شرایط تاسیس دارالترجمه

شرایط تاسیس دارالترجمه

تیم تولید محتوای دارالترجمه الف بلاگ

وظایف دارالترجمه

در این مطلب قصد داریم که شرایط تاسیس و وظایف دارالترجمه رسمی را بصورت کامل شرح دهیم. با ما همراه باشید.

دارالترجمه، سازمان یا موسسه ای است که وظیفه اصلی آن ترجمه متون از زبان مبدا به زبان مقصد است مثل ترجمه فارسی به انگلیسی که در دارالترجمه آنلاین الف برای مشتریان انجام می پذیرد.

طبق ماده ی 33 آئین نامه ی اجرایی اصلاح ماده ی 3 در رابطه با ترجمه ی اظهارات و اسناد در محاکم، موضوعات مربوط به فعالیت ترجمه ی رسمی از قبیل ترجمه رسمی اسناد و مدارک، ترجمه ی رسمی اظهارات و اسناد در محاکم و دفاتر اسناد رسمی نیازمند گرفتن مجوز از قوه قضاییه است.

وظایف مترجم رسمی دادگستری

1- ترجمه رسمی اسناد و اوراق مورد نیاز متقاضی که به این منظور به مترجم داده می شود.
2- ترجمه اظهارات اصحاب دعوی یا وکلای آنان یا شهود یا کارشناسان در مراجع قضایی و دو طرف معامله یا وکلاء آنان یا شهود در دفاتر اسناد رسمی.
3- گواهی درستی ترجمه رسمی اسنادی که در ایران یا یکی از کشورهای خارجی ترجمه یا تنظیم شده باشد.

شرایط تاسیس دارالترجمه و اعطای پروانه ی مترجمی رسمی به متقاضیان

1- حداقل 25 ساله بودن
2- قبولی در آزمون و اختیار علمی و کتبی
3- عدم اشتغار به فساد اخلاقی عقیدتی
4- نداشتن سوء پیشینه موثر کیفری
5- عدم اعتیاد به مواد مخدر
6- مورد وثوق و اعتماد باشد
7- داشتن مدرک لیسانس زبان (با داشتن مدرک لیسانس شرکت در امتحان کتبی استخدامی مترجمی الزامیست و با داشتن مدرک فوق لیسانس تنها آزمون شفاهی کفایت می کند)

طبق ماده ی 4 الحاقی 29/4/1376 پروانه مترجمی سه سال اعتبار دارد و تمدید آن به درخواست متقاضی و پرداخت هزینه مطابق تعرفه قانونی وابسته می باشد.

شرایط تاسیس دارالترجمه

1- کپی از کلیه صفحات شناسنامه
2- عکس سه در چهار
3- کپی از آخرین مدرک تحصیلی(داوطلبانی که تحصیلاتی در ارتباط با زبان مربوط دارند در شرایط مساوی دارای اولویت هستند)
4- گواهی عدم سوء پیشینه( برای کارمندان رسمی دولت گواهی اداره مربوط مبنی به اشتغال کافی است)
5- گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر
6- قبولی در آزمون قوه قضائیه

شرایط تاسیس دارالترجمه

شرایط تاسیس دارالترجمه

در شرایط تاسیس دارالترجمه درخواست مترجم رسمی با توجه به تاریخ وصول در دفتری ثبت شده و برای هر داوطلب پرونده ای جداگانه تشکیل می شود. در شرایط تاسیس دارالترجمه ذکر شده است که اداره امور مترجمان رسمی قبل از صدور پروانه مترجمی رسمی از طریق دادگستری محلی و یا به طریق مقتضی دیگر دوباره صلاحیت داوطلب تحقیق به عمل آورده، نتیجه را در پرونده وی منعکس می نماید.(ماده 3 اصلاحی 8/9/1384)

بر اساس شرایط لازم برای تاسیس دارالترجمه، اداره امور مترجمان رسمی پرونده داوطلبان را در کمیسیونی که شامل رئیس یا معاون اداره مترجمان رسمی و یک نفر که به زبان خارجی مورد نظر تسلط کامل داشته باشد و یک نفر از قضات که توسط معاونت حقوقی و توسعه قضایی ریاست قوه قضاییه انتخاب می شود، افراد دارای صلاحیت را با تعیین تاریخ برای شرکت در امتحان فرا می خواند. این خبر به صورت کتبی و حداقل یک ماه قبل از تاریخ امتحان اعلام می شود.(ماده 4 اصلاحی 8/9/1384)

امتحان در تهران در تاریخی که از طرف اداره امور مترجمان رسمی به وسیله روزنامه های کثیرالانتشار اعلام می شود. تحت نظر اداره کل امور حقوقی و اسناد و امور مترجمین قوه قضاییه طی دو مرحله عمومی و تخصصی زبان انجام می شود.(ماده 5 اصلاحی 8/9/1384)

سپس امتحان عمومی زبان به صورت کتبی و سوالات چهار گزینه ای در سطح تافل در زبان انگلیسی و هم سطح آن در دیگر زبان ها گرفته می شود. سوالات امتحانی تشریحی و از زبان مبدا و مقصد است.(ماده 6 اصلاحی 8/9/1384)

در امتحانات تخصصی به شکل ترجمه از زبان فارسی به زبان خارجی و برعکس می باشد و طرح سوالات و تصحیح اوراق امتحان طبق نظر کمیسیون مربوطه انجام خواهد شد و نمره ی هر دو مرحله از 100 داده می شود و نمره هر ورقه در پایین آن به حروف و عدد نوشته می شود و به وسیله ی هیات ممتحنه امضا می گردد.(ماده 7 اصلاحی 8/9/1384)

برای احراز شرایط تاسیس دارالترجمه حداقل نمره قبولی برای هر یک از دو امتحان 50 است و در صورتی که در رشته مورد نظر هیچ کدام از داوطلبان نمره خواسته شده را به دست نیاورند و نیازی اساسی وجود داشته باشد اداره کل حقوقی و اسناد و امور مترجمان رسمی می تواند با موافقت معاونت حقوقی و توسعه قضایی نمره پایین تری را مورد تایید قرار دهد.

نکته مهم در تاسیس دارالترجمه

طبق تبصره  ماده 9 (الحاقی 8/9/1384) شرایط تاسیس دارالترجمه، اعضاء رسمی هیات علمی دانشگاه های معتبر که مدرک دکتری رشته زبان مورد نظر را دارا هستند و در آن رشته تدریس می کنند نیازی به شرکت در امتحان و کارآموزی ندارند. همین طور داوطلبانی که در رشته زبانی موردنظرشان دارای درجه فوق لیسانس یا دکتری باشند، نیازی به شرکت در امتحان عمومی ندارند.
برای احراز شرایط تاسیس دارالترجمه افراد منتخب باید حداقل 3 ماه با یک مترجم رسمی همان زبان که حداقل 10 سال تجربه مترجمی رسمی داشته باشد با معرفی داوطلب و تایید مترجم رسمی ذکر شده و اداره امور مترجمان رسمی به کارآموزی بپردازد. کارآموز باید در مدت کارآموزی زیر نظر مترجم سرپرست خود گواهی پایان دوره کارآموزی و پیشرفت تجربی خود را از مترجم سرپرست خود دریافت کند. در غیر این صورت دوره کارآموزی  یک بار دیگر تکرار می شود.
بر طبق شرایط تاسیس دارالترجمه، سازمان ثبت شرکت ها تقاضای ثبت موسسات مترجمی را زمانی می پذیرند که علاوه بر دارا بودن شرایط قانونی، دارای پروانه مترجمی رسمی معتبر نیز باشند.

نکات پایانی برای تاسیس دارالترجمه

 • مترجم رسمی با احراز شرایط تاسیس دارالترجمه می تواند فقط یک دارالترجمه یا موسسه ترجمه رسمی تاسیس کند. در غیر این صورت اداره امور مترجمان رسمی قوه قضاییه به عنوان یک مجرم از ادامه ی کار  وی جلوگیری خواهد کرد.
 • در شرایط تاسیس دارالترجمه امده است افرادی که بدون داشتن پروانه مترجمی به تاسیس دارالترجمه بپردازند و یا به فعالیت غیر قانونی دارالترجمه ادامه دهند با اعلام اداره امور مترجمان رسمی مورد پیگرد قانونی قرار می گیرند.
 • مرجع رسیدگی به تخلفات مترجمین رسمی شامل هیاتی متشکل از یک  قاضی و دو مترجم رسمی با انتخاب رئیس قوه قضاییه می باشد که دادن رای نهایی با قاضی هیات است.

 

ممنون از شما دوست عزیز که تا به این جای کار با ما همراه بودید , در خصوص شرایط تاسیس دارالترجمه و نحوه ی مترجم شدن مطلب دیگری را برای شما آماده کردیم با عنوان چگونه مترجم شویم که اطلاعات بسیار مفیدی را برای شما عزیزان به رشته ی تحریر در آوردیم و خواندنش خالی از لطف نیست با این حال در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید با دارالترجمه آنلاین الف تماس حاصل نمائید

امتیاز به این نوشته
میانگین: 0 از 0 رای

نظرات 25

  1. Post
   Author
 1. با سلام . میخواستم بدونم فارغ التحصیلان کلیه رشته های دانشگاهی میتوانند دار الترجمه داشته باشند یا فقط فارغ التحصیلان زبان انگلیسی؟

  1. Post
   Author

   تنها فارغ التحصیلان رشته ی زبان انگلیسی می توانند اقدام به دریافت پروانه کنند

  2. Post
   Author

   تنها فارغ التحصیلان رشته های زبان می توانند برای اخذ پروانه اقدام کنند

 2. من فوق لیسان زبان و ادبیات فارسی دارم و زبان روسی رو خارج از ایران خوندم.(اما مدرک روسیم مطابق لیسانس نیست).می تونم در آزمون مترجمی روسی شرکت کنم؟

  1. Post
   Author

   بله , با توجه به آخرین اطلاعاتی که از کانون مترجمین رسمی ایران داریم این امکان برای شما وجود داره , با این حال امسال تغییرات زیادی در قوانین کانون بوجود آمده که بهتره برای اطلاعات بیشتر به کانون مترجمین مراجعه حضوری داشته باشید

  1. Post
   Author
 3. با سلام ، آیا کارمند بازنشسته با ۶۲ سال سن و دارای مدرک مهندسی برق می تواند در آزمون مترجمی شرکت نماید ؟

  1. Post
   Author

   بله اما احتمال قبولی شما پایین است به این دلیل که در صورت کسب حداقل نمره در آزمون کتبی بازهم اولویت قبولی با افرادی هست که مدرک دانشگاهی مربوطه در رشته ی زبان را دارند

  2. سلام من مترجم و‌مولف کتب دانشگاهی هستم ،با مدرک فوق لیسانس آموزش زبان انگلیسی و تالیف یازده جلد کتاب چطور می‌توانم برای پروانه دارالترجمه اقدام کنم؟من ساکن اصفهان هستم

   1. Post
    Author
 4. سلام ببخشید فوق لیسانس مترجمی زبان عربی هستم میتونم مجوز دارالترجمه بگیرم؟

  1. Post
   Author

   با سلام
   بله شما می توانید با مراجعه به سایت اکفام از وضعیت برگزاری آزمون جذب مترجم رسمی اطلاع پیدا کنید و در آزمون شرکت کنید

 5. سلام
  من ليسانس معماري و فوق ليسانس مترجمي زبا فرانسه دارم، ميتونم براى پروانه دارالترجمه رسمى اقدام كنم؟

  1. Post
   Author

   سلام وقت بخیر ، بله شما می توانید با مراجعه به سایت اکفام از وضعیت برگزاری آزمون جذب مترجم رسمی اطلاع پیدا کنید و در آزمون شرکت کنید

  2. Post
   Author

   با سلام
   بله شما می توانید با مراجعه به سایت اکفام از وضعیت برگزاری آزمون جذب مترجم رسمی اطلاع پیدا کنید و در آزمون شرکت کنید

 6. سلام وقت بخیر،آیا با مدرک لیسانس مترجمی زبان انگلیسی میشه در این آزمون شرکت کرد و پروانه تاسیس دارالترجمه دریافت کرد؟

  1. Post
   Author

   سلام
   بله امکان پذیر هست ، لطفا به سایت اکفام مراجعه کنید تا از روند ثبت نام و تاریخ آزمون مترجمی که هر چند ماه یک بار اعلام می شود اطلاع حاصل کنید

 7. سلام، وقتتون بخیر. می خواستم در مورد پتانسیل درآمد زایی دارالترجمه اطلاعات کسب کنم و ببینم واقعا از نظر مالی ایجاد یک دارالترجمه چقدر مفید است؟ بنده لیسانس مترجمی زبان انگلیسی هستم و به دنبال تاسیس یک موسسه دارالترجمه می باشم.

 8. سلام وقت بخیر، درآمد تاسیس دارالترجمه چگونه می‌باشد، لطفا راهنمایی کنید

 9. سلام و وقت بخیر
  با مدرک لیسانس زبان ادبیات فارسی میشه برای تاسیس دارالترجمه اقدام کرد؟

 10. سلام و احترام
  می خواستم بدانم چطور می توانم مجوز دارالترجمه غیررسمی را بگیرم؟ آیا برای چنین دارالترجمه ای باید از طریق قوه قضایه اقدام کنم؟ ضمن اینکه دارای مدرک ایلتس هستم و مدرک دانشگاهی زبان ندارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *