گرفتن اصل مدرک دیپلم از آموزش و پرورش چگونه است؟

دریافت اصل مدرک دیپلم از آموزش و پرورش چگونه است؟

در این مطلب قصد داریم نحوه دریافت اصل مدرک دیپلم از مدرسه را با شما به اشتراک بگذاریم. در صورتی که قصد مهاجرت و بورسیه شدن را داشته باشید قطعا به این مدرک نیاز خواهید داشت. مشکل از جایی آغاز می‌شود که شما به دانشگاه مراجعه کنید و در کنار دیگر مدارک، دیپلمتان آنجا نباشد. در این صورت چه باید کرد؟ جواب در ظاهر ساده است. می‌بایست به مدرسه مراجعه کنید. خانم ها می توانند بدون ارائه هیچ مدرکی دیپلم خود را از دبیرستان دریافت کنند. اما آقایان باید کارت دانشجویی و یا کارت پایان خدمت خود را به دبیرستان ارائه دهند. حال با توجه به عدم نظام ساختار یافته در مدارس ایران، اگر بدشانس باشید! ممکن است مدرک دیپلمتان را در مدرسه هم پیدا نکنید که در این صورت می‌بایست به آموزش و پرورش منطقه خود مراجعه نمایید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری از جزییات اخذ مدرک دیپلم بدست آورید.
گرفتن اصل مدرک دیپلم

گرفتن اصل مدرک دیپلم از آموزش و پرورش چگونه است؟

تیم تولید محتوای دارالترجمه الف
11 مهر 1401
50 دیدگاه

نحوه گرفتن اصل مدرک دیپلم از آموزش و پرورش

مدرک تحصیلی دیپلم در واقع نخستین مدرک تحصیلی معتبری است که گواهی پایان تحصیل شما در مدرسه بوده و برای آن که وارد دانشگاه شوید، به آن نیاز خواهید داشت. اگر آخرین مدرک شما دیپلم باشد و بخواهید در برخی از نهادها، ارگان‌ها و مراکز شروع به کار کنید، احتمالاً به ارائه آن نیاز خواهید داشت.

در شرایط دیگر اگر بخواهید برای دانشگاهی در خارج از کشور مدارکتان را ارسال کنید، باید اصل مدارک دیپلم و پیش‌ دانشگاهی را به دارالترجمه بفرستید. به همین منظور، در این مقاله نحوه گرفتن اصل مدرک دیپلم از آموزش و پرورش و مدرسه را برایتان شرح دادیم. در ادامه این مقاله می‌توانید با چگونگی دریافت اصل مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی و ریز نمرات آشنا می شوید.

طبیعتاً راحت‌ترین و بهترین راه برای دریافت اصل مدرک دیپلم، مراجعه به مدرسه دوران تحصیل است. اصولاً زمانی که برای ثبت نام دانشگاه اقدام می‌کنید، مدرسه گواهی موقت دیپلم و پیش دانشگاهی را به شما می‌دهد و با استفاده از آن، شما در دانشگاه ثبت نام می‌شوید. بعد از چند وقت که اصل دیپلم شما صادر شد، می‌توانید به مدرسه مراجعه کرده و اصل دیپلم خود را دریافت کنید.

اگر مشغول به تحصیل در دانشگاه باشید، در حین تحصیل با ارائه کارت دانشجویی که تاریخ دارد و نشان اشتغال به تحصیل شماست، می‌توانید به راحتی اصل مدرک دیپلم را از مدرسه دریافت نمایید.

برخی از مدارس برای تحویل دادن مدرک دیپلم، گواهی موقت را از شما دریافت می‌کنند. در چنین شرایطی باید ابتدا به دانشگاه محل تحصیل مراجعه نموده و با دریافت گواهی موقت پیش دانشگاهی و دیپلم و ارائه آن به مدرسه، اصل مدرک دیپلم را دریافت کنید. برای آقایان مسئله خدمت سربازی نیز مطرح است.

برای دریافت دیپلم از مدرسه باید کارت پایان خدمت را ارائه کنید. البته در صورتی که اقدام به آغاز خدمت نموده‌اید و برگه سبز دارید هم باید بتوانید اصل مدرک دیپلم را از مدرسه دریافت کنید.

در چنین شرایطی ممکن است ناآگاهی مسئولین مدرسه برایتان دردسرساز شود. اغلب مسئولین مدارس فقط از قانون کارت پایان خدمت مطلعند. بنابراین باید به اداره آموزش و پرورش ناحیه مراجعه کنید تا در کنار برگه سبز، ماده قانونی را ضمیمه کنند تا بتوانید با ارائه آن به مدرسه، اصل دیپلم را دریافت نمایید. در کنار مدارک گفته شده، همراه داشتن مدارک شناسایی را فراموش نکنید.

اصل مدرک پیش دانشگاهی را از کجا بگیریم؟

مدرک پیش دانشگاهی یکی دیگر از مدارکی است که برای مواردی مثل اپلای کردن نیاز به ترجمه دارد و لازم است اصل آن را در اختیار داشته باشید. اصولاً اصل مدارکی که پیش از رفتن به دانشگاه دریافت می‌کنید، در اختیار دبیرستانی است که در آن تحصیل کرده‌اید.

بنابراین برای دریافت اصل مدرک پیش دانشگاهی نیز باید به دبیرستان مراجعه نمایید. توصیه می‌کنیم تا حد امکان در حین تحصیل در دانشگاه این کار را انجام دهید و برای جمع‌آوری مدارکتان اقدام کنید. چرا که اغلب در دبیرستان‌ها باید گواهی مبنی بر اشتغال به تحصیل ارائه کنید و یا کارت پایان خدمت و برگه سبز خدمت داشته باشید. در صورتی که با کارت دانشجویی تاریخ‌دار به مدرسه مراجعه کنید، احتمال مواجه با مشکلات متعدد کم‌تر است.

نحوه گرفتن ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی

یکی از مدارکی که برای دانشگاه و یا ترجمه مدارک به منظور مهاجرت تحصیلی و اپلای کردن به آن نیاز خواهید داشت، ریز نمرات است. بسته به این که تا چه مقطعی تحصیل کرده‌اید و برای تحصیل در چه سطحی اقدام می‌کنید، به ریز نمرات مقاطع مختلف نیاز دارید.

نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی بسیار حائز اهمیت هستند و برای قابل استناد بودن آن‌ها، باید مدارک را به تأیید مدرسه، آموزش و پروش ناحیه و اداره کل برسانید. دریافت ریز نمرات کار سختی نیست؛ فقط باید کمی دوندگی را به جان بخرید.

برای گرفتن ریز نمرات، مراحل زیر را یک به یک انجام دهید:

  • پیش از هر چیز، به دبیرستانی که در آن تحصیل می‌کردید مراجعه نموده و از دفتردار یا مسئول رایانه تقاضا کنید ریز نمرات دوره دوم متوسطه را به شما تحویل دهد. اگر دانش‌آموز نظام قدیم باشید، طبیعتاً نمرات مربوط به چهار سال هستند و اگر در نظام جدید تحصیلی درس خوانده باشید، ریز نمرات سه سال به شما تحویل داده خواهد شد.
  • حتماً یک عکس مناسب به همراه داشته باشید تا مدیریت مدرسه بعد از ضمیمه کردن عکس، ریز نمرات شما را مهر کند (یعنی مهر بخشی از عکس را هم بپوشاند). توجه داشته باشید که ریز نمرات بدون مهر مدرسه اعتباری ندارد.
  • اگر در مدارس مختلف درس خوانده‌اید، باید این مراحل را در هر مدرسه طی کنید و نمرات را تحویل بگیرید.
  • پس از صدور ریز نمرات توسط مدرسه، به اداره منطقه بروید تا ادامه کار را آن‌جا پی‌گیری کنید.
  • در این قسمت ریز نمرات شما باید به تأیید مسئول تأیید مدارک مقطع متوسطه و معاون اداره برسد. مطمئن شوید که ریز نمراتتان توسط افراد نام برده مهر و امضاء شود.
  • در مرحله آخر به اداره کل آموزش و پرورش استان بروید و مراحل تکمیلی را برای الصاق تمبر و ثبت مهر اداره کل طی کنید. در پایان این مرحله مدارکتان برای ترجمه و یا ارائه به هر مرجع رسمی آماده است.
  • بهتر است اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی را نیز به همراه داشته باشید و در صورتی که دانشجو هستید، کارت دانشجویی‌تان را با خود ببرید.

در پایان اگر به ترجمه رسمی مدارک از جمله ترجمه رسمی دیپلم نیاز دارید با دارالترجمه رسمی الف تماس گرفته تا کارشناسان ما، شما را در این امر یاری کنند.

ترجمه رسمی مدارک تحصیلی

ترجمه رسمی مدرک تحصیلی کارنامه توصیفی ابتدایی

دیدگاه‌ها

ممنون وتشکرازشما مطالبتان مفیدوآموزنده وراهنمایی خوبی بود.سپاس

ممنون بابت این مطالب مفید

ببخشید کسی که مدرکشو گم کرده باشه باید چکار کنه ؟

با سلام ، درخواست صدور مجدد دیپلمتون رو باید به وزارت آموزش و پرورش پیگیری کنید.

سلام
چقد طول میکشه ک مدرک اصلی دیپلم برامون بیاد

باسلام من رفتم برای گرفتن مدرک دیپلم گفت باید کارت پایان خدمت باشد من تازه خدمت را تمام کردم ویک برگه دارم ولی آنها می‌گویند باید کارت پایان خدمت باشد

با سلام
محل مدرسه من در شهر دیگری بود ومن به دلیل مشکلات دنبال گرفتن مدرک دیلم وپرونده تحصیلی نرفتم .مدرسه هم چون غیر انتفاعی تازه تاسیس بود به کار خودش ادامه نداد .الان بعد از ده سال باید به کجا مراجعه کنم برای دریافت مدرک دیپلم وپرونده تحصیلی

با سلام
به آموزش و پرورش منطقه مراجعه نمائید.

سلام ببخشید من استعلام دیپلم گرفتم والان 10روز طول کشیده هنوزخبری نشده توسایت میشه راهنمایی کنید ممنون

سلام و عرض ادب
این مشکل برای اکثر افرادی که قصد اخذ تاییدیه تحصیلی از سامانه آموزش و پرورش را دارند پیش خواهد آمد و برای حل مشکل اگر ساکن تهران هستید به آدرس میدان فلسطین ساختمان مرکزی آموزش و پرورش مراجعه کرده و پیگیری نمائید و در صورتی که در استان دیگری ساکن هستید می بایست به ساختمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش در استان خود مراجعه کنید.

سلام ببخشید میخواستم ببینم بعد از سه سال میخوام برم اصل دیپلم رو بگیرم ایا هنوز باید ب مدرسه مراجعه کنم برای گرفتن اصل دیپلمم

با سلام
بله باید به مدرسه مورد تحصیل مراجعه کنید و در صورت نبود مدرسه می بایست به ترتیب به منطقه و استان مراجعه کنید.

سلام با ریز نمرات نظام قدیم میشه دیپلم المثنی گرفت ؟

با سلام در صورت مفقودی گواهی دیپلم می توانید این موضوع را از سازمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش که در میدان فلسطین شهر تهران واقع هست پیگیری نمائید و برای افراد ساکن در استان های دیگر به سازمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش در استان خود….

سلام با توجه به اینکه در مصاحبه استخدامی اصل مدرک دیپلم میخواد من کپی مدرک دیپلم دارم آیا اصلشو به دانشگاه تحویل دادم؟

سلام من برای بارگذاری مدارکم برای استخدامی آموزش و پرورش اسکن مدرک دیپلم لازم دارم باید از کجا اسکنشو تهیه کنم با گواهی موقت هم کارم راه میفته یا اصلش یا کپی. از مدرسه یا مقطع لیسانس باید تهیه کنم؟؟

سلام راستش من نزدیک ۱۲ سالیه که مدرک فوق دیپلمم نگرفتم ومیخواستم بپرسم که مدرک تحصیلیم رومیتونم ازدانشکده مربوطه همین امسال بگیرم

سلام و خدا قوت
برای گرفتن مدرک دیپلم نیاز به گذراندن پیش دانشگاهی هست؟ یا تا سوم دبیرستان کفایت میکند؟

سلام و عرض ادب
خیر برای دریافت مدرک دیپلم نیاز به گذراندن دوره پیش دانشگاهی نمی باشد.

سلام وقتتون بخیر
من مدرک دیپلمم رو گم کردم میخواستم ببینم اگر درخواست المثنی بدم چقدر طول میکشه که دیپلم المثنی صادر بشه

با در دست داشتن تاییدیه تحصیلی خود به دفاتر پیشخوان مراجعه کنید. سایر مراحل و اقدامات لازم برای اصلاح مدرک توسط دفتر پیشخوان صورت می‌گیرد و پرونده به اداره اسناد ارجاع داده می‌شود تا بررسی‌های لازم انجام شود. در پایان، مدرک جدید دیپلم المثنی برای شما صادر خواهد شد.

سلام چقدر طول می‌کشه تا اصل مدرک دیپلم صادر بشه ؟؟ چون من برای ثبت نام دانشگاهی در خارج از کشور بهش نیاز دارم !!!

مدت زمان لازم برای صدور اصل مدرک دیپلم ممکن است متفاوت باشد و بستگی به فرآیند اداری و مقررات مربوطه دارد. عواملی مانند نوع مدرک، میزان تراکم کاری در دفتر پیشخوان و اداره اسناد، و دقت اطلاعات درخواستی می‌توانند تأثیرگذار باشند. برخی مدارک ممکن است در چند روز صادر شوند، در حالی که برای دیگران ممکن است چند هفته یا بیشتر زمان برود. بهتر است برای اطلاع دقیق‌تر از مراجع مربوطه یا دفتر پیشخوان مربوطه سوال کنید.

سلام من فارغ التحصیل مقطع لیسانس هستم ومدرک موقت دریافت کردم اما دررشته دیگری هم فارغ التحصیل شدم و ازمن اصل مدرک دیپلم رامیخوان برای دریافت اصل مدرک دیپلم باید به اموزش وپرورش شهرمون مراجعه کنم یا دانشگاه قبلی ام هست ؟

با سلام
باید به دانشگاه قبلی مراجعه کنید برای دریافت دیپلم و در صورتی باید به آموزش و پرورش مراجعه کنید که مدرک دیپلم رو گم کرده باشید.

تشکربابت پاسخگویی ⚘

سلام وقت بخیر
ببخشید میخواستم بپرسم درچه صورت مدرک دیپلم میتونم دریافت کنم چون دانشگاه شهر دیگه اس ودوره روزانه بودم

یادم نیست مدرک توی مدرسه مونده یا آخرین بار دادمش به دانشگاه!

سلام بنده برج 7 1401 فارغ التحصیل شدم
رفتم مدرسه برای دیپلم اصلی بگیرم متاسفانه گفتن باید کارت پایان خدمت داشته باشید چکار کنم ?

با سلام
شما پاسخ خودتون رو دادید! بدون داشتن کارت پایان خدمت و یا نامه ای از نظام وظیفه امکانی برای تحویل اصل مدرک دیپلم نخواهید داشت.

برج 12 میخوام اعزام بشم اگر مدرک اصلی خواستن چکار کنم ?

اگر از شما مدرکی خواستند از نظام وظیفه نامه بگیرید و به مدرسه تحویل دهید تا استعلام مدرک شما رو گزارش کنند.

برای مدرک اصلی دیپلم باید کجا بریم
حتما باید کارت پایان خدمت داشته باشیم
اگر اعزام ب خدمت بشم مدرک اصلی هم میخوان

سلام من پرونده ی مدرسه مو بهم دادن که داخلش کارنامه های دبیرستانم هر ۴ سال هستش ولی مدرک دیپلم نیست. آیا مدرک رو زمان ثبت نام دانشگاه میگیرن؟ چون داخل پرونده نیست و یادم نمیاد داشتمش یا نه.

سلام من برای ترمیم معدل کپی ریز نمراتمو دارم
اصلش دست دانشگاه هست یک شهر دیگه ایا همین کپی ریز نمرات کافیه برای ترمیم؟

سلام
من کل پرونده تحصیلی خودم رو از مدرسه گرفته بودم،ولی الان گم شدند آیا هنوز ریز نمرات دبیرستان قابل دریافته؟

با پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش تماس بگیرید.

نظراتتون مشکل داره من فرزندشهیدم
ایامنومعاف میکنن میخوام برم دانشگاه آزاد ادامه بدم

ببخشید من در امتحانات نهایی دوازدهم چند واحد افتادم ولی رفتم بزرگسالان پاس کردم حالا فارغ التحصیلی از مدرسه خودم میشم یا دبیرستان بزرگسال؟

با سلام
از دبیرستان بزرگسالان که واحدهای درسیتون رو داخلش پاس کردید

با سلام و احترام بنده برای فارغ التحصیلی دیپلم رو به مدرسه تحویل دادم ایاامکانش هست ازشون پس بگیرم؟ هن.ز خدمت نرفتم و میخوام دفترچه پست کنم

سلام من امسال دوازدهمم تموم شد و قبول شدم اما هیچ برگه ای از مدرسه دریافت نکردم
جز کارنامه نمرات سه سال که عکسش رو برام ارسال کردند
الان هم سال تحصیلی شروع نشده و مدارس بستن و من برای شرکت در مصاحبه دانشگاه نیاز به مدرک دیپلم دارم
باید چیکار کنم؟

با سلام ، از وزارت آموزش و پرورش مورد خود را پیگیری نمائید

سلام وقتون بخیر
من دانشگاه رفتم بعد چند ترم انصراف دادم برم سربازی
ولی العان نمیدونم دیپلمم هنوز توی دانشگاه یانه

برای آقایون مدرسه اصلا دیپلم رو تحویل نمیده تا سربازی برن بعدا بیان تحویل بگیرن وبرای ثبت نام دانشگاه فقط یک فرم تایید تحصیلی برای دانشگاه مد نظر به شما تحویل داده میشه .

سلام
بنده کارت معافیت دائم دارم
آیا برای ثبت نام دانشگاه باید حتما اصل مدرک دیپلم موجود باشه یا گواهی موقت دیپلم کفایت میکنه؟

با سلام
اصل مدرک دیپلم نیاز می باشد

یعنی با مدرک موقت دیپلم در دانشگاه ثبت نام نمیشم؟
باید حتما اصلش باشه؟
کارت معافیت دائم دارم ولی اصلش رو فعلا نمیتونم دریافت کنم

با سلام
بنده اصل مدرک دیپلم رو از مدرسه دریافت کردم
فقط معدل کل داره
معدل کتبی ننوشته
این مشکلی ایجاد نمیکنه؟

سلام ، مشکلی ایجاد نمی کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توجه

مشتریان گرامی با توجه به حجم زیاد متقاضیان جهت ترجمه رسمی اسناد و مدارک و به جهت جلوگیری از افت کیفیت تا پایان این هفته از پذیرش پرونده‌های جدید معذوریم. لذا جهت ثبت سفارش به زبان‌های انگلیسی، ترکی و آلمانی با شماره ۰۹۱۰۵۷۴۳۰۷۴ در تماس باشید.
🌹💐🍃🌺

مشتریان گرامی لطفا در ساعات غیر اداری و در روزهای تعطیل تنها از طریق واتس‌اپ با ما در تماس باشید و از تماس تلفنی بپرهیزید. خیالتان راحت، همکاران ما در اولین فرصت ممکن پاسخگوی شما خواهند بود.