه کنید تا از جدیدترین اخبار این حوزه مطلع بشید و کانون مترجمین رسمی با توجه به نیاز جامعه و هر استان اقدام به جذب مترجم رسمی خواهد کرد و زمانبندی دقیقی در این خصوص وجود ندارد

سلام
مادرشهراصفهان یک موسسه زبان های خارجی ویک کاریابی بین المللی داریم،میخواستم بدونم برای تاسیس دارالترجمه رسمی ازچه طریقی اقدام کنیم.

با سلام
به سایت اکفام مراجعه کنید و از جدیدترین اخبار برای تاسیس دارالترجمه مطلع شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *