گرفتن اصل مدرک دیپلم از آموزش و پرورش چگونه است؟

دریافت اصل مدرک دیپلم از آموزش و پرورش چگونه است؟

در این مطلب قصد داریم نحوه دریافت اصل مدرک دیپلم از مدرسه را با شما به اشتراک بگذاریم. در صورتی که قصد مهاجرت و بورسیه شدن را داشته باشید قطعا به این مدرک نیاز خواهید داشت. مشکل از جایی آغاز می‌شود که شما به دانشگاه مراجعه کنید و در کنار دیگر مدارک، دیپلمتان آنجا نباشد. در این صورت چه باید کرد؟ جواب در ظاهر ساده است. می‌بایست به مدرسه مراجعه کنید. خانم ها می توانند بدون ارائه هیچ مدرکی دیپلم خود را از دبیرستان دریافت کنند. اما آقایان باید کارت دانشجویی و یا کارت پایان خدمت خود را به دبیرستان ارائه دهند. حال با توجه به عدم نظام ساختار یافته در مدارس ایران، اگر بدشانس باشید! ممکن است مدرک دیپلمتان را در مدرسه هم پیدا نکنید که در این صورت می‌بایست به آموزش و پرورش منطقه خود مراجعه نمایید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری از جزییات اخذ مدرک دیپلم بدست آورید.
اصل مدرک دیپلم

گرفتن اصل مدرک دیپلم از آموزش و پرورش چگونه است؟

تیم تولید محتوای دارالترجمه الف
11 مهر 1401
6 دیدگاه

نحوه گرفتن اصل مدرک دیپلم از آموزش و پرورش

مدرک تحصیلی دیپلم در واقع نخستین مدرک تحصیلی معتبری است که گواهی پایان تحصیل شما در مدرسه بوده و برای آن که وارد دانشگاه شوید، به آن نیاز خواهید داشت. اگر آخرین مدرک شما دیپلم باشد و بخواهید در برخی از نهادها، ارگان‌ها و مراکز شروع به کار کنید، احتمالاً به ارائه آن نیاز خواهید داشت.

در شرایط دیگر اگر بخواهید برای دانشگاهی در خارج از کشور مدارکتان را ارسال کنید، باید اصل مدارک دیپلم و پیش‌ دانشگاهی را به دارالترجمه بفرستید. به همین منظور، در این مقاله نحوه گرفتن اصل مدرک دیپلم از آموزش و پرورش و مدرسه را برایتان شرح دادیم. در ادامه این مقاله می‌توانید با چگونگی دریافت اصل مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی و ریز نمرات آشنا می شوید.

طبیعتاً راحت‌ترین و بهترین راه برای دریافت اصل مدرک دیپلم، مراجعه به مدرسه دوران تحصیل است. اصولاً زمانی که برای ثبت نام دانشگاه اقدام می‌کنید، مدرسه گواهی موقت دیپلم و پیش دانشگاهی را به شما می‌دهد و با استفاده از آن، شما در دانشگاه ثبت نام می‌شوید. بعد از چند وقت که اصل دیپلم شما صادر شد، می‌توانید به مدرسه مراجعه کرده و اصل دیپلم خود را دریافت کنید.

اگر مشغول به تحصیل در دانشگاه باشید، در حین تحصیل با ارائه کارت دانشجویی که تاریخ دارد و نشان اشتغال به تحصیل شماست، می‌توانید به راحتی اصل مدرک دیپلم را از مدرسه دریافت نمایید.

برخی از مدارس برای تحویل دادن مدرک دیپلم، گواهی موقت را از شما دریافت می‌کنند. در چنین شرایطی باید ابتدا به دانشگاه محل تحصیل مراجعه نموده و با دریافت گواهی موقت پیش دانشگاهی و دیپلم و ارائه آن به مدرسه، اصل مدرک دیپلم را دریافت کنید. برای آقایان مسئله خدمت سربازی نیز مطرح است.

برای دریافت دیپلم از مدرسه باید کارت پایان خدمت را ارائه کنید. البته در صورتی که اقدام به آغاز خدمت نموده‌اید و برگه سبز دارید هم باید بتوانید اصل مدرک دیپلم را از مدرسه دریافت کنید.

در چنین شرایطی ممکن است ناآگاهی مسئولین مدرسه برایتان دردسرساز شود. اغلب مسئولین مدارس فقط از قانون کارت پایان خدمت مطلعند؛ بنابراین باید به اداره آموزش و پرورش ناحیه مراجعه کنید تا در کنار برگه سبز، ماده قانونی را ضمیمه کنند تا بتوانید با ارائه آن به مدرسه، اصل دیپلم را دریافت نمایید. در کنار مدارک گفته شده، همراه داشتن مدارک شناسایی را فراموش نکنید.

اصل مدرک پیش دانشگاهی را از کجا بگیریم؟

مدرک پیش دانشگاهی یکی دیگر از مدارکی است که برای مواردی مثل اپلای کردن نیاز به ترجمه دارد و لازم است اصل آن را در اختیار داشته باشید. اصولاً اصل مدارکی که پیش از رفتن به دانشگاه دریافت می‌کنید، در اختیار دبیرستانی است که در آن تحصیل کرده‌اید.

بنابراین برای دریافت اصل مدرک پیش دانشگاهی نیز باید به دبیرستان مراجعه نمایید. توصیه می‌کنیم تا حد امکان در حین تحصیل در دانشگاه این کار را انجام دهید و برای جمع‌آوری مدارکتان اقدام کنید؛ چرا که اغلب در دبیرستان‌ها باید گواهی مبنی بر اشتغال به تحصیل ارائه کنید و یا کارت پایان خدمت و برگه سبز خدمت داشته باشید. در صورتی که با کارت دانشجویی تاریخ‌دار به مدرسه مراجعه کنید، احتمال مواجه با مشکلات متعدد کم‌تر است.

نحوه گرفتن ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی

یکی از مدارکی که برای دانشگاه و یا ترجمه مدارک به منظور مهاجرت تحصیلی و اپلای کردن به آن نیاز خواهید داشت، ریز نمرات است. بسته به این که تا چه مقطعی تحصیل کرده‌اید و برای تحصیل در چه سطحی اقدام می‌کنید، به ریز نمرات مقاطع مختلف نیاز دارید.

نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی بسیار حائز اهمیت هستند و برای قابل استناد بودن آن‌ها، باید مدارک را به تأیید مدرسه، آموزش و پروش ناحیه و اداره کل برسانید. دریافت ریز نمرات کار سختی نیست؛ فقط باید کمی دوندگی را به جان بخرید.

برای گرفتن ریز نمرات، مراحل زیر را یک به یک انجام دهید:

  • پیش از هر چیز، به دبیرستانی که در آن تحصیل می‌کردید مراجعه نموده و از دفتردار یا مسئول رایانه تقاضا کنید ریز نمرات دوره دوم متوسطه را به شما تحویل دهد. اگر دانش‌آموز نظام قدیم باشید، طبیعتاً نمرات مربوط به چهار سال هستند و اگر در نظام جدید تحصیلی درس خوانده باشید، ریز نمرات سه سال به شما تحویل داده خواهد شد.
  • حتماً یک عکس مناسب به همراه داشته باشید تا مدیریت مدرسه بعد از ضمیمه کردن عکس، ریز نمرات شما را مهر کند(یعنی مهر بخشی از عکس را هم بپوشاند). توجه داشته باشید که ریز نمرات بدون مهر مدرسه اعتباری ندارد.
  • اگر در مدارس مختلف درس خوانده‌اید، باید این مراحل را در هر مدرسه طی کنید و نمرات را تحویل بگیرید.
  • پس از صدور ریز نمرات توسط مدرسه، به اداره منطقه بروید تا ادامه کار را آن‌جا پی‌گیری کنید.
  • در این قسمت ریز نمرات شما باید به تأیید مسئول تأیید مدارک مقطع متوسطه و معاون اداره برسد. مطمئن شوید که ریز نمراتتان توسط افراد نام برده مهر و امضاء شود.
  • در مرحله آخر به اداره کل آموزش و پرورش استان بروید و مراحل تکمیلی را برای الصاق تمبر و ثبت مهر اداره کل طی کنید. در پایان این مرحله مدارکتان برای ترجمه و یا ارائه به هر مرجع رسمی آماده است.
  • بهتر است اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی را نیز به همراه داشته باشید و در صورتی که دانشجو هستید، کارت دانشجویی‌تان را با خود ببرید.

 

ترجمه رسمی مدارک تحصیلی

ترجمه رسمی دیپلم و پیش دانشگاهی

آموزش اخذ تاییدیه تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی از وزارت آموزش و پرورش بصورت آنلاین

ترجمه رسمی مدرک تحصیلی کارنامه توصیفی ابتدایی

دیدگاه‌ها

ممنون وتشکرازشما مطالبتان مفیدوآموزنده وراهنمایی خوبی بود.سپاس

ممنون بابت این مطالب مفید

ببخشید کسی که مدرکشو گم کرده باشه باید چکار کنه ؟

با سلام ، درخواست صدور مجدد دیپلمتون رو باید به وزارت آموزش و پرورش پیگیری کنید.

سلام
چقد طول میکشه ک مدرک اصلی دیپلم برامون بیاد

باسلام من رفتم برای گرفتن مدرک دیپلم گفت باید کارت پایان خدمت باشد من تازه خدمت را تمام کردم ویک برگه دارم ولی آنها می‌گویند باید کارت پایان خدمت باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *