فرق کارت پایان خدمت سپاه با ارتش در مهاجرت چیست؟

فرق بین کارت پایان خدمت سپاه و ارتش در مهاجرت چیست؟

پروسه مهاجرت و خروج از کشور از آن‌جا که سرآغاز یک زندگی جدید است، استرس و مشقت‌های زیادی را در دل خود جا داده و از زمانی که تصمیم به مهاجرت می‌گیرید، باید کفش‌های آهنین به پا کنید و منتظر هر مشکل غیر منتظره‌ای باشید. یکی از مواردی که برای آقایان می‌تواند مشکل ساز باشد، مسئله خدمت سربازی است. این خدمت اجباری باید گذرانده شده و یا با دلایل قابل قبول، به معافیت منجر شود. نکته اینجاست که خدمت در برخی نهادها، خود نیز مشکل‌ساز است و می‌تواند کار را برای شما سخت کند. در این مقاله به بررسی کارت پایان خدمت سپاه و ارتش و فرق بین کارت پایان خدمت سپاه و ارتش در مهاجرت پرداختیم. اگر در این مسیر قرار گرفته‌ و با مشکلات مشابه مواجه شده‌اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. امیدواریم مطالب گفته شده در این مقاله، برایتان مفید واقع شود.

فرق کارت پایان خدمت سپاه با ارتش

فرق کارت پایان خدمت سپاه با ارتش در مهاجرت چیست؟

دارالترجمه رسمی الف
17 مهر 1401
51 دیدگاه

مقدمه

یکی از مهم‌ترین موارد برای خروج از کشور آقایان، مسئله خدمت سربازی است که باید حتماً گذرانده شده و یا روند دریافت معافیت انجام گردد. در هر یک از این دو مورد، در نهایت کارتی دریافت می‌کنید که نشان از عدم تعهد شما برای خدمت اجباری در سازمان‌های نظامی می‌باشد و در صورتی که وضعیت خدمت ضرورت شما مشخص نباشد، اجازه مهاجرت و خروج از کشور را نخواهید داشت.

یکی از متداول‌ترین سوالاتی که در این زمینه پرسیده می‌شود، فرق کارت پایان خدمت سپاه با ارتش در مهاجرت است. در واقع ممکن است مشکلاتی پیروء داشتن این کارت در روند مهاجرت ایجاد شود که در این مقاله به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. اگر خدمت سربازی خود را در ارتش و یا سپاه گذرانده‌اید، دانستن برخی نکات می‌تواند پروسه مهاجرت را برایتان ساده‌تر کند.

کارت پایان خدمت سپاه و خروج از کشور

یکی از نهادهایی که پذیرای مشمولان خدمت سربازی بوده و اتفاقاً بسیاری از افراد حضور در این نهاد را نوعی مزیت می‌دانند، سپاه است. زمانی که تقسیم‌بندی سربازان پس از دوره آموزشی انجام شود، ممکن است عده‌ای از آن‌ها برای خدمت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران فرستاده شوند. سوالی که در این بخش قصد پاسخ‌گویی به آن را داریم این است که آیا کارت پایان خدمت سپاه خروج از کشور سربازان را با مشکل مواجه می‌کند؟

آن دسته از افراد که در سپاه خدمت کرده باشند، عموماً برای سفر و یا مهاجرت به کشورهای دیگر با مشکل مواجه نمی‌شوند، مگر زمانی که مقصد آن‌ها کشور آمریکا باشد. آمریکا موضع سخت‌گیرانه‌ای نسبت به این موضوع دارد و از سال ۲۰۱۹ (۱۳۹۸) به بعد، شرایط را برای دارندگان کارت پایان خدمت سپاه سخت‌تر نموده است.

پیش از سال ۲۰۱۹ زمانی که افراد برای دریافت ویزا به سفارت مراجعه می‌کردند، همراه با ارائه کارت پایان خدمت، توضیحاتی را نیز ضمیمه نموده و در مصاحبه با افسر کنسولگری، نقش خود را در سپاه اعلام می‌کردند. به این ترتیب زمانی که مشخص می‌شد فرد نقشی در تصمیم‌گیری‌های این سازمان نداشته، ویزا صادر شده و این پروسه بدون مشکل به پایان می‌رسید.

از سال ۲۰۱۹ به بعد با توجه به قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در لیست تحریم‌ها، مشکلات زیادی برای مشمولانی که در سپاه خدمت می‌کردند، ایجاد شد. نخستین موردی که برای این موضوع با مشکل مواجه شد، سرمربی تیم ملی کاراته ایران بود که به همین دلیل از دریافت ویزای کشور امریکا باز ماند.

در سایر کشورها چنین سخت‌گیری‌هایی علیه ایران وجود ندارد و می‌توانید در مصاحبه با اعلام این که به عنوان نیروی ساده مشغول به خدمت بوده‌اید، رضایت افسر کنسولگری را جلب کنید. البته توجه داشته باشید که از اطلاعات نادرست و غیرحقیقی استفاده نکنید؛ چرا که برایتان مشکل‌ساز خواهد بود.

تفاوت ظاهری کارت پایان خدمت سپاه و ارتش

درباره فرق کارت پایان خدمت سپاه با ارتش از نظر ظاهری باید بگوییم که هیچ یک از کارت‌های پایان خدمت با هم فرق ندارند. در واقع برای جلوگیری از ایجاد مشکلات ناشی از یگان خدمتی، برای تمام محل‌های خدمت، کارت یکسان صادر می‌شود. تنها تفاوتی که میان این دو کارت وجود دارد، درجه سرباز است که در بسیاری از موارد نیز مشابه‌اند.

در هر صورت گفته می‌شود که افسر کنسولگری امریکا به اطلاعات محل خدمت دسترسی دارد و اگر بنا به سخت‌گیری باشد، به هر ترتیب از این موضوع مطلع خواهند شد. مجدداً یادآوری می‌کنیم که برای اغلب کشورها و مخصوصاً کشورهای اروپایی، مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

سامانه استعلام کارت پایان خدمت ارتش و سپاه

پس از آن که مدت زمان خدمت در یگان مربوطه پشت سر گذاشته شود، کارت پایان خدمت برای مشمولان صادر می‌شود. این کارت به معنای این است که فرد از آن پس، از خدمت در سازمان‌های نظامی معاف است و اجباری در این امر وجود ندارد. پس از آن که دوره خدمت سربازی را طی می‌کنید، اطلاعات شما توسط یگان خدمتی در سامانه سازمان وظیفه عمومی ثبت می‌شود. اگر تسویه حساب نموده باشید و از ثبت کامل اطلاعات خود نیز اطمینان حاصل کنید، پیامکی از سوی سازمان نظام وظیفه برایتان ارسال شده و کارت پایان خدمت نهایتاً ظرف دو هفته برایتان پست می‌شود.

اگر پروسه ذکر شده را طی کردید ولی پیامکی از جانب سازمان نظام وظیفه برایتان ارسال نشد، باید از طریق سامانه آخرین وضعیت کارت پایان خدمت خود را بررسی کنید. در کل هر زمانی که نیاز به استعلام گرفتن از وضعیت کارت پایان خدمت خود داشتید، می‌توانید از این روش‌ها استفاده نمایید. سه راه پیش روی شما قرار دارد:

  • وارد پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نظام وظیفه به نشانی vazifeh.police.ir شوید و با ورود به بخش استعلامات، وضعیت کارت پایان خدمت خود را پیگیری کنید.
  • با شماره ۰۹۶۴۸۰ تماس بگیرید.
  • به شماره ۱۱۰۲۰۶۰۱۰ پیامک دهید.

توجه داشته باشید برای پیگیری وضعیت کارت پایان خدمت از طریق سامانه نظام وظیفه عمومی، به کد سخا نیاز خواهید داشت. این کد، تمام امور مرتبط با سربازی را نشان می‌دهد و برای دریافت آن، باید به دفاتر خدمات الکترونیکی انتظامی مراجعه کنید. سپس با داشتن کد سخا و کد ملی می‎‌توانید استعلام کارت پایان خدمت سپاه و ارتش را دریافت کنید.

فرق کارت معاف از رزم با کارت پایان خدمت

برخی از افراد به دلیل داشتن مشکلات سلامتی و بیماری‌های جزئی که آن‌ها را از انجام فعالیت‌های فیزیکی شدید بازمی‌دارد، معاف از رزم می‌شوند؛ به این معنا که از خدمات رزمی و انجام کارهای رزمی در طول خدمت معاف هستند. افرادی که این نوع معافیت را دریافت می‌کنند، امکان استخدام شدن در نیروی انتظامی را ندارند؛ چرا که فعالیت در نیروی انتظامی نیازمند سلامت جسمی کامل است. نکته‌ای که در این قسمت وجود دارد این است که آیا کارت معاف از رزم با کارت پایان خدمت فرق دارد یا خیر.

باید بدانید که معافیت از رزم و نوع معافیت در کارت پایان خدمت درج نمی‌شود؛ بنابراین برای استخدام در مراکز مختلف دچار مشکل نمی‌شوید. افرادی که از خدمت سربازی معاف می‌شوند، کارت متفاوتی با عنوان «کارت معافیت از دوره ضرورت» دریافت می‌کنند؛ اما کسانی که از رزم معاف می‌شوند، همان کارت پایان خدمت معمولی را می‌گیرند. توجه داشته باشید که توضیحات پزشکی شما ضمیمه کارت پایان خدمت خواهد شد و در مواردی که نیاز به اطلاعات پزشکی شما باشد، از این طریق قابل دسترسی است.

فرق کارت پایان خدمت سپاه با ارتش

اگر بخواهیم اصل مطلب را در انتهای این مطلب بیان کنیم باید بگوییم در صورتی که قصد مهاجرت دارید، ارتش برای شما گزینه بهتری است. همان طور که پیش‌تر گفته شد، افرادی که خدمت سربازی را در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران می‌گذارند، برای مهاجرت خصوصاً به کشور آمریکا، درگیر مشکلاتی می‌شوند که سایر افراد از آن‌ها در امانند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست تحریم‌های امریکاست و به همین دلیل خدمت در سپاه ممکن است مانع شما برای دریافت ویزا باشد. البته برای ورود به سایر کشورها هم با برخی پرسش و پاسخ‌ها مواجه خواهید شد؛ اما احتمال عبور از آن‌ها و حل شدن مسئله بالاست. فقط باید این حقیقت که در تصمیمات سازمان نقشی نداشتید و برای خدمت اجباری به آن‌جا فرستاده شده‌اید را ثابت کنید.

کارت پایان خدمت ارتش چنین مشکلاتی را به همراه ندارد و مثل یک کارت پایان خدمت عادی می‌توانید کارهای مهاجرت را پیگیری کنید. البته روی کارت پایان خدمت، یگان خدمتی شما درج نمی‌شود تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود؛ اما افسر کنسولگری از شما در این باره سوالاتی می پرسد.

توصیه می‌شود در ترجمه کارت پایان خدمت از واژه سپاه استفاده نکنید و یگان خدمتی‌تان را نام نبرید. البته که نام ارتش مشکلی ایجاد نمی‌کند. از طرفی درجه‌های سروان تا سرهنگ در ارتش و سپاه یکسان است؛ در نتیجه امکان فهمیدن محل خدمت از این طریق وجود ندارد.

همچنین برای ترجمه رسمی مدارک خود از جمله ترجمه رسمی کارت پایان خدمت می‌توانید از خدمات دارالترجمه فوری الف استفاده کنید.

سوالات متداول

آن دسته از افراد که در سپاه خدمت کرده باشند، عموماً برای سفر و یا مهاجرت به کشورهای دیگر با مشکل مواجه نمی‌شوند. مگر زمانی که مقصد آن‌ها کشور آمریکا باشد. امریکا موضع سخت‌گیرانه‌ای نسبت به این موضوع دارد و از سال ۲۰۱۹ (۱۳۹۸) به بعد، شرایط را برای دارندگان کارت پایان خدمت سپاه سخت‌تر نموده است.

دیدگاه‌ها

سلام وقت بخیر
اگر سپاه باشیم اما بگیم ارتش هستیم و درجه هم یکسال باشه سامانه ای هست که سفارت امریکا بتونه تشخیص بده درست و غلط ادعای مارو یا فقط از صحبتهامون و درجمون متوجه میشن؟
ممنون میشم اگر کسی میدونه بهم جواب دقیق بده

سلام خسته نباشید سرباز وزارت دفاع
هم به مشکل میخوره برای مهاجرت؟
وزارت دفاع برای ارتش یا سپاه ؟

با سلام. وزارت دفاع یک ارگان جدا هست ولی برای مهاجرت بهتره مثل سپاه بهش نگاه کنید چون شباهت های زیادی داره و خدایی نکرده ممکنه در پروسه مهاجرت به مشکل بخورید مخصوصا در رشته هایی مثل هوافضا.

من اواسط خدمت سربازیم تو سپاه معافیت پزشکی گرفتم.
و چون معاف شدم سابقه بیمه ام هم که تو خدمت برام رد میکردن وارد سیستم تامین اجتماعی نشده، و بهم گفتن اگه بخوای بهت نامه میدیم ببری تامین اجتماعی که اونا سابقه بیمه خدمت تو سپاه رو بیارن تو سوابق بیمه تامین اجتماعی ولی من این کارو نکردم.(هیچ سابقه بیمه ای منوط خدمت تو سپاه برام ثبت نشده تو تامین اجتماعی)

کارت معافیت پزشکی بهم دادن
فقط میگن کد داره از رو کد متوجه میشن راسته یا نه؟
میخواستم بدونم که به افیسر باید چی بگم؟
اگه بگم قبل خدمت معاف شدم متوجه میشن؟

لطفا این سوال رو از یک وکیل مهاجرتی که در زمینه ویزای کانادا و آمریکا بپرسید تا راهنمایی دقیق کنند ما صرفا در خصوص ترجمه رسمی اسناد و مدارک اطلاعات دقیق داریم.

سلام برای خروج از کشور راهنمایی کنید از چ طریق مثلاً کسی ک هیچ آشنای نداره در خارج از کشو

سلام و درود

من سرباز سپاه هستم و میخواستم بدونم میتونم به کانادا مهاجرت کنم یا نه
ممنون میشم پاسخی بدید

خیر

خیر،فقط ونزوئلا ،دیر عاشقان ولایت کانادا فقط برای فرزندان مسعول هستش

سلام براي سربازان كه امريه در ادارجات دولتي خدمت كردن ولي آموزشي خود را در سپاه گذرانده اند،آيا براي ورود به كانادا و آمريكا مشكل ساز ميشه يا خير ؟

با سلام ، اطلاعات دقیقی در این خصوص در دسترس نیست که بتونیم شما رو راهنمایی کنیم

معاف از رزم بودم … در سپاه نیرو دریایی … جز نون خوردن کار دیگ نداشتم … آیا روند منفی داره ؟

با سلام و تشكر از پست مفيدتون
در سالهاي ١٣٨٠ تا ١٣٩٠ اعزام خدمت به صورت يك ماه درميان به ارتش و سپاه بوده. اگرچه كارت پايان خدمت مشخص نميكنه، آيا آفيسر سفارت آمريكا كانادا بر اساس ماه اعزام تشخيص ميده كدام ارگان سرباز بوديم؟

سلام وقت بخیر
خدمت در ستاد کل نیروهای مسلح در حالی که آموزشی ارتش بوده برای پرونده ممکنه مشکلی ایجاد کنه؟

با سلام بنده معافیت دائم سربازی از طریق ایثارگری پدرم رو دارم، چون پدرم سرباز سپاه بودن الان نامه نگاری ها به نظام وظیفه از طریق سپاه انجام شده و در برگه درخواست معافیت نوشته شده : سازمان ارائه دهنده معافیت: سپاه علی ابن ابی طالب. البته هنوز کارت معافیتم نیومده تا ببینم روش چی نوشته. بنظرتون برای مهاجرت به آمریکا به مشکل برمیخورم؟

با سلام ، کارت صادره شده برای شما همان کارت معافیت می باشد که مشکلی در روند مهاجرت شما ایجاد نخواهد کرد.

سلام من کارت معافیت دائم دارم یرا چشمم ک قوز قرنیه داشتم و درمان شدم ایا برای مهاجرت کارت معافیت مانعی ایجاد میکنه؟

خیر مشکلی ایجاد نمی کنه

سلامُِ
آیا خدمت در وزارت دفاع مشکلی برای مهاجرت به آمریکا ایجاد می کند؟ در فرم DS260 باید چه بنویسیم؟

با سلام ، لطفا سوالاتی از این دست را از یک وکیل مهاجرتی زبده که در این زمینه تخصص زیادی دارد بپرسید ، دارالترجمه های اطلاعات دقیقی در خصوص فرم های سفارت ها و نحوه پر کردن آن ها ندارد.

سلام، بسیج فعال بودن و پست داشتن در بسیج هم باعث مشکل در ورود به آمریکا میشود؟

سلام من ۲۳ سالمه و نوبت مصاحبه ویزای خانوادگی آمریکا دارم و خدمت سربازی هم نرفتم و دانشجو ام..میخواستم ببینم احتمالش هست که من هم آی پی بشم؟

سلام می‌خوام برم خدمت سربازی هدف م از خدمت رفتن اینه از ایران مهاجرت کنم حالا یه آشنا دارم می‌تونه من و بنداز تو سپاه اگه سپاه خدمت کنم میتونم از ایران مهاجرت کنم و اقامت کشور های اروپایی و آمریکایی بگیرم یا بهتره برم ارتش خدمت کنم برای مهاجرت

با سلام
بطور کلی چیزی بر روی کارت پایان خدمت شما مبنی بر این که در کجا خدمت کرده اید قید نخواهد شد اما در هر صورت اگر حق انتخاب بین سپاه و ارتش را دارید و قصد مهاجرت دارید ارتش را انتخاب کنید.

سلام
من در نیروی زمینی سپاه خدمت کردم
و سرباز عادی بودم تقریبا ۲۱ ماه خدمت کردم ۱۹ روز کسری داشتم ایا مشکل ساز خواهد بود ؟
و چطوری بایت ثابت کنیم ک سرباز عادی بودیم

با سلام
در این زمینه سوالات بسیاری وجود دارد و ما هم از تمامی مواردی که برای سفارت حائز اهمیت هست اطلاعاتی نداریم و صرفا با توجه به تجربیات متقاضیان امکان پاسخگویی داریم و در زمینه سوالی که شما مطرح کردید برای سفارت تفاوتی بین این که شما سرباز عادی بودید و یا سمتی داشتید قائل نیستند ، بصورت کلی و با توجه به تحریم سپاه توسط کشور ایالات متحده آمریکا اگر سفارت متوجه خدمت شما در سپاه شود تاثیر منفی در پرونده شما خواهد داشت.

سلام
اگر من توی ارتش خدمت کنم و به دلیل عضو بودن در بسیج فعال چند ماه کسری از خدمت بگیرم ،
توی کارت پایان خدمت عضو بودن در بسیج ثبت میشه و هنگام مهاجرت مشکل ایجاد میکنه؟
یه سوال دیگه داشتم من کوررنگی دارم اگر معاف از بخش آموزش سربازی بشم، توی پایان خدمت ثبت میشه و هنگام مهاجرت گیر میدن به این موضوع؟

سلام
کسری خدمت مشکلی در روند مهاجرت شما ایجاد نخواهد کرد ، مواردی مانند کوررنگی که باعث معاف شدن از بخش آموزشی نیز می شود هم تاثیری در روند مهاجرت شما نخواهد داشت.

سلام وقتتون بخیر
لطفا بگید که معاف از رزم بودن در ارتش، برای مهاجرت مشکلی ایجاد میکنه یا نه؟
دلیل معاف از رزم بودن هم صافی کف پابوده، و مشکل اعصاب نداشتم و کارتم قرمز نیست
و سفیده.

با سلام ، مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

سلام
من در خدمت سربازی ارتش هستم و کسری بسیج دارم
آیا کسری بسیج برای مهاجرت به کانادا مشکل ساز خواهد شد ؟

با سلام
خیر این موضوعی که بیان کردید ارتباطی با مهاجرت شما نخواهد داشت.

آیا سربازی در نیروی انتظامی مثل سربازی سپاه در لاتاری مشکل ایجاد میکنه؟

با سلام
سربازی در سپاه برای کشورهایی که سپاه پاسداران در لیست سیاه آن ها هست مشکل ایجاد خواهد کرد و برای شما مساله ساز نخواهد شد.

سلام خسته نباشید.من کارت معافیت دائم دارم و پدرم تو تمام هشت سال جنگ حضور داشته و فیش حقوقیش از سمت سپاه هست . من به همین دلیل معافیت دائم گرفتم و سربازی نرفتم . میخواستم بدونم برای مهاجرت مشکلی بوجود میاد برام ؟

با سلام ، سفارتخانه ها صرفا با توجه به ترجمه رسمی اسناد و مدارک متقاضی اقدام به صدور ویزا خواهند کرد در نتیجه برای شما از این جهت مشکلی پیش نخواهد آمد.

سلام وقت بخیر
کارت پایان خدمت سپاه (سرباز عادی) برای مهاجرت به کشور های عربی مثل امارات یا عمان یا قطر مشکل ایجاد میکنه؟

با سلام ، تنها کشورهایی که سپاه رو در لیست سیاه خودشون دارند این موضوع صدق می کنه مثل کشور آمریکا اما برای کشورهای حاشیه خلیج فارس مشکلی ایجاد نمی کنه.

با سلام . اگر خدمتم رو در وزارت دفاع بگدرونم، ایا در گرفتن ویزا آمریکا به مشکل بر میخورم؟

کانادا چطور؟ کانادا هم سپاه رو توی لیست سیاهشون دارن؟

بله

سلام من ارتش خدمت کردم‌و معاف از رزم‌هستم . مشکل خاصی هم ندارم چون‌دستم در رفته بود ۲ روز قبل از آموزشی معاف از رزم‌شدم. مشکلی برای مهاجرت به آمریکا ایجاد نمیکنه؟

سلام کسی که قرارگاه خاتم الانبیا خدمت کرده هم مشکل ایجاد می‌کند و بگوید تو یه پروژه کارگر بوده مثلا؟؟

سلام ،طبق شناخت و پرسش و پاسخ و اطلاعاتی که کسب کردم ،فقط سران نظام و پاسداران جز تحریم ایالت متحده امریکا هستند و مشکلی برای سرباز به طور انچنان ایجاد نمیشه .

سلام ارش جان شما کسی رو میشناسی که یا کارت سپاه از ۲۰۱۹ به این طرف تونسته باشه بره امریکا؟ من با خیلی وکیلا حرف زدم امریکا و ایران خیلی ویدعو دیدم توی یوتوب اما همشون میگن که نمیشه و اگر بشه خیلییی سخته الان تعجب کردم این کامنتتو خوندم..واسم توضیح میدی یکم نظرتو و از چه منبعی خوندی

بسیار متشکرم از مطلب مفیدی که قرار دادید.

سلام
ایا کسی که به صورت قراردادی در پروژه های عمرانی سپاه کار کرده باشه هم برای مهاجرت و اپلای دچار مشکل میشه؟

با سلام
هیچکسی دقیقا اطلاعی ندارد که سفارت آمریکا از چه طریقی می تواند وضعیت خدمت سپاه یا ارتش متقاضایان را تشخیص دهد به همین جهت صدور ویزا کاملا به نظر آفیسری که از شما مصاحبه می کند ارتباط دارد و ما نیز دقیقا جواب این سوال رو نمیدانیم.

سلام برای کسی که در ارتش خدمت کرده راهی وجود دارد که مدرکی تهیه کند تا در مصاحبه سفارت آمریکا ارائه دهد و درگیر مرحله کلیرنس نشود

با سلام
فکر نمی کنم که جواب قاطع و دقیقی برای پاسخ به سوال شما وجود داشته باشد و بهتر است که این سوال رو از یک وکیل مهاجرتی که در زمینه ی مهاجرت به آمریکا فعالیت می کند بپرسید

سلام و خسته نباشید خدمت شما.بسیار متشکر بابت مطالب مفید و خوبتون.بنده موقع تقسیم شدن سربازی کاملا شانسی افتادم سپاه
میخواستم بدونم میتونه چه مشکلاتی برای مهاجرت من به آمریکا ایجاد کنه حالا چه به صورت لاتاری چه ازدواج با کسی که اقامت آمریکا را دارد. بسیار متشکر .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *