مهر ناتی چیست و مترجم ناتی کیست؟
مهر ناتی مهری است که به مترجمین رسمی تایید شده توسط کشور استرالیا داده شده است که اعتبار این مهر بسیار بالاتر از تاییدات دادگستری و امور خارجه برای سفارت استرالیاست. افرادی که تمایل به اخذ ویزای مهاجرتی به کشور استرالیا را دارند می بایست مدارک خود را پس از ترجمه ممهور به مهر ناتی کنند تا افسر رسیدگی به پرونده شما از اصل بودن و جعلی نبودن مدارک و همچنین از کیفیت ترجمه انجام شده مطمئن شود. اهمیت داشتن مهر ناتی برای کسانی که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند بسیار حیاتی است و می‌توانند روند بررسی مدارک را توسط سفارت به کلی تغییر داده و احتمال موفقیت در تایید شدن مدارک را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.
ترجمه ناتی مهر ناتی

مهر ناتی چیست و مترجم ناتی کیست؟

دارالترجمه رسمی الف
10 دی 1400
بدون دیدگاه

مهر ناتی چیست؟

احتمالا کسانی که در پی موضوعاتی چون مهاجرت، کار یا تحصیل در استرالیا هستند به عبارت مهر ناتی برخورد کرده باشند. مفهوم اصطلاح ناتی برای این افراد همواره مورد سوال بوده و اغلب نیز اطلاع چندانی از آن ندارند.
در این نوشته به اصطلاح ناتی و چند و چون آن، همراه با امتیازات و جوانب آن می پردازیم.

اصطلاح ناتی سرواژه عبارت:
The National Accreditation Authority for Translators and Interpreters Ltd ،trading as NAATI
است و معنی فارسی آن سازمان اعتبار سنجی ملی مترجمان با مسئولیت محدود (ناتی) است.

مهر ناتی مهری است که به مترجمین رسمی تایید شده توسط کشور استرالیا داده شده است.

مهر جدید مستطیلی شکل ناتی

در اختیار داشتن این مهر توسط مترجمین رسمی به این معنی است که این مترجمان اعتبار بیشتری نزد مقامات استرالیایی دارند.

لازم به ذکر است که ظاهر این مهر از حالت دایره ای شکل به حالت مستطیلی در آمده است.
همانطور که در عکس روبرو مشاهده می کنید از زبان انگلیسی یک علامت فلش به سمت زبان اسپانیایی زده شده و به این معناست که این مترجم تنها می تواند از زبان انگلیسی به اسپانیایی از مهر ناتی استفاده کند و حق استفاده از این مهر را بصورت برعکس ندارد. علت این امر ارتباط مستقیمی به شرکت شما در آزمون سازمان ناتی دارد که در صورتی که حد نصاب نمره در برگردان زبان دوم به زبان مادری را داشته باشید این گزینه ی تیک بصورت دو طرفه به شما داده خواهد شد.

بنابراین، مدارکی که توسط دارالترجمه رسمی الف ترجمه می شود نسبت به دیگر دارالترجمه‌های رسمی از اعتبار بیشتری برخوردار است. همچنین لازم به ذکر است، برای کشور استرالیا، مهر ناتی اعتبار بیشتری از مهر دادگستری و وزارت امور خارجه ایران دارد. به عبارت دیگر، کسانی که قصد ترجمه رسمی مدارک خود را دارند اگر مدارک خود را توسط یک مترجم رسمی که دارای تاییدیه سازمان ناتی باشد ترجمه کنند، این مدارک نزد مقامات مسئول استرالیا اعتبار بیشتری نسبت به دیگر مدارک خواهد داشت.

سازمان ناتی امتیاز ویژه‌ شغلی نیز برای مترجمینی که در رشته‌ی مترجمی زبان انگلیسی در حال تحصیل می‌باشند قائل است. در صورت تقاضای مترجمینی که رشته‌ تخصصی آنها مترجمی زبان انگلیسی باشد سازمان ناتی برای آن‌ها، در صورتی که رشته‌ مترجمی از مشاغل مورد نیاز کشور استرالیا باشد، موقعیتی فراهم می‌کند تا با تایید سازمان ناتی بتوانند امتیاز اقامت در استرالیا از طریق رشته‌ تخصصی خود را به دست آورند.

 

اهمیت مهر ناتی برای مهاجرت به استرالیا

اهمیت داشتن مهر ناتی برای کسانی که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند بسیار حیاتی است و می‌تواند روند بررسی مدارک را توسط سفارت به کلی تغییر داده و احتمال موفقیت تایید شدن مدارک را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.
سازمان ناتی برای کسانی که تسلط کافی در زبان انگلیسی داشته باشند میزان پنج امتیاز به امتیازهای آن‌ها اضافه می‌کند. اهمیت این پنج امتیاز تا حدی است که در مواردی داشتن امتیاز هفت آیلتس زبان انگلیسی را برای متقاضیان غیر الزامی می‌کند.

سازمان ناتی عهده دار تایید مترجمین ناتی بوده و برای آن‌ها امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفته است. برای تایید مترجمین، سازمان ناتی آزمونی را برگزار می‌کند که در صورت قبولی متقاضیان مترجمی به عنوان مترجمین ناتی شناخته می‌شوند. کسانی که قصد شرکت در این آزمون را دارند باید در دو سطح عمومی و حرفه‌ای در آزمون شرکت کنند. در واقع مترجمین باید بتوانند هم در سطح حرفه‌ای و هم سطح عمومی صلاحیت خود را در نظر مسئولین سازمان ناتی ثابت کنند. در صورت قبولی مترجمین و تایید سازمان ناتی، آنها عنوان مترجمین رسمی استرالیا را کسب خواهند کرد. و می‌توانند با مهر ناتی ترجمه خود را مهمور کنند.

 

اعتبار مهر ناتی

با توجه به معرفی و تایید مترجمین توسط سازمان ناتی این نکته بسیار حائز اهمیت است که ترجمه مدارک توسط مترجمین دارای مجوز رسمی مهر ناتی اعتبار بیشتری نزد مقامات استرالیایی دارد. اکثر وکلای فعال امور مهاجرت به کشور استرالیا به این امر واقف بوده و تمامی امور ترجمه‌ مشتریان خود را توسط مترجمین ناتی انجام می‌دهند، زیرا احتمال موفقیت و به نتیجه رسیدن در این صورت بسیار بیشتر خواهد بود.

اعتبار مهر ناتی چقدر است

مجوز ترجمه ناتی هیچ محدودیتی ندارد

در صورت احراز صلاحیت مترجمین توسط سازمان ناتی هیچ گونه محدودیتی برای دریافت مجوز مهر ناتی وجود ندارد. در واقع هر مترجمی که احساس می‌کند شرایط اخذ مجوز از سازمان ناتی را دارد می‌تواند تقاضا داده و در روند بررسی صلاحیت توسط این سازمان شرکت کند.
امروزه در سراسر دنیا بیش از ۱۴۵ مترجم فارسی زبان وجود دارد که تعداد بسیار کمی از آنها در داخل کشور فعالند و بیشتر آنها در خارج از ایران به سر می‌برند. شما می‌توانید به سایت سازمان ناتی مراجعه کرده و لیست تمامی مترجمینی که تا به امروز دارای مجوز رسمی ناتی را مشاهده فرمایید. این لیست تمامی مترجمین فعال در این زمینه را معرفی خواهد کرد.

 

دارالترجمه الف ارائه دهنده خدمات ترجمه ناتی

امروزه جهت تسهیل امور و همچنین کسب اعتبار بیشتر در تقاضای مهاجرت به استرالیا، تمامی وکلای معتبر فعال در تهران، مدارک خود را توسط مترجمین ناتی انجام می‌دهند. این کار، همانطور که ذکر شد چندین ویژگی را به همراه دارد.

اول این که اعتبار مدارک ترجمه شده نزد مقامات مسئول استرالیا بیشتر از مدارکی که مهر ناتی ندارد بوده و دوم این که تمامی مراحل با دقت کامل و به صورت کاملا شفاف سازی شده انجام خواهد گرفت.

تمامی تعرفه‌ها و هزینه‌های مورد نیاز در سایت وجود دارد. دارالترجمه الف این افتخار را دارد که با داشتن مترجمین ناتی فارسی زبان تمامی خدمات مربوط به ترجمه رسمی را مطابق با موازین موجود انجام داده و با سازمان‌های مهاجرتی و وکلای فعال در این حوزه در ارتباط است.

اگر قصد مهاجرت به استرالیا را دارید یا خواهان اقدام برای کار یا ادامه تحصیل در استرالیا می باشید، امور خود را در مورد ترجمه مدارک به ما بسپارید. ما ترجمه شما را مزین به مهر ناتی می‌کنیم. جهت مشاهده‌ تمامی تعرفه‌های خدماتی ناتی و همچنین فرایند ترجمه رسمی مدارک، با ما تماس حاصل نمائید.

ناتی

چرا مهر ناتی با دارالترجمه الف

۱) انجام ترجمه در کمترین زمان: برای اخذ تاییدات دادگستری و امور خارجه حداقل ۳ روز کاری زمان نیاز است. در صورتی که برای ترجمه مدارک همراه با مهر ناتی این مدت زمان ۳ روزه نیاز نیست و این مهر برای ترجمه مدارک سفارت استرالیا کفایت می کند.

۲) پرداخت کمترین هزینه: همانطور که مستحضرید هزینه های تاییدات دادگستری و امورخارجه به مراتب بالاتر از هزینه های مهر ناتی است. همچنین اعتبار کمتری از مهر ناتی دارد.

۳) امکان ترجمه تمامی مدارک: دیگر نیازی به تاییدات دادگستری نیست و این بسیار خبر خوبی برای دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل و یا مهاجرت به کشور استرالیا را دارند. به عنوان مثال اصل مدرک دانشنامه و ریزنمرات دانشگاهی برای ترجمه و درج مهر ناتی کافیست و دیگر نیازی به طی کردن روند اخذ تاییدیه برای ترجمه رسمی مدارک تحصیلی از سازمان های دانشگاهی نیست.

۴) امکان ارسال مدارک بصورت آنلاین: شما می توانید از طریق تلگرام و واتس‌اپ اقدام به ارسال اسکن با کیفیت مدارک خود کنید.

 

 

سوالات متداول

آزمونی است از طرف دولت کشور استرالیا از متقاضیان اخذ می شود و این آزمون به دو دلیل بیشتر کاربرد دارد. ۱) اخذ مجوز رسمی ترجمه برای مترجمین رسمی ۲) اخذ شانس اقامت استرالیا

تا سقف ۵ امتیاز برای افرادی که متقاضی اخذ ویزای کار از کشور استرالیا هستند را دارد و مجوز مهر مترجمی برای افراد را به همراه خواهد داشت.

آزمون ناتی که به آزمون ccl معروف است فقط در کشور استرالیا برگزار می شود.

ثبت نام در آزمون ناتی تنها از طریق وب سایت رسمی این کشور صورت می گیرد که پیش نیاز ثبت نام در این آزمون اسکن از صفحه اول پاسپورت و یا ترجمه کارت ملی است.

بازه نمره آزمون ناتی بین ۰ تا ۱۰۰ است. متقاضیانی که بتوانند حد نصاب نمره که ۷۰ را کسب کنند می توانند شانس خود را برای اخذ ویزای skill worker که به معنای ویزای کار افراد متخصص است، اخذ نمایند. نمره قبولی در آزمون نمره ۶۳ از ۹۰ نمره است. محدوده قبولی یا ردی بین ۵۵ تا ۶۲.۵ است. همچنین رد شدن حتمی در آزمون نمره پایین تر از ۵۵ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *