آزمون GRE چیست

آزمون GRE چیست؟ صفر تا ۱۰۰ آزمون + منابع

دارالترجمه رسمی الف
25 شهریور 1402
بدون دیدگاه

اگر شما هم جزء افرادی هستید که برای مهاجرت از طریق تحصیل در دانشگاه‌های تحصیلات تکمیلی در سراسر جهان اقدام کرده‌اند، ممکن است تا به حال با شرط دریافت مدرک آزمون GRE روبه‌رو شده باشید. در حقیقت متقاضیانی باید در این آزمون شرکت کنند که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در مراکز علمی معتبر سراسر دنیا را دارند. این امتحان استاندارد، با هدف سنجش توانایی تحصیلی افراد در سه حوزه مهارتی محاسبات ریاضی، درک مطلب و مقاله‌نویسی برگزار می‌شود؛ اما منابع آزمون GRE چیست؟ هزینه آن چقدر است؟ و شامل چه رشته‌هایی می‌شود؟
در ادامه این مطلب قصد داریم به طور کامل مطالبی را در مورد آزمون GRE برای شما بیان کنیم، همچنین اطلاعاتی را در مورد منابع این آزمون و هزینه‌های آن با شما در میان بگذاریم، پس تا انتهای متن همراه ما شوید.

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE (جی آر ای) که مخفف عبارت Graduate Record Examinations است در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا به خصوص کشورهای آمریکا و کانادا به عنوان یک معیار اصلی ارزیابی و انتخاب دانشجو به شمار می‌رود. در حقیقت نمره قبولی این آزمون، یکی از مدارک لازم برای درخواست پذیرش در دوره‌های تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری خواهد بود.
به طور کلی، آزمون جی آر ای در دو نوع GRE General و GRE Subject برگزار شده که هر کدام در نحوه برگزاری و محتوای مورد سنجش با یکدیگر تفاوت دارند. آزمون جی آر ای جنرال با دو شیوه کامپیوتری و کاغذی اجرا می‌شود. بخش کامپیوتری آن که بیشتر در ایران مورد استقبال قرار گرفته، مهارت‌های نگارش تحلیلی (Analytical Writing Assessment)، لغت و درک مطلب (Verbal Reasoning) و استدلال ریاضی (Quantitative Reasoning) را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. آزمون جی ار ای سابجکت نیز میزان دانش زبانی متقاضی را در مورد مفاهیم و موضوعات آکادمیک می‌سنجد که نمره آن از ۲۰۰ تا ۹۹۰ خواهد بود.

چگونه برای آزمون GRE در ایران ثبت‌نام کنید؟

داوطلبان برای شرکت در آزمون GRE در ایران باید ابتدا به سایت ets.sanjesh.org مراجعه کرده و اطلاعات هویتی و شخصی همچون مشخصات شناسنامه‌ای، انتخاب نوع آزمون، تاریخ آزمون، مرکز مجری آزمون و شماره‌حساب بانکی را وارد کنند.
در مرحله بعد، پیامکی شامل کد پیگیری و هزینه آزمون برای داوطلب ارسال می‌شود. سپس به سایت بانک هدایت شده که با واردکردن کد پیگیری، باید هزینه آزمون GRE را به حساب مرکز مجری آزمون واریز کنند. به این نکته توجه داشته باشید که لیست مراکز مجاز برگزاری آزمون فقط از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود. در نهایت مؤسسه مجاز انتخاب شده، ثبت‌نام داوطلب را در تاریخ موردنظر انجام داده و ایمیل تأیید از طرف ETS و پیامک تأیید ثبت‌نام توسط سازمان سنجش برای داوطلب ارسال می‌شود.

منابع آزمون جی آر ای
منابع آزمون GRE چیست؟

یکی از چالش‌های مهم متقاضیان شرکت در آزمون GRE، آشنایی با منابع این امتحان است. از این رو در ادامه لیستی کامل از کتاب‌ها و سایت‌های معتبر برای مطالعه بیشتر را به شما معرفی می‌کنیم.

۱) منابع لغات (vocabulary)

Application Magoosh GRE Vocabulary Flashcards
Barrons’s Essential words for the GRE Application or Book
Manhattan flash cards

۲) منابع و نمونه سؤالات آشنایی با ساختار آزمون GRE

The Official Guide to the GRE® General Test
Official GRE® Quantitative Reasoning Practice Questions
Official GRE® Verbal Reasoning Practice Questions

۳) منابع آشنایی با تکنیک‌های آزمون GRE

Manhattan Prep GRE Strategy Guides
Magoosh GRE Videos

۴) سایر منابع برای نمونه سؤالات آزمون جی آر ای

5 Lb. Book of GRE Practice Problems
Essential Words for the GRE
GRE Analytical Writing: Solutions to the Real Essay Topics
GRE Math Prep Course
GRE Prep by Magoosh
Algebra GRE Strategy Guide
GRE Geometry
500 GRE Math Flash Cards
GRE Number Properties
Manhattan GRE Set of 8 Strategy Guides, 2nd Edition
GRE Quantitative Comparisons & Data Interpretation

 

هزینه آزمون GRE چقدر است؟

هزینه شرکت در آزمون GRE در هر دو نوع General و Subject تفاوت چندانی باهم نداشته و در حدود ۲۰۵ دلار آمریکا است. اگر ثبت‌نام خود را به روز‌های آخر موکول کنید، باید به‌صورت LATE (یعنی در کمتر از ۴ روز مانده به زمان برگزاری آزمون) ثبت‌نام کنید که این مبلغ تا ۲۳۰ دلار افزایش خواهد یافت.
بعد از ثبت‌نام در آزمون برای تغییر زمان یا مکان نیز باید به‌صورت جداگانه هزینه اضافه‌تری پرداخت کنید. اگر چنانچه به هر دلیل تصمیم به کنسل‌کردن ثبت‌نام خود در آزمون بگیرید، تنها نصف مبلغ پرداختی به حساب ETS شما استرداد خواهد شد. این نکته را نیز مدنظر قرار دهید که آزمون جنرال در تمامی ماه‌های سال برگزار شده؛ اما آزمون سابجکت فقط در ماه‌های سپتامبر، اکتبر و آپریل برگزار می‌شود.

 آزمون gre برای چه رشته هایی است
آزمون GRE برای چه رشته‌هایی است؟

به طور کلی این آزمون محدود به هیچ رشته تحصیلی خاصی نمی‌شود و در حقیقت نوعی ارزیابی استعداد دانشجو خواهد بود؛ البته آزمون GRE Subject برای برخی از رشته‌های آکادمیک همچون زیست‌شناسی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، شیمی، روان‌شناسی و فیزیک در نظر گرفته شده است.

سخن آخر

همان‌طور که در متن نیز به آن پرداختیم، آزمون سوابق تحصیلات تکمیلی (GRE) نوعی ابزار ارزیابی جامع و استاندارد است که مدرک آن پیش‌نیاز پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی بسیاری از دانشگاه‌های معتبر سراسر جهان خواهد بود. در این آزمون مجموعه‌ای از مهارت‌ها سنجیده شده که نمره آن صرف‌نظر از رشته انتخابی شما، می‌تواند راه را برای دستیابی به موفقیت تحصیلی در خارج از کشور برایتان هموارتر کند.
در نهایت بهتر است ترجمه رسمی مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به کشور‌های آمریکا و کانادا و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور‌ها را به دارالترجمه‌های رسمی و معتبر انگلیسی از جمله دارالترجمه رسمی الف بسپارید تا با اطمینان خاطر بیشتر در آزمون GRE شرکت کنید. آیا شما تا به حال تجربه شرکت در این آزمون را داشته‌اید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *