دریافت ریز نمرات دبیرستان

نحوه دریافت ریز نمرات دبیرستان(اطلاعیه جدید سازمان سنجش ۱۴۰۱)

تیم تولید محتوای دارالترجمه الف خدمات ارسال نظر

مقدمه

طبق اطلاعیه سازمان سنجش در سال‌ 1401 نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی در رتبه کنکور دانش‌آموزانی که قصد شرکت در کنکور را دارند تأثیرگذار خواهد بود. دانش‌آموزان با گرفتن یک کد که مربوط به سوابق تحصیلی دوران دبیرستان آن‌هاست و ارائه آن به سازمان سنجش می‌توانند از تاثیر مثبت نمرات دبیرستان در رتبه کنکور خود بهره‌مند شوند. به این معنی که اگر نمرات باعث بهتر شدن رتبه کنکور آن‌ها شود تغییر رتبه اعمال می‌گردد و در غیر این صورت تغییری اعمال نخواهد شد.

از طرفی برای اپلای‌کردن در دانشگاه‌های خارج از کشور در مقطع لیسانس، برای استخدام در برخی از سازمان‌ها یا پس از قبولی در دانشگاه‌ها، دریافت ریز نمرات دبیرستان مورد نیاز خواهد بود. هر کدام از موارد ذکر شده روشی برای دریافت ریز نمرات دارد که در ادامه به توضیح آن‎‌ها خواهیم پرداخت.

نحوه گرفتن کد سوابق تحصیلی دبیرستان

اگر قصد شرکت در کنکور را دارید، دریافت ریز نمرات دیپلم به این شکل است که با ورود به سامانه dipcode.medu.ir کدی را دریافت می‌نمایید که باید آن را در هنگام ثبت نام کنکور به سازمان سنجش ارائه نمایید. برای این کار نیاز به اطلاعاتی از جمله موارد زیر دارید:

 • کد دانش‌آموزی که در کارنامه شما درج شده
 • سال تولد
 • نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه
 • کد ناحیه

ریز نمرات دیپلم و ریز نمرات پیش دانشگاهی هر کدام باید به صورت مجزا از این سایت دریافت شود.

پس از ورود به سایت دیپ کد(dipcode.medu.ir) به عنوان سامانه دریافت کد سوابق تحصیلی می‌توانید پس از ارائه اطلاعات درخواستی سامانه، کد سوابق تحصیلی خود را دریافت نمایید.

جهت انجام این کار مراحل زیر را طی نمایید:

 • وارد سایت medu.ir شده و روی گزینه “برای مشاهد سوابق و دریافت کد سوابق تحصیلی کلیک کنید” کلیک کنید.
 • کد دانش‌آموزی، کد منطقه، کد مقطع و تاریخ تولد خود را وارد نمایید.
 • اطلاعات خود را تأیید نموده و کد سوابق تحصیلی خود را دریافت نمایید.

کد دانش‌آموزی از روی کارنامه دانش آموز و کد منطقه از طریق مراجعه به سایت سازمان سنجش قابل دسترس است.

برای بدست‌آوردن کد منطقه به سایت سازمان سنجش مراجعه نموده و با جستجو‌ کردن شهری که در آن جا مدرک خود را اخذ نموده‌اید، کد منطقه مورد نظر را دریافت نمایید.

نحوه درخواست تاییدیه تحصیلی جهت استفاده در سازمان‌ها و یا دارالترجمه

کاربرد دیگر ریز نمرات تحصیلی در مواقعی است که شما قصد پذیرش تحصیلی در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های خارج از کشور دارید. برای این کار باید ریز نمرات شما توسط دارالترجمه رسمی به زبان کشور مقصد ترجمه گردد. لازم به ذکر است ترجمه رسمی ریز نمرات با بهترین کیفیت به زبان های انگلیسی، آلمانی، ترکی و … در دارالترجمه رسمی الف انجام می شود. می توانید در موارد دیگری مانند استخدام در یک سازمان یا قبولی در برخی از دانشگاه‌ها نیز نیاز به استعلام ریز نمرات دبیرستان شما وجود دارد.

در این‌گونه موارد شما می‌توانید با مراجعه به سایت emt.medu.ir درخواست تاییدیه تحصیلی خود را انجام داده و نسبت به ارسال ریز نمرات خود به دارالترجمه یا دانشگاه و سازمان موردنظر اقدام نمایید.

درخواست شما به منطقه صادرکننده مدرک تحصیلی ارسال شده و پس از بررسی و اطمینان از وجود و صحت مدرک گواهی تاییدیه تحصیلی صادر شده و به صورت الکترونیک برای استعلام‌ گیرنده ارسال می‌شود.

برای انجام این درخواست نیاز به اطلاعات مدرک تحصیلی، شماره موبایل، نام و اطلاعات دانشگاه یا سازمان استعلام‌ گیرنده تأییدیه تحصیلی، کارت بانکی و رمز دوم جهت پرداخت الکترونیکی دارید.

مراحل درخواست تأییدیه تحصیلی آموزش و پرورش

می توانید آموزش تصویری تاییدیه تحصیلی مدارک صادره توسط وزارت آموزش و پرورش را از طریق لینک روبرو مطالعه کنید.(گرفتن اصل مدرک دیپلم).

ارائه درخواست تأییدیه تحصیلی و ارسال ریز نمرات دبیرستان به دارالترجمه، سازمان و یا دانشگاه موردنظر دارای 5 مرحله زیر است:

 1. انتخاب نظام و مقطع آموزشی
 2. ثبت مشخصات هویتی و تحصیلی
 3. تأیید اطلاعات
 4. استفاده از درگاه بانکی جهت پرداخت کارمزد
 5. دریافت کد پیگیری

۱) انتخاب نظام و مقطع آموزشی

مقطع آموزشی خود را از بین موارد زیر باید انتخاب نمایید:

 • نظام جدید 3-3-6 متوسطه
 • نظام سالی واحدی که شامل سالی واحدی متوسطه و سالی واحدی پیش دانشگاهی می‌شود.
 • نظام ترمی واحدی که شامل ترمی واحدی متوسطه و ترمی واحدی پیش دانشگاهی می‌شود.
 • نظام 4 ساله متوسطه
 • نظام 6 ساله متوسطه

۲) مشخصات هویتی و تحصیلی

 • مشخصات شناسنامه‌ای و تحصیلی خود را بر اساس اطلاعات موجود در مدرک تحصیلی خود درج کنید.
 • دانشگاه یا سازمان استعلام‌گیرنده خود را انتخاب نمایید.
 • روی دکمه “ادامه/گام بعدی” کلیک کنید.

۳) تائید اطلاعات

در این مرحله اطلاعات ثبت‌شده خود را مشاهده می‌نمایید. درصورتی‌که از صحت اطلاعات اطمینان دارید روی دکمه “تائید/گام بعدی” کلیک نمایید. در غیر این صورت با کلیک روی دکمه “قبلی” به مرحله قبل بازگشته و اطلاعات خود را تصحیح و تکمیل کنید.

۴) درگاه بانکی

در این مرحله به درگاه پرداخت بانکی وارد می‌شوید که باید با استفاده از کارت بانکی خود کارمزد مربوطه را پرداخت نمایید. در صورت تائید پرداخت به مرحله بعدی وارد خواهید شد.

۵) دریافت کد پیگیری

پس از پرداخت کارمزد، کلیه اطلاعات وارد شده و اطلاعات بانکی همراه با کد پیگیری درخواست تأییدیه تحصیلی ظاهر می‌شود.

با کلیک روی دکمه “چاپ اطلاعات”  این صفحه را چاپ کرده و نزد خود نگه دارید.

با انجام این مراحل استعلام سوابق تحصیلی شما پس از تأیید منطقه تحصیلی شما به مقصد مورد نظر شامل دارالترجمه، مؤسسه و یا دانشگاه ارسال خواهد شد.

جمع‌بندی

کاربردهای ریز نمرات دبیرستان جهت درخواست پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های خارج از کشور در مقطع لیسانس، ارائه سوابق به سازمانی که در آن استخدام شده‌اید، دانشگاهی که در آن قبول شده‌اید و یا تأثیر آن روی رتبه کنکور است.

گرفتن تاییدیه تحصیلی و همچنین کد سوابق تحصیلی از طریق اینترنت و به صورت آنلاین امکان‌پذیر بوده و شما می‌توانید با توجه به نیاز خود به یکی از سایت‌های met.medu.ir و یا dipcode.medu.ir مراجعه نموده و نسبت به دریافت ریز نمرات خود اقدام نمایید.

سامانه درخواست تأییدیه تحصیلی با آدرس met.medu.ir در زمانی کاربرد دارد که نیاز به ترجمه ریز نمرات شما وجود داشته باشد یا این‌که سازمان یا مؤسسه‌ای از شما سوابق تحصیلی دوران دبیرستان شما را بخواهد. در این صورت شما با مراجعه به این سایت می‌‌توانید با توجه به توضیحات ارائه‌ شده در مقاله نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایید.

اگر قصد شرکت در کنکور را دارید با مراجعه به سامانه dipcode.medu.ir می‌توانید کد سوابق تحصیلی خود را که مربوط به معدل و ریز نمرات دبیرستان شما است به صورت آنلاین از این سامانه دریافت نموده و در هنگام ثبت نام کنکور به سازمان سنجش ارائه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.