فاند چیست؟ انواع فاند و راه های دریافت آن

فاند چیست؟

فاند تحصیلی چیست؟ چگونه می‌توان فاند دریافت کرد؟ انواع آن کدام است؟ یکی از آرزو‌های بسیاری از دانشجویان و دانش‌آموزان در سال‌های اخیر، تحصیل در دانشگاه‌های برتر جهان است. اما هزینه‌های تحصیل در کشور‌های دیگر، به‌خصوص دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی بسیار زیاد است. اگر شما هم جزء افرادی هستید که توان مالی پرداخت شهریه دانشگاه‌های خارجی را ندارید؛ دریافت فاند می‌تواند یکی از راه‌های مؤثر برای تأمین مالی هزینه‌های تحصیلی شما در خارج از کشور باشد. اما چگونه می‌توان از فاند استفاده کرد؟ در این مقاله به بررسی فاند و انواع آن می‌پردازیم، اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی دارید تا انتهای متن همراه ما باشید.
فاند چیست

فاند چیست؟ انواع فاند و راه های دریافت آن

دارالترجمه رسمی الف
15 فروردین 1402
2 دیدگاه

فاند چیست؟

اگر بخواهیم در لغت فاند (Fund) را معنی کنیم؛ پولی است که برای هدفی خاص جمع‌آوری می‌شود. فاند می‌تواند برای هر چیزی باشد؛ اما در این متن منظور «کمک هزینه تحصیلی» است.

البته در ایران فاند را با نام بورسیه نیز می‌شناسند. در این حالت از طرف دانشگاه، کالج، مؤسسات علمی و پژوهشی و حتی دولت‌ها مبلغی به‌عنوان حمایت مالی برای ادامه تحصیل دانشجویان، پرداخت می‌شود.

این کمک هزینه با پوشش تمام یا بخشی از هزینه‌های دانشگاهی، امکان تحصیل کم‌هزینه‌تر دانشجویان را در مراکز علمی خارج از کشور فراهم می‌کند. معمولا فاند‌ها در ازای فراهم بودن شرایط خاصی به متقاضی تعلق می‌گیرد. به‌عنوان مثال:

 • فاند همکاری در ازای انجام کار یا تعهدات خاص
 • فاند شایستگی در ازای داشتن نمرات عالی، شایستگی علمی یا استاندارد‌های موردنظر دانشگاه
 • فاند‌های دولتی در ازای نیاز مالی متقاضی یا عدم توانایی دانشجو در پرداخت هزینه‌های تحصیلی

البته تعهدات لازم برای دریافت بسیاری از فاند‌ها، شامل انجام کار یا همکاری در پژوهش علمی است که هرکدام شرایط متفاوتی نیز دارد.

فاند یا بورسیه تحصیلی

انواع فاند کدام است؟

فاند‌ها می‌توانند راهی مقرون‌به‌صرفه برای پوشش بخشی از هزینه‌های حضور در دانشگاه‌های خارج از کشور باشند. برخلاف وام‌ها، فاند‌ها نیازی به بازپرداخت ندارند و اغلب بر جنبه‌های مختلف سوابق دانشجو، از دستاورد‌های علمی و تحصیلی گرفته تا استعداد‌های ورزشی تمرکز می‌کنند.

با این‌حال، فاند‌هایی که از طرف دانشگاه‌ها یا مؤسسات دولتی و خصوصی به متقاضیان تعلق می‌گیرند شامل اسکالرشیپ‌ها، گرنت‌ها، فلوشیپ‌ها و کمک هزینه‌ها می‌شوند.

تفاوت این فاند‌ها در شرایط اعطای آن‌ها به دانشجویان است.

این ذهنیت که تمامی بورسیه‌ها بر اساس شایستگی‌های علمی و پژوهشی است یا اینکه تمامی کمک هزینه‌ها متناسب با شرایط مالی پرداخت می‌شود را باید کنار گذاشته تا فرصت‌ها را از دست ندهید.

بهترین راهکار این است که هرکدام از این فاند‌ها را باتوجه‌ به ددلاین آن‌ها، به‌صورت دقیق بررسی کرده تا متوجه شوید که واجد شرایط کدام‌ها هستید.

البته به‌طور کلی می‌توان فاند‌ها را به دو دسته زیر تقسیم‌بندی کرد:

 • کمک هزینه‌ای که به‌ ازای کار دانشگاهی مانند دستیار آموزشی یا پژوهشی به‌عنوان حقوق به دانشجو پرداخت می‌شود.
 • کمک هزینه‌ای که برای پرداخت شهریه و هزینه‌های تحصیلی به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم به دانشجو پرداخت می‌شود.

برای اینکه شناخت بهتری از این موضوع داشته باشید، در ادامه به معرفی انواع مختلف فاند و شرایط دریافت آن‌ها می‌پردازیم.

فاند ماهیانه یا سالیانه در ازای کار دانشگاهی

در حوزه حقوق دانشجویان دکترا و بالاتر، معمولاً یک مبلغ ثابت به صورت ماهانه یا سالیانه از سوی دانشگاه به آن‌ها پرداخت می‌شود.

این مبلغ به عنوان حقوق شاغلین دانشگاه، به دانشجویانی که در حال انجام کار آموزشی و تحقیقاتی هستند تعلق می‌گیرد.

دانشجویان دکترا و بالاتر به عنوان افراد شاغل در دانشگاه محسوب می‌شوند و مانند دیگر کارمندان دانشگاه، حقوق ماهانه دریافت می‌کنند.

برای دریافت این حقوق ماهانه یا سالیانه، دانشجویان باید یکی از دو موقعیت شغلی دستیار پژوهشی یا دستیار آموزشی را به دست آورند.

به عنوان دستیار پژوهشی، آن‌ها در پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاه شرکت می‌کنند و به عنوان دستیار آموزشی، در کلاس‌های درسی دانشگاه کمک می‌کنند.

این حقوق ماهانه برای دانشجویان دکترا و بالاتر، به عنوان جایزه‌ای برای تلاش‌هایشان در تحقیقات و آموزش، به شمار می‌آید.

در ادامه با جزئیات بیشتری تفاوت دستیار پژوهشی و دستیار آموزشی را برایتان شرح خواهیم داد.

نحوه دریافت فاند دستیار پژوهشی (Research Assistantship)

برای انجام این کار، دانشجویان می بایست استادی که نیاز به دستیار پژوهشی دارد را پیدا کرده و با استاد مربوطه تماس بگیرند و درخواست خود را برای انجام کارهای پژوهشی در اختیار استاد قرار دهند.

در صورت تایید استاد، دانشجویان می‌توانند به عنوان دستیار پژوهشی فعالیت کنند و به انجام کارهای مورد نظر استاد کمک کنند.

از جمله فعالیت‌هایی که ممکن است به دانشجویان دستیار پژوهشی سپرده شود، حضور در آزمایشگاه، مشارکت در کنفرانس‌ها و همایش‌ها، نگارش و ویرایش مقالات و کتاب‌های پژوهشی است.

پس از انجام کارهای مورد نظر، دانشجویان دستیار پژوهشی معمولاً به عنوان همکاران استاد در نوشتن مقالات و کتب پژوهشی ذکر می‌شوند.

نحوه دریافت فاند دستیار آموزشی (Teaching Assistantship)

شخصی است که کارهای کمک آموزشی از قبیل برگزاری کلاس حل تمرین و تصحیح اوراق امتحانی و مسئولیت آزمایشگاه و … را بر عهده می‌گیرد. درآمد TA تفاوت چندانی با RA ندارد و از طرف دانشکده به دانشجو پرداخت می‌شود. این فاند هم عمدتا برای مقطع دکتری بوده و با توجه به نوع کار برای داشتن شانس بیشتر دریافت این فاند به مهارت گفتاری بالا (نمره speaking تافل بالای ۲۵ یا آیلتس بالای ۷) نیاز است.

دستیار آموزشی یا استاد حل تمرین (Teaching Assistantship) به دانشجویان کمک می‌کند تا امور آموزشی را به خوبی انجام دهند. این کمک به صورت ارائه خدماتی مانند برگزاری کلاس‌های حل تمرین، تصحیح اوراق امتحانی، مدیریت آزمایشگاه و غیره انجام می‌شود. معمولاً دستیاران آموزشی نیز مانند دستیاران پژوهشی به صورت مستقیم با استادان مربوطه همکاری می‌کنند و از آنان دعوت به همکاری در بخش‌های مختلف آموزشی دانشگاه می‌شود.

کمک هزینه تحصیلی (گرنت)

گرنت یا کمک هزینه تحصیلی به انواعی از کمک های مالی گفته می‌شود که بر اساس نیاز دانشجو به وی اعطا می‌شود. منابع این کمک های مالی می‌تواند دولتی، موسسات خیریه و یا حتی دانشگاه باشد.

در صورت داشتن شرایط، این کمک هزینه مستقیماً به دانشجو پرداخت می‌شود یا به صورت تخفیف از شهریه و هزینه‌های تحصیل وی کسر می‌گردد.

گرنت‌ها می‌توانند به صورت نقدی و یا غیرنقدی (مانند تخفیف شهریه) ارائه شوند و معمولاً برای دوره مشخصی (مانند یک سال تحصیلی) صادر می‌شوند.

همچنین، ممکن است شرایطی برای دریافت گرنت‌ها وجود داشته باشد، مانند ارائه مقاله علمی، پروژه تحقیقاتی یا خدمات اجتماعی.

اگر شما به دنبال کمک مالی برای تحصیل هستید، می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت‌های دانشگاه، بنیادها، و سایر منابع مالی مشابه، اطلاعات بیشتری در این خصوص بدست آورید و شرایط دریافت گرنت‌ها را بررسی کنید.

کمک هزینه های دولتی

کمک هزینه های دولتی یکی از روش هایی است که دولت ها به دانشجویان کم بضاعت کمک می کنند تا بتوانند هزینه های تحصیلی خود را پرداخت کنند.

برای دریافت این کمک ها، دانشجویان باید مراحلی را طی کنند که در آن ها بررسی می شود که آیا آن ها واجد شرایط دریافت این کمک ها هستند یا خیر.

این بررسی ها معمولا شامل آزمون هایی مانند Pell Grant و FSEOG در ایالات متحده است. در کشورهای دیگر نیز، روش های مشابهی برای بررسی وجود دارد.

در صورت تأیید ناتوانی مالی دانشجو، او می تواند از این کمک ها بهره ببرد و به صورت مستقیم هزینه های تحصیل خود را پرداخت کند یا با تخفیفی از شهریه و یا از طریق روش های دیگر اقدام کند.

اما به دلیل اینکه این کمک ها معمولاً به محدودیت هایی مانند تعداد درخواست، موعد درخواست و شرایط دیگری خورده اند، همیشه امکان دریافت آن ها وجود ندارد.

همچنین، دانشجویان ملزم به انجام تعهدات خاصی هستند و در صورت عدم رعایت آن‌ها، وجه پرداختی بازگردانده می شود.

کمک هزینه تخفیف شهریه (Waiver)

فاند تخفیف شهریه یا “Waiver” در واقع به معنی کمک هزینه پرداخت شهریه می باشد. این تخفیف شهریه معمولاً به دانشجویانی که نیازمندی های خاصی دارند، مانند برخی از دانشجویان با درآمد کم، دانشجویان با عملکرد عالی در تحصیلات، دانشجویانی که به تعدادی خاصی از مواد درسی علاقه مندند، دانشجویانی که تحصیلاتشان در برخی از رشته های دانشگاهی خاص است و برخی از دانشجویان با دغدغه های اجتماعی و انسانی اختصاص داده می شود.

استفاده از فاند تخفیف شهریه ممکن است به صورت موقت یا دائمی باشد و معمولاً توسط دانشگاه ها، سازمان های دولتی و غیردولتی و بنیادهای خیریه ارائه می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد فاند تخفیف شهریه، بهتر است با دفتر مالی دانشگاه یا دفتر کمک هزینه های تحصیلی مشورت کنید.

روش دریافت فاند تخفیف شهریه (waiver)

دریافت فاند تخفیف شهریه یا “Waiver” به دانشجویان با شرایط خاص ارائه می شود و روش های دریافت آن بسته به سیاست های هر دانشگاه و سازمان ممکن است متفاوت باشد. اما برخی از روش های معمول دریافت فاند تخفیف شهریه عبارتند از:

 • درخواست تخفیف شهریه در فرم های مربوطه: در بسیاری از دانشگاه ها، دانشجویان می توانند با پر کردن فرم های مربوطه، درخواست تخفیف شهریه کنند. این فرم ها معمولاً در دفتر مالی دانشگاه یا واحد پشتیبانی دانشجویی قابل دسترسی هستند.
 • مراجعه به دفتر کمک هزینه های تحصیلی: برخی از دانشگاه ها، دفتری به نام “دفتر کمک هزینه های تحصیلی” دارند که برای دانشجویان با نیازمندی های خاص در دسترس است. این دفترها ممکن است به دانشجویان کمک هزینه های تحصیلی یا فرصت های شغلی نیز ارائه کنند.
 • برنامه های دولتی و غیردولتی: برخی از بنیادها و سازمان های دولتی و غیردولتی نیز فاند تخفیف شهریه را برای دانشجویان با نیازمندی های خاص ارائه می کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه، بهتر است با دفتر مالی دانشگاه، دفتر کمک هزینه های تحصیلی یا سازمان های دولتی و غیردولتی مرتبط تماس بگیرید.
 • معافیت شهریه به عنوان جایزه برای عملکرد برتر: برخی از دانشگاه ها فاند تخفیف شهریه را به عنوان جایزه برای دانشجویان برتر در نظر می گیرند.

روش دریافت فاند جوایز تحصیلی

فاند جوایز تحصیلی یکی از راه‌هایی است که دانشگاه‌ها و سازمان‌های مختلف برای تشویق و حمایت از دانشجویان با عملکرد برتر و استعداد درخشان فراهم کرده‌اند.

این جوایز می‌توانند به صورت نقدی یا غیرنقدی، شامل تخفیف شهریه، کتاب‌های درسی، سفرهای آموزشی و … ارائه شوند. هدف اصلی این جوایز، تشویق دانشجویان به تلاش بیشتر در تحصیلاتشان و تشویق آن‌ها به پیشرفت است.

برای دریافت فاند جوایز تحصیلی، دانشجویان باید با معیارهای خاصی مطابقت داشته باشند. این معیارها شامل عملکرد تحصیلی، تلاش در تحقیقات، فعالیت‌های خدماتی، مشارکت در رویدادها و فعالیت‌های خلاقانه می‌شوند.

همچنین، شرکت‌ها و مؤسسات خاص ممکن است به دانشجویان مورد نظر خود پاداش‌هایی را در راستای هدف و منافع خود ارائه دهند. همچنین، جوایز و امتیازات دیگری نیز وجود دارد که نوع آنها بسته به دانشگاه متفاوت است.

روش های مختلفی برای دریافت فاند و جایزه دانشجویی وجود دارد، که از این تعداد به دو مورد از برجسته ترین آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • جوایز و مسابقات: برخی از شرکت ها و بنیاد ها جوایز نقدی و یا دیگر امتیازات برای دانشجویان در مسابقات علمی، هنری، فناوری و… ارائه می کنند. برای شرکت در این مسابقات، دانشجویان می توانند نتایج پژوهش های خود را ارائه داده و یا ایده های جدیدی را برای حل مسائل و مشکلات ارائه دهند.
 • کارآفرینی: برخی از دانشگاه ها و سازمان های دولتی و خصوصی فرصت های کارآفرینی و ارائه سرمایه اولیه برای شروع کسب و کارهای نوپا را فراهم می کنند. دانشجویان می توانند برای شرکت در این فرصت ها ایده های کسب و کار جدیدی را ارائه داده و مسابقات کارآفرینی را در دانشگاه یا برای شرکت در برنامه های کارآفرینی بین المللی شرکت کنند.

اسکالرشیپ‌ها (بورسیه)

بورسیه یا اسکالرشیپ، یک نوع کمک هزینه تحصیلی است که بر اساس شایستگی‌های دانشجو برای کمک به تحصیل وی پرداخت می‌شود.

این نوع فاند به صورت ترمی به دانشجو ارائه می‌شود و برای دریافت آن، معدل دانشجو از عوامل بسیار تعیین‌کننده است. برای دریافت بورسیه، دانشجو باید حائز شرایط تحصیلی و علمی در سطوح بالایی باشد.

نمرات دانشگاه و آزمون‌های مختلف از قبیل GRE و GMAT، می‌توانند برتری دانشجو را مشخص کنند. علاوه بر شایستگی آکادمیک، داشتن سوابق ورزشی یا هنری در سطوح بالا، می‌تواند به دانشجو در بورسیه شدن کمک کند.

برخی مواقع شرکت‌ها، به‌عنوان معرفی و تبلیغ خودشان، اسکالرشیپ یا بورسیه به دانشجویان می‌دهند. معمولا برای دریافت این نوع از اسکالرشیپ، باید در مورد موضوعی مرتبط با کسب‌وکار این شرکت‌ها، مقاله‌ای نوشته و آن را سابمیت کنید.

روش دریافت اسکالرشیپ

دریافت اسکالرشیپ یا بورسیه یک فرصت بسیار ارزشمند برای دانشجویان به شمار می‌رود. این نوع حمایت مالی، به دانشجوان با شایستگی‌های متفاوت، در سطوح مختلف تحصیلی ارائه می‌شود. در ادامه، به برخی از روش‌های دریافت اسکالرشیپ اشاره می‌کنیم:

اسکالرشیپ‌های داخلی: این نوع اسکالرشیپ به دانشجویان داخلی کشور ارائه می‌شود. این اسکالرشیپ‌ها معمولاً بر اساس نمرات دانشجویان در دوره تحصیلی قبلی و شایستگی‌های آکادمیک ارائه می‌شوند.

اسکالرشیپ‌های بین‌المللی: این نوع اسکالرشیپ به دانشجویان خارجی ارائه می‌شود. دانشگاه‌ها و سازمان‌های بین‌المللی معمولاً بر اساس نمرات و شایستگی‌های آکادمیک دانشجو، این اسکالرشیپ‌ها را ارائه می‌کنند.

اسکالرشیپ‌های دولتی: این نوع اسکالرشیپ به دانشجویانی ارائه می‌شود که توانایی انجام تحصیلات و توانایی ارائه تخصص خود را پس از پایان تحصیلات به دولت اثبات کنند. این اسکالرشیپ‌ها معمولاً بر اساس نیازهای اجتماعی و رشته تحصیلی ارائه می‌شوند.

اسکالرشیپ‌های خصوصی: این نوع اسکالرشیپ به دانشجویانی ارائه می‌شود که توانایی انجام تحصیلات و توانایی ارائه تخصص خود را پس از پایان تحصیلات به شرکت‌ها و سازمان‌های خصوصی اثبات کنند. این اسکالرشیپ‌ها معمولاً برای رشته‌های مرتبط با شرکت‌ها و صنایع ارائه می‌شوند.

اسکالرشیپ‌های تحقیقاتی: در این نوع اسکالرشیپ، دانشجو به عنوان یک عضو از تیم تحقیقاتی یک دانشگاه یا موسسه پژوهشی درگیر مطالعاتی در حوزه‌ی خاصی می‌شود. در این حالت، دانشجو به صورت تمام وقت در پروژه تحقیقاتی مشارکت دارد و مبلغی به عنوان حقوق به او پرداخت می‌شود.

اسکالرشیپ‌های تدریس: در این نوع اسکالرشیپ، دانشجو به عنوان یک معلم یا استادیار در کلاس‌هایی که توسط دانشگاه برگزار می‌شوند، به عنوان استادیار و معلم در جلسات تدریس حضور دارد. مبلغی برای هر کلاس در این نوع اسکالرشیپ به دانشجو پرداخت می‌شود.

اسکالرشیپ‌های ورزشی: در این نوع اسکالرشیپ، دانشجو با داشتن سوابق ورزشی در سطوح بالا و موفقیت‌های آن، می‌تواند برای دریافت بورسیه در رشته‌ی ورزشی خود اقدام کند.

اسکالرشیپ‌های هنری: در این نوع اسکالرشیپ، دانشجو با داشتن استعداد و مهارت در زمینه‌ی هنری مانند نقاشی، موسیقی و…، می‌تواند برای دریافت بورسیه در این زمینه‌ها اقدام کند.

فلوشیپ‌ها و روش های دریافت آن

فلوشیپ‌ها یا همان بورس تحصیلی (Fellowships)، به دانشجویان مقاطع تحصیلات عالی در ازای انجام تحقیقات پژوهشی یا تدریس اعطا می‌شود. این نوع فاند‌ها بیشتر شهریه‌های دانشجو را پوشش داده و معمولا از طرف دانشکده‌ای که متقاضی در آن تحصیل می‌کند، پرداخت می‌شود.

برای دریافت فلوشیپ در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، باید یک پژوهش تأثیرگذار یا یک کتاب مفید منتشر کنید. اگر یک ایده خاص و ارزشمند دارید، می‌توانید برای دریافت فلوشیپ اقدام کنید.

فلوشیپ (بورس تحصیلی) یک فرصت بسیار عالی برای دستیابی به تحصیلات بالاتر در دانشگاه های برتر دنیا است. این فرصت برای افرادی که می‌خواهند کیفیت آموزشی خود را بالا ببرند و با تحقیقات جدید و رویکردهای پیشرفته در رشته خود آشنا شوند بسیار مهم است. دریافت فلوشیپ در دانشگاه های برتر دنیا، بسته به رشته تحصیلی و محل مورد نظر، ممکن است با روش های مختلفی انجام شود. در ادامه برخی از روش های رایج برای دریافت فلوشیپ را مطرح می کنیم:

اعلام آمادگی و ارائه پروپوزال: برخی دانشگاه ها از داوطلبان برای دریافت فلوشیپ، خواستار ارائه پروپوزال پژوهشی هستند. در این روش، شما باید موضوع پژوهشی خود را مشخص کرده و پروپوزال خود را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنید. اگر پروپوزال شما پسندیده شود، شما ممکن است دعوت به ارائه مصاحبه شوید و در صورت موفقیت، فلوشیپ دریافت کنید.

جستجوی فرصت های فلوشیپ: بسیاری از دانشگاه ها فرصت های فلوشیپ را در سایت های خود منتشر می کنند. شما می توانید در سایت های دانشگاه ها به دنبال فرصت های فلوشیپ جستجو کنید و در صورت پیدا کردن فرصتی متناسب با مهارت ها و تحصیلات خود، درخواست خود را ثبت کنید.

پیشنهاد فلوشیپ توسط استادان: استادان محقق می‌توانند پژوهشگران خود را برای دریافت فلوشیپ به دانشگاه‌ها و سازمان‌های مختلف معرفی کنند. برای این کار، استادان باید با دانشگاه‌ها و سازمان‌های مختلف ارتباط برقرار کنند و پروپوزال‌های خود را به عنوان یک فرصت فلوشیپ به آن‌ها ارائه دهند.

شرکت در پروژه‌های پژوهشی: پژوهشگران می‌توانند با شرکت در پروژه‌های پژوهشی مختلف، فرصتی برای دریافت فلوشیپ را فراهم کنند. بسیاری از پروژه‌های پژوهشی توسط دانشگاه‌ها، سازمان‌های دولتی و خصوصی، مؤسسات تحقیقاتی و صنایع برگزار می‌شوند و پژوهشگران با شرکت در این پروژه‌ها می‌توانند با فعالیت در زمینه‌های مختلف، فرصتی برای دریافت فلوشیپ را دست یابند.

استفاده از سایت‌های مربوط به فلوشیپ‌ها: بسیاری از سایت‌های مربوط به فلوشیپ‌ها، فرصت‌های مختلفی را برای پژوهشگران در اختیار قرار می‌دهند. در این سایت‌ها، پژوهشگران می‌توانند فرصت‌های فلوشیپ در سطح ملی و بین‌المللی را بررسی کرده و در صورت تمایل، برای دریافت فلوشیپ درخواست دهند.در نهایت، برای دریافت فلوشیپ، پژوهشگران باید برای خود یک رزومه قوی و تحصیلات بالا تهیه کرده و اطلاعات خود را در مورد تخصص‌ها، تجربیات و پروژه‌های پژوهشی ارائه دهند. همچنین، پژوهشگران باید به دنبال فرصت‌های فلوشیپ در زمینه‌های مورد علاقه خود باشند و زمان و انرژی خود را برای پیدا کردن فرصت‌های مناسب صرف کنند.

مدارک و شرایط دریافت فاند چیست؟

شرایط دریافت فاند تحصیلی با توجه‌ به قوانین دانشگاه یا سازمان‌های مربوطه متفاوت است. اما به‌طورکلی مدارک خاصی را باید برای اخذ کمک هزینه تحصیلی آماده کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که تمامی این مدارک باید ترجمه رسمی شده و برای سازمان یا دانشگاه مربوطه ارسال شود.

ترجمه رسمی مدارک اخذ فاند تحصیلی عبارت‌اند از:

 • مدارک هویتی دانشجو مانند ترجمه رسمی پاسپورت، ترجمه رسمی شناسنامه و …
 • ارائه مدرک معتبر زبان آیلتس به همراه نمره قابل‌قبول
 • مدارک تمکن مالی دانشجو
 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی برای تمامی مقاطع تحصیلی گذرانده شده
 • ارائه برنامه تحصیلی مدون و مشخص
 • ارائه توصیه‌نامه از اساتید
 • داشتن انگیزه‌نامه
 • داشتن مقالات و پژوهش‌های علمی
 • ارائه مدارک جوایز و اختراعات ثبت شده
 • ارائه مدارک افتخارات ورزشی

سخن پایانی

همان‌طور که در متن به آن اشاره کردیم؛ یکی از راه‌های کاهش هزینه‌های تحصیل در خارج از کشور، دریافت فاند است. انواع مختلفی از فاند وجود داشته که از طرف دانشگاه‌ها، دولت و مؤسسات علمی ارائه می‌شوند. پیشنهاد می‌شود، دانشجویان ایرانی که قصد مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی دارند، شرایط تمامی فاند‌های موجود را در وب‌سایت اختصاصی دانشگاه، بررسی کنند. ممکن است بتوانید بیش از یک فاند را در دوره تحصیل خود دریافت کنید. البته در این مسیر انتخاب یک مشاور با تجربه یا مؤسسه مهاجرتی معتبر و با سابقه برای مشورت، می‌تواند به شما برای دریافت سریع‌تر فاند تحصیلی کمک کند. آیا شما تا کنون برای دریافت فاند اقدام کرده‌اید؟ در صورت دریافت فاند برای ترجمه رسمی مدارک خود می توانید از خدمات ترجمه دارالترجمه انلاین الف استفاده نمایید.

سؤالات متداول

فاند انواع مختلفی دارد که می‌توان به اسکالرشیپ‌ها، گرنت‌ها (Grants)، فلوشیپ‌ها (Fellowships) و کمک هزینه‌ها (Bursaries) اشاره کرد. این فاند‌ها از طرف دانشگاه، دولت یا مؤسسات به دانشجویان تعلق می‌گیرند.

در حالت کلی ارائه ریزنمرات، سوابق تحصیلی، داشتن برنامه تحصیلی، توصیه‌نامه اساتید، نمره زبان بالا، انگیزه‌نامه و مقالات علمی و پژوهشی از مدارک لازم برای دریافت فاند تحصیلی است.

فاند دستیار پژوهشی و دستیار آموزشی از انواع کمک هزینه‌های تحصیلی است.

دیدگاه‌ها

آیا ترجمه رسمی منظور ترچمه با مهر دادگستری است یا هم دادگستری و هم وزارت خارجه ؟

با سلام ، ترجمه رسمی تنها با مهر مترجم می باشد و برای سفارت هایی مثل کانادا کفایت می کند اما بعضی از سفارت ها ترجمه های رسمی را به همراه تاییدات دادگستری و خارجه میخواهند که باید این درخواست رو از دارالترجمه داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *