استخدام مترجم – هر آنچه یک مترجم باید بداند – حقوق و درآمد مترجم

استخدام مترجم - هر آنچه یک مترجم باید بداند - حقوق و درآمد مترجمReviewed by تست تست on Mar 9Rating:

استخدام مترجم به صورت های گوناگونی انجام می شود. مترجم می تواند در صدا و سیما، خبرگزاری ها، وزارت خارجه، دارالترجمه ها و دیگر سازمان ها، صنایع و موسسات دولتی و خصوصی که با کشورهای دیگر در ارتباطند و به یک مترجم نیازمند هستند، استخدام شود.

بیشتر مترجمان به شکل فردی و قراردادی به کار کردن می پردازند و خود را درگیر مشکلات استخدام مترجم نمی کنند. بعضی از آنها به صورت تخصصی وارد رشته نشر شده و به ترجمه کتاب های گوناگون خارجی مشغول هستند.

بعضی از مترجمان فقط از این راه مخارج زندگی خود را بدست می اورند ولی بعضی دیگر نه تنها به ترجمه بلکه به کارهای دیگری مثل تدریس مشغول هستند و اگر مترجم تجربه و سرمایه کافی داشته باشد می تواند خود یک دارالترجمه بنا کند و به استخدام مترجم نیز بپردازد.

با توجه به برسی مسائل استخدام مترجم ، بازارکار ان برای زبان های گوناگون در کشور متغیر است مثلا مترجمی که در رشته زبان انگلیسی کار می کند، به دلیل همه گیر بودن آن بازارکار بهتر و فعال تری نسبت به مترجم زبان ژاپنی خواهد داشت.

از انجایی که تعداد  فارغ التحصیلان در رشته مترجمی، به خصوص زبان انگلیسی زیاد است، رقابت برای دریافت کار و استخدام مترجم در این رشته بسیار زیاد است. به دلیل اینکه در دانشگاه به دانشجویان اموزش های کافی داده نمی شود، توانایی لازم برای کار به عنوان یک مترجم توانمند و قوی را ندارند، از این رو دانشجویان و فارع التحصیلان مترجمی که خود تلاش بیشتری کرده و مهارت و تجربه کاری بیشتری دارند، در این رقابت برای گرفتن موقعیت شغلی مناسب، برنده می شوند و راحت تر شرایط موجود را برای استخدام مترجم پشت سر می گذارند.

رشته مترجمی در گروه مشاغل خانگی نیز آمده است . مترجمانی که به کار علاقه دارند به خصوص خانم های مترجم می توانند با استفاده از این فرصت به کار و فعالیت روی بیاورند و از این راه برای خود منبع درآمدی را راه اندازی کنند. در صورت افزایش کار، می توانند از کمک های مالی موجود برای مشاغل خانگی اسفاده کنند و کار خود را گسترش بدهند و به استخدام مترجم بپردازند
به علاوه این موارد در کنار افزایش شغل های اینترنتی، مترجمی که به فناوری و اینترنت علاقه دارد می تواند یا بوسیله ی یک سایت ترجمه فعالیت مستقلی را برای خود راه بیندازند و درگیر شرایط استخدام مترجم نشود.

 استخدام مترجم در برخی از کشورهای جهان و شرایط آن

آمریکا – از مشاهده ی پیش بینی ها می توان متوجه شد که استخدام مترجم بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، ۴۲ درصد افزایش خواهد داشت. این در حالی است  که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد است.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام مترجم  ۳۲.۶ درصد افزایش داشته  و پیش بینی می شود که در اینده نیز رشد بیشتری د.اشته باشد.

 استخدام و حقوق و درآمد مترجم

استخدام مترجم در  شرکت یا سازمان ها، با توجه به محل استخدام و با توجه به سطح تخصص و تجربه انها، درآمدهای مختلفی در نظر گرفته شده است.

در پژوهش های اخیری که در انتهای سال۱۳۹۲ توسط چند تن از متخصصان شغلی داخل کشور انجام شده و گروه های شغلی متفاوتی از نظر درآمد مورد بررسی قرار گرفته شدند در همین راستا میانگین حقوق و درآمد مترجمان نیز بدست امده است.

برای مترجم حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه امده است. حداقل حقوق بک مترجم  در اواخر سال ۱۳۹۲، ۵۶۰۰۰۰ تومان، حداکثر حقوق او ۱۵۰۰۰۰۰ تومان و میانگین حقوق ماهیانه ۸۰۰۰۰۰تومان را بوده است.

به علاوه دارا بودن تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل مهم در تعیین حقوق و درآمد افراد از جمله مترجمان می باشد، در بخش دیگری از این تحقیق، حقوق مترجم از نظر سابقه کاری نیز مورد بررسی قرار گرفته اشد. همان طور که در تصویر زیر می بینید با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق مترجم نیز افزایش می یابد.

با توجه به اینکه تحقیق بالا بر روی شاغلانی انجام شده است که به استخدام شرکت یا سازمانی (ادولتی یا خصوصی) درامده باشند، انجام شده است. افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در رشته تخصصی شان، به راه انداخته اند، شرایطشان با توجه به میزان فعالیت تخصص، کوشش و استمرارشان فرق می کند و درآمدهای گوناگونی دارند.

مترجمانی که به صورت آزاد یا مستقل کار می کنند، با توجه به میزان فعالیت، تعداد سفارش کار، توانمندی درآمدشان متفاوت است. قطعا مترجمان قوی و توانمند، درآمدهای بیشتری می توانند نسبت به سایرین داشته باشند.

استخدام مترجم و میزان حقوق و درآمد آن در برخی کشورهای جهان

آمریکا – با برسی امار میانگین حقوق سالانه انها  ۴۳.۳۰۰ دلار (میانگین حقوق همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) و طبق آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۴۵,۴۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – طبق برسی گزارشات میانگین حقوق  سالانه انها ۶۰.۰۰۰ دلار (بدون  مالیات) می باشد.

انگلستان –  میانگین حقوق سالانه مترجم برای  افرادی که تازه شروع به کار کرده اند ۲۷.۵۰۰ دلار، برای افراد با تجربه حدود ۴۶.۰۰۰ دلار و مترجمانی که به صورت مستقل کار می کنند درآمدهای متفاوتی دارند مثلا برای هر هزار کلمه با توجه به نوع زبان از ۱۱۴ تا ۲۷۵ دلار است.

Comments 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *