اصل مدرک دیپلم

گرفتن اصل مدرک دیپلم از آموزش و پرورش چگونه است؟

تیم تولید محتوای دارالترجمه الف بلاگ ارسال نظر

نحوه گرفتن اصل مدرک دیپلم از آموزش و پرورش

مدرک تحصیلی دیپلم در واقع نخستین مدرک تحصیلی معتبری است که گواهی پایان تحصیل شما در مدرسه بوده و برای آن که وارد دانشگاه شوید، به آن نیاز خواهید داشت. اگر آخرین مدرک شما دیپلم باشد و بخواهید در برخی از نهادها، ارگان‌ها و مراکز شروع به کار کنید، احتمالاً به ارائه آن نیاز خواهید داشت.

در شرایط دیگر اگر بخواهید برای دانشگاهی در خارج از کشور مدارکتان را ارسال کنید، باید اصل مدارک دیپلم و پیش‌ دانشگاهی را به دارالترجمه بفرستید. به همین منظور، در این مقاله نحوه گرفتن اصل مدرک دیپلم از آموزش و پرورش و مدرسه را برایتان شرح دادیم. در ادامه این مقاله می‌توانید با چگونگی دریافت اصل مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی و ریز نمرات آشنا می شوید.

طبیعتاً راحت‌ترین و بهترین راه برای دریافت اصل مدرک دیپلم، مراجعه به مدرسه دوران تحصیل است. اصولاً زمانی که برای ثبت نام دانشگاه اقدام می‌کنید، مدرسه گواهی موقت دیپلم و پیش دانشگاهی را به شما می‌دهد و با استفاده از آن، شما در دانشگاه ثبت نام می‌شوید. بعد از چند وقت که اصل دیپلم شما صادر شد، می‌توانید به مدرسه مراجعه کرده و اصل دیپلم خود را دریافت کنید.

اگر مشغول به تحصیل در دانشگاه باشید، در حین تحصیل با ارائه کارت دانشجویی که تاریخ دارد و نشان اشتغال به تحصیل شماست، می‌توانید به راحتی اصل مدرک دیپلم را از مدرسه دریافت نمایید.

برخی از مدارس برای تحویل دادن مدرک دیپلم، گواهی موقت را از شما دریافت می‌کنند. در چنین شرایطی باید ابتدا به دانشگاه محل تحصیل مراجعه نموده و با دریافت گواهی موقت پیش دانشگاهی و دیپلم و ارائه آن به مدرسه، اصل مدرک دیپلم را دریافت کنید. برای آقایان مسئله خدمت سربازی نیز مطرح است.

برای دریافت دیپلم از مدرسه باید کارت پایان خدمت را ارائه کنید. البته در صورتی که اقدام به آغاز خدمت نموده‌اید و برگه سبز دارید هم باید بتوانید اصل مدرک دیپلم را از مدرسه دریافت کنید.

در چنین شرایطی ممکن است ناآگاهی مسئولین مدرسه برایتان دردسرساز شود. اغلب مسئولین مدارس فقط از قانون کارت پایان خدمت مطلعند؛ بنابراین باید به اداره آموزش و پرورش ناحیه مراجعه کنید تا در کنار برگه سبز، ماده قانونی را ضمیمه کنند تا بتوانید با ارائه آن به مدرسه، اصل دیپلم را دریافت نمایید. در کنار مدارک گفته شده، همراه داشتن مدارک شناسایی را فراموش نکنید.

اصل مدرک پیش دانشگاهی را از کجا بگیریم؟

مدرک پیش دانشگاهی یکی دیگر از مدارکی است که برای مواردی مثل اپلای کردن نیاز به ترجمه دارد و لازم است اصل آن را در اختیار داشته باشید. اصولاً اصل مدارکی که پیش از رفتن به دانشگاه دریافت می‌کنید، در اختیار دبیرستانی است که در آن تحصیل کرده‌اید.

بنابراین برای دریافت اصل مدرک پیش دانشگاهی نیز باید به دبیرستان مراجعه نمایید. توصیه می‌کنیم تا حد امکان در حین تحصیل در دانشگاه این کار را انجام دهید و برای جمع‌آوری مدارکتان اقدام کنید؛ چرا که اغلب در دبیرستان‌ها باید گواهی مبنی بر اشتغال به تحصیل ارائه کنید و یا کارت پایان خدمت و برگه سبز خدمت داشته باشید. در صورتی که با کارت دانشجویی تاریخ‌دار به مدرسه مراجعه کنید، احتمال مواجه با مشکلات متعدد کم‌تر است.

نحوه گرفتن ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی

یکی از مدارکی که برای دانشگاه و یا ترجمه مدارک به منظور مهاجرت تحصیلی و اپلای کردن به آن نیاز خواهید داشت، ریز نمرات است. بسته به این که تا چه مقطعی تحصیل کرده‌اید و برای تحصیل در چه سطحی اقدام می‌کنید، به ریز نمرات مقاطع مختلف نیاز دارید.

نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی بسیار حائز اهمیت هستند و برای قابل استناد بودن آن‌ها، باید مدارک را به تأیید مدرسه، آموزش و پروش ناحیه و اداره کل برسانید. دریافت ریز نمرات کار سختی نیست؛ فقط باید کمی دوندگی را به جان بخرید.

برای گرفتن ریز نمرات، مراحل زیر را یک به یک انجام دهید:

  • پیش از هر چیز، به دبیرستانی که در آن تحصیل می‌کردید مراجعه نموده و از دفتردار یا مسئول رایانه تقاضا کنید ریز نمرات دوره دوم متوسطه را به شما تحویل دهد. اگر دانش‌آموز نظام قدیم باشید، طبیعتاً نمرات مربوط به چهار سال هستند و اگر در نظام جدید تحصیلی درس خوانده باشید، ریز نمرات سه سال به شما تحویل داده خواهد شد.
  • حتماً یک عکس مناسب به همراه داشته باشید تا مدیریت مدرسه بعد از ضمیمه کردن عکس، ریز نمرات شما را مهر کند(یعنی مهر بخشی از عکس را هم بپوشاند). توجه داشته باشید که ریز نمرات بدون مهر مدرسه اعتباری ندارد.
  • اگر در مدارس مختلف درس خوانده‌اید، باید این مراحل را در هر مدرسه طی کنید و نمرات را تحویل بگیرید.
  • پس از صدور ریز نمرات توسط مدرسه، به اداره منطقه بروید تا ادامه کار را آن‌جا پی‌گیری کنید.
  • در این قسمت ریز نمرات شما باید به تأیید مسئول تأیید مدارک مقطع متوسطه و معاون اداره برسد. مطمئن شوید که ریز نمراتتان توسط افراد نام برده مهر و امضاء شود.
  • در مرحله آخر به اداره کل آموزش و پرورش استان بروید و مراحل تکمیلی را برای الصاق تمبر و ثبت مهر اداره کل طی کنید. در پایان این مرحله مدارکتان برای ترجمه و یا ارائه به هر مرجع رسمی آماده است.
  • بهتر است اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی را نیز به همراه داشته باشید و در صورتی که دانشجو هستید، کارت دانشجویی‌تان را با خود ببرید.

استعلام مدرک دیپلم نظام قدیم و جدید

برای ادامه تحصیل و امور دانشگاهی و یا استخدام در برخی مراکز، ممکن است نیاز به اخذ تأییدیه تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی خود داشته باشید. به عنوان مثال زمانی که میخواهید از یک دانشگاه خارجی پذیرش بگیرید نیاز دارید تا ترجمه رسمی مدارک تحصیلی خود را برای آن دانشگاه ارسال نمائید و دانشگاه های خارجی برای بررسی پرونده تحصیلی شما تنها ترجمه های رسمی که توسط دفاتر ترجمه رسمی انجام شده باشد و به تایید دادگستری و خارجه رسیده باشد را بررسی می کنند و دادگستری و خارجه نیز برای تایید کردن مدارک تحصیلی نیاز به بررسی تاییدیه تحصیلی صادر شده توسط سایت وزارت آموزش و پرورش دارند در نتیجه می بایست قبل از هر چیز نسبت به اخذ تاییدیه تحصیلی مدارک تحصیلی خود از سایت آموزش و پرورش اقدام نمائید که نحوه اخذ تاییدیه تحصیلی به ترتیب عکس در ادامه برای شما آورده شده است.

اگر قصد استعلام گرفتن از دوره متوسطه را دارید تا مدرک دیپلم شما تأیید شود و به علاوه آن، به استعلام پیش دانشگاهی نیز نیاز دارید، باید هر بار این روند را برای هر دو دوره طی نمایید.

سایت وزارت آموزش و پرورش می‌تواند یک تأییدیه از  مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی را در اختیار شما قرار دهد. برای انجام این کار باید وارد سایت شده و درخواست خود را ثبت نمایید. سپس با در اختیار داشتن کد رهگیری، استعلام مدرک دیپلم نظام قدیم یا جدید شما انجام خواهد شد.

برای انجام این کار ابتدا وارد سایت وزارت آموزش و پرورش شده و مطابق عکس زیر بر روی دکمه ثبت نام مدرک تحصیلی کلیک کنید.

دریافت مدرک دیپلم از آموزش و پرورش

 

در این مرحله می بایست اطلاعات خود را در قسمت‌های مشخص شده وارد کنید. اگر دانش‌آموخته بعد از سال 80 باشید، در مقطع متوسطه و پیش دانشگاهی با نظام سالی واحدی درس خوانده‌اید. دانش‌آموختگان پیش از سال 80 با نظام ترمی واحدی پیش می‌رفتند.

 گرفتن اصل مدرک دیپلم

 

در این بخش می بایست نسبت به پر کردن اطلاعات هویتی، فارغ التحصیلی و مشخصات استعلام گیرنده اقدام نمائید.

نکته: در قسمت نوع مدرک می بایست تاییدیه تحصیلی(دانشگاه ها+سایر سازمانها) انتخاب شده باشد.

در نظر داشته باشید که در قسمت مشخصات استعلام گیرنده می بایست استان استعلام گیرنده را تهران، نوع استعلام گیرنده را دفتر ترجمه رسمی و فیلد استعلام گیرنده را مترجمین رسمی انتخاب کنید و همچنین عنوان استعلام گیرنده را دارالترجمه رسمی وارد نمائید.

مشخصات هویتی و تحصیلی - دریافت اصل مدرک دیپلم آموزش پرورش

 

در این مرحله اطلاعاتی که در مراحل قبل ثبت کرده اید به جهت بررسی مجدد به شما نشان داده خواهد شد، در صورتی که از اطلاعات وارد شده اطمینان دارید بر روی دکمه پرداخت کلیک کنید.

تایید اطلاعات - دریافت اصل مدرک دیپلم

 

در مرحله بعدی به درگاه بانکی منتقل می شوید تا هزینه ای را در این خصوص پرداخت نمایید و با پرداخت هزینه، فرایند درخواست تأییدیه تحصیلی به پایان می‌رسد. حالا پیامکی با محتوای کد رهگیری برای شما ارسال می‌گردد که باید کد رهگیری پیامک شده را به همراه کد ملی خود در اختیار دارالترجمه رسمی الف قرار دهید تا همکاران ما بتوانند از این طریق نسبت به دریافت استعلام مدارک تحصیلی شما اقدام کنند.

در صورتی که هیچ مشکلی در مدارک شما وجود نداشته باشد، تأییدیه تحصیلی نهایتاً ظرف یک الی دو هفته کاری به صورت الکترونیکی در کارتابل دفاتر ترجمه رسمی قرار داده خواهد شد؛ اما اگر مشکلی در ثبت نمرات شما وجود داشته باشد، احتمالاً باید از طریق اداره آموزش و پرورش منطقه تحصیلتان پیگیری کنید. گاهی این پیگیری تا اداره کل استان ادامه خواهد داشت.

در پایان لازم است بگوییم مترجمان رسمی و تایید شده سفارت های مختلف در دارالترجمه الف فرایند ترجمه رسمی دیپلم، پیش دانشگاهی، ریزنمرات و … شما را با بهترین کیفیت و کمترین زمان انجام خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.