تایید مدارک وزارت علوم

راهنمای مرحله به مرحله نحوه تایید مدارک توسط وزارت علوم 1399

admin بلاگ 2 Comments

راهنمای مرحله به مرحله نحوه تایید مدارک توسط وزارت علوم 1399Reviewed by Admin on Jan 6Rating: 5.0راهنمای تایید مدارک وزارت علوم جهت ترجمه رسمی و اخذ کد صحتارائه توضیح مرحله به مرحله برای اخذ تاییدیه مدارک وزارت علوم جهت ترجمه رسمی و اخذ کد صحت از وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری برای تمامی فارغ التحصیلان دانشگاه های دولتی، پیام نور، علمی کاربردی و غیر انتفاعی. معرفی سامانه سجاد و نحوه پیگیری وضعیت درخواست تایید مدارک تحصیلی دانشگاهی در این سامانه به تشریح آمده است.

راهنمای تایید مدارک وزارت علوم جهت ترجمه رسمی و اخذ کد صحت

بیشتر افرادی که برای مهاجرت، کار یا تحصیل در خارج از کشور اقدام می‌کنند، از این امر اطلاع دارند که باید ترجمه رسمی مدارک خود را که توسط دارالترجمه‌های رسمی کشور انجام می‌شود برای پذیرش و دریافت ویزا به سفارت و سازمانهای مربوطه ارائه نمایند. این مدارک بسته به شرایط اقدام، شامل مدارک تحصیلی مانند دانشنامه، ریز نمرات و غیره می‌باشد. ولی شاید بیشتر متقاضیان از مراحل گرفتن تایید مدارک تحصیلی خود از نهادهای رسمی صادر کننده اطلاع چندانی نداشته باشند.
پیش از اقدام برای ترجمه رسمی مدارک تحصیلی لازم است متقاضیانی که مدارک تحصیلی خود را که از وزارت علوم دریافت کرده‌اند، تاییدیه مدارک خود را نیز دریافت کنند.

لازم به ذکر است فرایند گرفتن این تاییدیه‌ها متفاوت از گرفتن تاییدیه‌ی وزارت بهداشت است.
از آنجایی که دانشجویان محترم سوالات متداولی در مورد فرایند جدید تایید مدارک وزارت علوم و دریافت کد صحت دارند، بر آن شدیم که جهت راهنمایی بیشتر این فرایند جدید را به صورت مرحله به مرحله به تفصیل شرح دهیم.

بسیار مفتخر هستیم که مشاورین ما در جهت خدمت گذاری به شما عزیزان و پاسخ به پرسش‌های شما در این خصوص به صورت همه روزه آماده می‌باشند. شما می‌توانید 7 روز هفته با ما تماس گرفته و سوالات خود را در مورد گرفتن تاییدیه مدارک تحصیلی و اخذ کد صحت بپرسید.

پیش از اقدام به ترجمه رسمی مدارک تحصیلی دانشگاهی چه کارهایی را باید انجام داد؟

لازم است دانشجویان و متقاضیان محترم قبل از ارائه مدارک تحصیلی خود برای ترجمه رسمی چندین مرحله را انجام داده و بعد از آن اقدام به ترجمه مدارک خود کنند. در ادامه هر کدام از مراحل را به تفصیل بیان کرده و نکات الزامی در هر مرحله را ذکر می‌کنیم.

1 – دریافت مدارک تحصیلی مورد نظر

مهم ترین و اصلی ترین مدارکی که فارغ التحصیلان عزیز باید اقدام به گرفتن آن بکنند شامل دانشنامه و ریز نمرات است که می بایست از دانشگاه محل تحصیل خود دریافت کنند. ترجمه این مدارک جهت اقدام برای تحصیل یا کار در خارج از کشور جزء ضروری ترین مدارک می‌باشد. لازم به ذکر است فرایند دریافت مدارک ذکر شده با توجه به این که مدارک شما تحت نظر کدام وزارت خانه صادر می‌شود متفاوت خواهد بود. فارغ التحصیلانی که مدارک خود را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اخذ می‌کنند فرایندی متفاوت با فارغ التحصیلانی دارند که مدارک خود را از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اخذ می‌کنند.

2 – تایید مدارک تحصیلی

همانطور که ذکر شد، پیش نیاز ترجمه رسمی مدارک تحصیلی داشتن تاییدیه وزارت مربوطه می‌باشد. بسته به دانشگاه محل تحصیل شما مسیرهای متفاوتی برای دریافت تاییدیه مدارک تحصیلی خود خواهید داشت.
دانش آموختگان دانشگاه‌های دولتی، پیام نور، علمی کاربردی و غیر انتفاعی که مدارک خود را زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اخذ می‌کنند باید از سامانه وزارت علوم با نام سامانه سجاد اقدام به تایید مدارک تحصیلی خود کنند.
دانشگاه‌های زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز مسیر متفاوت جهت اخذ تاییدیه مدارک خود دارند که تحت عنوان راهنمای تایید مدارک وزارت بهداشت برای ترجمه رسمی مفصلا تشریح شده است.
دانش آموختگان دانشگاه‌های آزاد سراسر کشور نیز باید برای اخذ تاییدیه مدارک تحصیلی خود از سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اقدام فرمایند که تحت عنوان آزادسازی و تایید مدرک دانشگاه آزاد برای ترجمه رسمی مفصلا تشریح شده است.

3 – اقدام به ترجمه رسمی

بعد از طی مراحل یک و دو، شما عزیزان می‌توانید با ارائه اصل مدارک تایید شده خود از طریق یک دارالترجمه رسمی نسبت به ترجمه رسمی مدارک خود و اخذ مهر دادگستری و امور خارجه اقدام فرمایید. در هنگام ارائه مدارک خود به دارالترجمه رسمی، همراه داشتن مدارک شناسایی مانند شناسنامه کارت ملی نیز ضروری است.
کارشناسان و مترجمین ما با تکیه بر تجربه فراوان، افتخار همراهی و مشاوره شما در مسیر ترجمه رسمی مدارک تحصیلیتان را دارند.

فرآیند مرحله به مرحله اخذ تایید مدارک وزارت علوم و دریافت کد صحت

بر اساس ابلاغیه جدید سازمان امور دانشجویان، از فروردین 1398 تمامی فارغ التحصیلان دانشگاه‌های دولتی، پیام نور، علمی-کاربردی و غیرانتفاعی جهت اخذ تاییدیه مدارک تحصیلی خود از سایت وزارت علوم اقدام فرمایند. لازم به ذکر است سامانه سجاد تنها برای فارغ التحصیلان دانشگاه‌های وزارت علوم بوده و فارغ التحصیلان دانشگاه های وزارت بهداشت از این سامانه نباید اقدام کنند. پیش از این تمامی دانشجویان مجبور به ارائه حضوری مدارک خود در وزارت علوم و دریافت مهر و امضا آن وزارت خانه بودند. در حال حاضر چنین اجباری در کار نیست.
در حال حاضر فارغ التحصیلان از طریق سامانه آنلاین وزارت علوم می‌تواند برای اخذ تاییدیه مدارک تحصیلی خود اقدام کرده و پس از دریافت کد صحت، بدون صرف زمان زیاد و پیچیدگی‌های پیشین با در دست داشتن اصل مدارک خود و کد صحت به ترجمه رسمی آنها اقدام فرمایند.
فرایند مرحله به مرحله اخذ تاییدیه مدارک تحصیلی برای ترجمه رسمی به تفصیل در ادامه آمده است.

مرحله اول: ورود به سامانه سجاد

اولین اقدام برای فارغ التحصیلان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد یک حساب کاربری در سامانه سجاد می‌باشد. با مراجعه به وب سایت سامانه سجاد در صورتی که از قبل حساب کاربری ندارید، یک حساب باز کنید. داشتن حساب کاربری برای درخواست تاییدیه مدارک تحصیلی شما الزامی است.
برای این کار بهتر است راهنمای استفاده از سامانه سجاد را به دقت مطالعه فرمایید. دانشجویان روزانه نیز برای انجام لغو تعهد آموزش رایگان از این سامانه استفاده می‌کنند.

نحوه تایید مدارک توسط وزارت علوم

مرحله اول: ورود به سامانه سجاد

 

توجه: دانشجویان عزیز توجه داشته باشند که باید قبلا تمامی مدارک خود را از مراجع مربوطه اخذ کرده باشند. در فرایند اخذ تاییدیه مدارک تحصیلی توسط سامانه سجاد تصاویر مدارک مورد نظر از جمله دانشنامه یا ریز نمرات از شما در خواست می‌شود و باید این مدارک را در سامانه آپلود فرمایید.

مرحله دوم: ثبت درخواست خدمت تایید مدارک تحصیلی دانشگاهی در سامانه سجاد

بعد از ساخت حساب کاربری، همانطور که در شکل نشان داده شده است، سربرگ «خدمات» را از گزینه‌های منوی بالای صفحه انتخاب نمایید. تمامی خدماتی که شما می‌توانید از طریق سامانه سجاد انجام دهید نشان داده می‌شود. در کادرهایی که با رنگ قرمز مشخص کرده‌ایم از ستون «اداره کل امور دانشجویان داخل» گزینه‌ی «تایید مدارک تحصیلی دانشگاهی داخل کشور جهت ترجمه رسمی» را برای رفتن به مرحله بعد کلیک کنید.

راهنمایی تایید مدارک - مرحله دوم

مرحله دوم: ثبت درخواست

مرحله سوم: موافقت با قوانین بهره‌مندی از خدمت تایید مدارک تحصیلی در سامانه سجاد

در این مرحله شما باید بعد از مطالعه قوانین و مقررات موجود که صحت اطلاعات و همچنین تعهد به ارائه تصویر اصل مدارک را از جانب شما تعهد می‌دهد، گزینه «با قوانین گفته شده موافق هستم» را فعال نمایید. و در ادامه به مرحله «بعدی» بروید. باید توجه داشته باشید که امکان ارائه خدمت به دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه‌های آزاد اسلامی، علوم پزشکی و مراکز تربیت معلم در این سامانه وجود ندارد، و قوانینی که مطالعه فرموده اید این امر را تذکر داده‌اند.

مرحله سوم تایید مدارک نحصیلی توسط وزارت علوم

مرحله سوم: موافقت با قوانین

مرحله چهارم: مشخص نمودن مقطع تحصیلی مورد نظر برای تایید

در این مرحله اطلاعات هویتی و تحصیلی که شما در هنگام ثبت ‌نام وارد نمودید، بازیابی می شوند که شما می‌توانید با کلیک بر روی هر گزینه اطلاعات ثبت شده خود را مشاهده فرمایید. در این مرحله باید تمامی این اطلاعات را با دقت مطالعه فرمایید تا در صورت مغایرت با استفاده از گزینه «ویرایش پروفایل» که در نوار بالای صفحه وجود دارد این اطلاعات را تغییر و اصلاح نمایید. پس از اطمینان از صحت تمامی اطلاعات ورودی روی گزینه «بعدی» کلیک نمایید.

راهنمای تایید مدارک توسط وزارت علوم - مرحله چهارم

مرحله چهارم: مشخص کردن مقطع تحصیلی

مرحله پنجم: پاسخ به اطلاعات تکمیلی

پس از نمایش فرم اطلاعات تکمیلی باید تمامی فیلد‌های ستاره دار را پاسخ دهید. فیلدهایی که ستاره دارند باید پر شوند و فیلدهایی که ستاره ندارند الزامی برای پاسخ دادن به آنها وجود ندارد. از جمله مواردی که در این صفحه از شما خواسته می‌شود، اطلاعاتی از قبیل علت ترجمه مدارک، مشخصات درخواست و… می‌باشد.

در این مرحله باید تمامی مدارک و مستندات خواسته شده را در قسمت های مربوطه آپلود کنید. در نهایت پس از پاسخ به سوال امنیتی که در پایین صفحه است روی گزینه «ارسال» کلیک کنید.
توجه: از آنجایی که بسیاری از متقاضیان هنوز مقصد و دانشگاه آتی خود را انتخاب نکرده اند و یا در مورد آن اطمینان کامل ندارند، در قسمت اطلاعات تکمیلی، در پاسخ به نام دانشگاه یا کشور مورد نظر دچار سردرگمی می‌شوند. باید اشاره کرد که در این مرحله این گزینه اهمیت چندانی نداشته و صرفا باید تمامی فیلدها پر شود. می‌توانید یک کشور و دانشگاه فرضی را بنویسید.

تایید مدارک وزارت علوم - مرحله پنجم

مرحله پنجم: اطلاعات تکمیلی

مرحله ششم: پرداخت هزینه تایید مدارک تحصیلی وزارت علوم

تایید مدارک وزارت علوم - مرحله ششم

مرحله ششم: پرداخت هزینه

پس از مرحله پنجم و آپلود تمامی مدارک خواسته شده و همچنین کلیک بر روی گزینه «ارسال» در صورت عدم نمایش هیچ گونه پیام خطا، نوبت به پرداخت هزینه تایید مدارک وزارت علوم و دریافت کد صحت می‌رسد. در این مرحله شما به درگاه بانکی هدایت شده و طبق دستورات این صفحه هزینه را به صورت آنلاین پرداخت می‌کنید.

پس از پرداخت هزینه پیامی حاوی کد پیگیری تراکنش بانکی برای شما نمایش داده می‌شود. بهتر است این کد را ثبت کرده تا در صورت بروز هر گونه مشکل احتمالی از این طریق پیگیری کرد.

دریافت کد پیگیری در سامانه سجاد

دریافت کد پیگیری

لازم به ذکر است اگر پرداخت شما موفق نباشد یک پیام به صورت شکل زیر نمایش داده خواهد شد. در صورت بروز چنین مشکلی امکان تلاش مجدد وجود داشته و با کلیک بر گزینه «بازگشت» شما می‌توانید مجددا نسبت به پرداخت هزینه اقدام فرمایید.

خطای تراکنش در سامانه سجاد

پیغام خطا در انجام تراکنش

هزینه تایید مدارک تحصیلی وزارت علوم چقدر است؟

با کلیک بر روی نوع مدرک درخواستی شما با توجه به نوع مدرک هزینه تایید مدارک تحصیلی دانشگاهی وزارت علوم که متفاوت می‌باشد، اعلام می‌شود. تعرفه تایید مدارک هزینه بعضی مدارک تحصیلی طبق اطلاعیه جدید سازمان امور دانشجویی به قرار زیر می‌باشد:
تایید دانشنامه: ۲۳۰۰۰۰ ریال
تایید ریزنمرات تحصیلی: ۱۷۰۰۰۰ ریال
تایید گواهی رتبه ممتازی یا رتبه فارغ‌التحصیلی: ۶۰۰۰۰ ریال

مرحله هفتم: پیگیری وضعیت درخواست تایید مدارک تحصیلی دانشگاهی

در صورت طی کردن تمامی مراحل شش گانه که در بالا توضیح داده شد، پس از چند روز شما یک پیامک یا یک ایمیل که در آن از شما خواسته شده است برای مشاهده وضعیت تایید مدارک خود از طریق پورتال سازمان امور دانشجویان اقدام نمایید. شما می‌توانید برای پیگیری وضعیت درخواست تایید مدارک تحصیلی از حساب کاربری خود، روی سربرگ «کارتابل» که در منوی بالای صفحه قرار دارد اقدام فرمایید.
کارتابل سامانه سجاد - تایید مدارککارتابل سامانه سجاد

وضعیت های مختلف بر اساس درخواست متقاضی

در ادامه به بررسی تمامی حالات می‌پردازیم:

1- نیاز به بازبینی توسط کارشناس

اگر برای تایید مدرک تحصیلی مورد نظر شما , کارشناس سازمان امور دانشجویی، گزینه نیاز به بازبینی را انتخاب کرده باشد، شما با این پیام مواجه خواهید شد.
ویرایش مدارک توسط کارشناس
در این مورد باید بخش توضیحات را مشاهده فرمایید. پس از موارد ذکر شده در بخش توضیحات شما می‌توانید برای ویرایش اطلاعات و موارد لازم اقدام فرمایید.

در این مرحله نیز پس از پاسخ به سوال امنیتی، گزینه «بروز رسانی» را کلیک نمایید. البته در این مرحله در صورت انصراف از ترجمه رسمی و اخذ تاییدیه مدارک تحصیلی می‌توانید گزینه «لغو درخواست» را زده و کل فرایند را کنسل کنید.

2 – عدم تایید درخواست توسط کارشناس

پیغام عدم تایید درخواست توسط کارشناس در بخش توضیحات در صورتی مشاهده خواهد شد که در خواست شما مورد تایید نبوده و رد شده باشد.
عدم تایید مدارک توسط کارشناس
3 – تایید درخواست متقاضی

تایید مدارک توسط کارشناس

مرحله هفتم: تایید درخواست متقاضی

اگر درخواست تایید مدارک تحصیلی شما توسط کارشناس پذیرفته و تایید شود، شما این پیغام را مشاهده خواهید کرد.

در این مرحله شما با کلیک بر گزینه «تاییدیه مدرک» گواهی تاییدیه مدرک مورد نظر خود را مشاهده خواهید کرد. در شکل زیر یک نمونه مدرک تایید شده توسط وزارت علوم نشان داده شده است. فرایند اخذ مدرک تاییدیه در این مرحله به پایان رسیده و شما موفق به اخذ تاییدیه وزارت علوم شده اید.

بنابر این با در دست داشتن تاییدیه مدارک تحصیلی خود (دانشنامه، ریز نمرات و غیره)، که حاوی یک کد QR می‌باشد و همچنین با در دست داشتن اصل مدرک تحصیلی مورد نظر نسبت به ترجمه رسمی آن به دارالترجمه مراجعه کنید.

تاییدیه وزارت علوم

تاییدیه وزارت علوم

ترجمه رسمی مدارک تحصیلی وزارت علوم

حال که با موفقیت تمامی مراحل را انجام داده و تاییدیه مدارک تحصیلی خود را دارید، می‌توانید با کد صحت اخذ شده و اصل مدارک خود اقدام به ترجمه رسمی آنها فرمایید.

دارالترجمه آنلاین الف با تکیه بر تیمی از مجموعه مترجمین زبده و با تجربه آماده ارائه تمامی خدمات برای شما عزیزان می‌باشد. در تمامی فرایند پیچیده و زمان بر درخواست برای ادامه تحصیل یا کار در خارج همراه شما خواهیم بود و این مراحل را برای شما ساده و لذت بخش خواهیم کرد.

شما می‌توانید تمامی کارهای مربوط به ترجمه رسمی را به صورت آنلاین انجام داده و نیازی به ارائه حضوری مدارک نخواهید داشت. در صورت درخواست شما نماینده رسمی ما در کمترین زمان ممکن به آدرس شما مراجعه کرده و پس از تکمیل تمامی فرایند، مدارک مورد نظر را در درب منزل به شما تحویل می‌دهد. توجه داشته باشید که تمامی این خدمات کاملا رایگان خواهد بود.

Comments ۲

 1. با سلام و احترام،
  با سپاس از توضیحات شما.
  ۱. آیا با داشتن اصل دانشنامه و ریزنمرات مجددا باید از وزارت علوم تاییدیه گرفت؟
  ۲. برای ارسال مدارک به WES جهت کانادا مرحله ی بعد از ترجمه چیست؟ طبق شنیده های من مجددا بایستی آن را تحویل وزارت علوم دهیم و پس از مهر و موم کردن به شما پس می دهند.
  ۳. و سوال سوم اینکه بعد از ترجمه نیازی به مهر وزارت خارجه و دادگستری هست یا خیر؟

  با سپاس فراوان
  اکبر اکبری

  1. Post
   Author

   با سلام
   برای اخذ تائیدات دادگستری و وزارت خارجه باید اصل مدرک همراه تائیدیه تحصیلیتون و ترجمتون برای دادگستری ارسال بشه و اینکه ترجمه شما نیاز به تائیدات داشته باشه یا خیر رو شما باید از جایی که میخواید ترجمتون رو ارائه بدید بپرسید و سفارشتون رو به ما بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *