ترجمه رسمی کارت پایان خدمت

فرق کارت پایان خدمت سپاه با ارتش در مهاجرت چیست؟

تیم تولید محتوای دارالترجمه الف بلاگ ارسال نظر

مقدمه

یکی از مهم‌ترین موارد برای خروج از کشور آقایان، مسئله خدمت سربازی است که باید حتماً گذرانده شده و یا روند دریافت معافیت انجام گردد. در هر یک از این دو مورد، در نهایت کارتی دریافت می‌کنید که نشان از عدم تعهد شما برای خدمت اجباری در سازمان‌های نظامی می‌باشد و در صورتی که وضعیت خدمت ضرورت شما مشخص نباشد، اجازه مهاجرت و خروج از کشور را نخواهید داشت.

یکی از متداول‌ترین سوالاتی که در این زمینه پرسیده می‌شود، فرق کارت پایان خدمت سپاه با ارتش در مهاجرت است. در واقع ممکن است مشکلاتی پیروء داشتن این کارت در روند مهاجرت ایجاد شود که در این مقاله به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. اگر خدمت سربازی خود را در ارتش و یا سپاه گذرانده‌اید، دانستن برخی نکات می‌تواند پروسه مهاجرت را برایتان ساده‌تر کند.

کارت پایان خدمت سپاه و خروج از کشور

یکی از نهادهایی که پذیرای مشمولان خدمت سربازی بوده و اتفاقاً بسیاری از افراد حضور در این نهاد را نوعی مزیت می‌دانند، سپاه است. زمانی که تقسیم‌بندی سربازان پس از دوره آموزشی انجام شود، ممکن است عده‌ای از آن‌ها برای خدمت در سپاه جمهوری اسلامی ایران فرستاده شوند. سوالی که در این بخش قصد پاسخ‌گویی به آن را داریم این است که آیا کارت پایان خدمت سپاه خروج از کشور سربازان را با مشکل مواجه می‌کند؟

آن دسته از افراد که در سپاه خدمت کرده باشند، عموماً برای سفر و یا مهاجرت به کشورهای دیگر با مشکل مواجه نمی‌شوند؛ مگر زمانی که مقصد آن‌ها کشور آمریکا باشد. آمریکا موضع سخت‌گیرانه‌ای نسبت به این موضوع دارد و از سال 2019 به بعد، شرایط را برای دارندگان کارت پایان خدمت سپاه سخت‌تر نموده است.

پیش از سال 2019 زمانی که افراد برای دریافت ویزا به سفارت مراجعه می‌کردند، همراه با ارائه کارت پایان خدمت، توضیحاتی را نیز ضمیمه نموده و در مصاحبه با افسر کنسولگری، نقش خود را در سپاه اعلام می‌کردند. به این ترتیب زمانی که مشخص می‌شد فرد نقشی در تصمیم‌گیری‌های این سازمان نداشته، ویزا صادر شده و این پروسه بدون مشکل به پایان می‌رسید.

از سال 2019 به بعد با توجه به قرار گرفتن سپاه جمهوری اسلامی ایران در لیست تحریم‌ها، مشکلات زیادی برای مشمولانی که در سپاه خدمت می‌کردند، ایجاد شد. نخستین موردی که برای این موضوع با مشکل مواجه شد، سرمربی تیم ملی کاراته ایران بود که به همین دلیل از دریافت ویزای کشور امریکا باز ماند.

در سایر کشورها چنین سخت‌گیری‌هایی علیه ایران وجود ندارد و می‌توانید در مصاحبه با اعلام این که به عنوان نیروی ساده مشغول به خدمت بوده‌اید، رضایت افسر کنسولگری را جلب کنید. البته توجه داشته باشید که از اطلاعات نادرست و غیرحقیقی استفاده نکنید؛ چرا که برایتان مشکل‌ساز خواهد بود.

تفاوت ظاهری کارت پایان خدمت سپاه و ارتش

درباره فرق کارت پایان خدمت سپاه با ارتش از نظر ظاهری باید بگوییم که هیچ یک از کارت‌های پایان خدمت با هم فرق ندارند. در واقع برای جلوگیری از ایجاد مشکلات ناشی از یگان خدمتی، برای تمام محل‌های خدمت، کارت یکسان صادر می‌شود. تنها تفاوتی که میان این دو کارت وجود دارد، درجه سرباز است که در بسیاری از موارد نیز مشابه‌اند.

در هر صورت گفته می‌شود که افسر کنسولگری امریکا به اطلاعات محل خدمت دسترسی دارد و اگر بنا به سخت‌گیری باشد، به هر ترتیب از این موضوع مطلع خواهند شد. مجدداً یادآوری می‌کنیم که برای اغلب کشورها و مخصوصاً کشورهای اروپایی، مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

سامانه استعلام کارت پایان خدمت ارتش و سپاه

پس از آن که مدت زمان خدمت در یگان مربوطه پشت سر گذاشته شود، کارت پایان خدمت برای مشمولان صادر می‌شود. این کارت به معنای این است که فرد از آن پس، از خدمت در سازمان‌های نظامی معاف است و اجباری در این امر وجود ندارد. پس از آن که دوره خدمت سربازی را طی می‌کنید، اطلاعات شما توسط یگان خدمتی در سامانه سازمان وظیفه عمومی ثبت می‌شود. اگر تسویه حساب نموده باشید و از ثبت کامل اطلاعات خود نیز اطمینان حاصل کنید، پیامکی از سوی سازمان نظام وظیفه برایتان ارسال شده و کارت پایان خدمت نهایتاً ظرف دو هفته برایتان پست می‌شود.

اگر پروسه ذکر شده را طی کردید ولی پیامکی از جانب سازمان نظام وظیفه برایتان ارسال نشد، باید از طریق سامانه آخرین وضعیت کارت پایان خدمت خود را بررسی کنید. در کل هر زمانی که نیاز به استعلام گرفتن از وضعیت کارت پایان خدمت خود داشتید، می‌توانید از این روش‌ها استفاده نمایید. سه راه پیش روی شما قرار دارد:

  • وارد پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نظام وظیفه به نشانی vazifeh.police.ir شوید و با ورود به بخش استعلامات، وضعیت کارت پایان خدمت خود را پیگیری کنید.
  • با شماره 096480 تماس بگیرید.
  • به شماره 110206010 پیامک دهید.

توجه داشته باشید برای پیگیری وضعیت کارت پایان خدمت از طریق سامانه نظام وظیفه عمومی، به کد سخا نیاز خواهید داشت. این کد، تمام امور مرتبط با سربازی را نشان می‌دهد و برای دریافت آن، باید به دفاتر خدمات الکترونیکی انتظامی مراجعه کنید. سپس با داشتن کد سخا و کد ملی می‎‌توانید استعلام کارت پایان خدمت سپاه و ارتش را دریافت کنید.

فرق کارت معاف از رزم با کارت پایان خدمت

برخی از افراد به دلیل داشتن مشکلات سلامتی و بیماری‌های جزئی که آن‌ها را از انجام فعالیت‌های فیزیکی شدید بازمی‌دارد، معاف از رزم می‌شوند؛ به این معنا که از خدمات رزمی و انجام کارهای رزمی در طول خدمت معاف هستند. افرادی که این نوع معافیت را دریافت می‌کنند، امکان استخدام شدن در نیروی انتظامی را ندارند؛ چرا که فعالیت در نیروی انتظامی نیازمند سلامت جسمی کامل است. نکته‌ای که در این قسمت وجود دارد این است که آیا کارت معاف از رزم با کارت پایان خدمت فرق دارد یا خیر.

باید بدانید که معافیت از رزم و نوع معافیت در کارت پایان خدمت درج نمی‌شود؛ بنابراین برای استخدام در مراکز مختلف دچار مشکل نمی‌شوید. افرادی که از خدمت سربازی معاف می‌شوند، کارت متفاوتی با عنوان «کارت معافیت از دوره ضرورت» دریافت می‌کنند؛ اما کسانی که از رزم معاف می‌شوند، همان کارت پایان خدمت معمولی را می‌گیرند. توجه داشته باشید که توضیحات پزشکی شما ضمیمه کارت پایان خدمت خواهد شد و در مواردی که نیاز به اطلاعات پزشکی شما باشد، از این طریق قابل دسترسی است.

فرق کارت پایان خدمت سپاه با ارتش

اگر بخواهیم اصل مطلب را در انتهای این مطلب بیان کنیم باید بگوییم در صورتی که قصد مهاجرت دارید، ارتش برای شما گزینه بهتری است. همان طور که پیش‌تر گفته شد، افرادی که خدمت سربازی را در سپاه جمهوری اسلامی ایران می‌گذارند، برای مهاجرت خصوصاً به کشور آمریکا، درگیر مشکلاتی می‌شوند که سایر افراد از آن‌ها در امانند. سپاه جمهوری اسلامی در لیست تحریم‌های امریکاست و به همین دلیل خدمت در سپاه ممکن است مانع شما برای دریافت ویزا باشد. البته برای ورود به سایر کشورها هم با برخی پرسش و پاسخ‌ها مواجه خواهید شد؛ اما احتمال عبور از آن‌ها و حل شدن مسئله بالاست. فقط باید این حقیقت که در تصمیمات سازمان نقشی نداشتید و برای خدمت اجباری به آن‌جا فرستاده شده‌اید را ثابت کنید.

کارت پایان خدمت ارتش چنین مشکلاتی را به همراه ندارد و مثل یک کارت پایان خدمت عادی می‌توانید کارهای مهاجرت را پیگیری کنید. البته روی کارت پایان خدمت، یگان خدمتی شما درج نمی‌شود تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود؛ اما افسر کنسولگری امکان دسترسی به این موضوع را دارد.

توصیه می‌شود در ترجمه کارت پایان خدمت از واژه سپاه استفاده نکنید و یگان خدمتی‌تان را نام نبرید. البته که نام ارتش مشکلی ایجاد نمی‌کند. از طرفی درجه‌های سروان تا سرهنگ در ارتش و سپاه یکسان است؛ در نتیجه امکان فهمیدن محل خدمت از این طریق وجود ندارد.

همچنین برای ترجمه رسمی کارت پایان خدمت خود می توانید از خدمات دارالترجمه رسمی الف استفاده کنید.

سوالات متداول

آن دسته از افراد که در سپاه خدمت کرده باشند، عموماً برای سفر و یا مهاجرت به کشورهای دیگر با مشکل مواجه نمی‌شوند؛ مگر زمانی که مقصد آن‌ها کشور آمریکا باشد. امریکا موضع سخت‌گیرانه‌ای نسبت به این موضوع دارد و از سال 2019 به بعد، شرایط را برای دارندگان کارت پایان خدمت سپاه سخت‌تر نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.