آپوستیل چیست

آپوستیل چیست؟ هر آنچه لازم است در مورد Apostille بدانید!

دارالترجمه رسمی الف
13 شهریور 1402
بدون دیدگاه

یکی از واژه‌های ناآشنا و در عین حال کاربردی که تنها اگر قصد اخذ دریافت ویزا یا مهاجرت تحصیلی به کشور‌هایی همچون ترکیه یا آلمان را داشته باشید، به گوشتان می‌خورد، آپوستیل مدارک است. در واقع علاوه بر ترجمه رسمی آلمانی و ترجمه رسمی ترکی  و … احتمالا با پرسش آپوستیل چیست مواجه خواهید شد. در حقیقت اگر به دنبال مهاجرت به کشور‌های عضو کنوانسیون لاهه باشید، یکی از کار‌های مهمی که در زمان ترجمه رسمی مدارک خود باید انجام دهید، دریافت مهری است که به نام Apostille شناخته می‌شود. حالا که کمی با این مفهوم آشنا شدید، شاید برایتان این سؤالات مطرح شود که هزینه آپوستیل چقدر است؟ اصلا دریافت این مهر در ایران انجام می‌شود؟ چگونه باید برای آپوستیل اقدام کرد؟

در واقع این‌ها سؤالاتی هستند که در این متن قصد داریم به آن‌ها پاسخ دهیم. درصورتی‌که فکر مهاجرت تحصیلی و دریافت ویزا را در سر می‌پرورانید، مطالعه این مطلب قطعا برای شما سودمند خواهد بود.

منظور از آپوستیل چیست؟

به بیان ساده و از نظر لغوی می‌توان آپوستیل (Apostille) را معادل کلمه «گواهینامه» دانست؛ اما اگر بخواهید به‌صورت کاربردی این مفهوم را یاد بگیرید، باید گفت که آپوستیل نام یک معاهده بین‌المللی است که در سال ۱۹۶۱ میان بیش از ۱۲۰ کشور به امضا رسید. در راستای این معاهده، مدارکی که مهر آپوستیل دارند در چنین کشور‌هایی قانونی خواهند بود.

چه مدارکی را می‌توان آپوستیل کرد؟

همان‌طور که گفتیم، Apostille نوعی تأییدیه رسمی یک سند قانونی است که برای استفاده در کشور‌های خارجی عضو کنوانسیون لاهه به کار می‌رود. به طور کلی برای تمامی اسناد و مدارک می‌توان این مهر تأیید را دریافت کرد. در این بین آپوستیل ریزنمرات برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی و آپوستیل شناسنامه و آپوستیل سند ازدواج جهت اقدام برای مهاجرت از پرکاربردترین مدارک برای این منظور هستند.

سایر اسناد و مدارکی که برای دریافت Apostille متقاضی زیادی دارند، عبارت‌اند از:

  • گواهی تولد
  • گواهی فوت
  • سند طلاق
  • گواهینامه رانندگی
  • گذرنامه
  • دانشنامه تحصیلی
  • رأی دادگاه
  • اسناد و مدارک شرکت‌ها

این نکته را مدنظر قرار دهید که دریافت مهر Apostille فقط برای ۱۰ صفحه از مدارک امکان‌پذیر خواهد بود. چنانچه تعداد صفحات مدارک بیشتر از ۱۰ صفحه باشد، باید آپوستیل کردن اسناد خود را در چند نوبت انجام دهید.

Apostille چیست

هزینه آپوستیل اسناد و مدارک چقدر است؟

به طور کلی این هزینه در کشور‌های مختلف، متفاوت بوده و به کشوری که مدارک خود را در آن آپوستیل می‌کنید، بستگی دارد. عواملی همچون محل و زمان صدور سند، نوع آن و نحوه ارائه آپوستیل‌ها در هزینه نهایی تأثیرگذارند.

به‌عنوان مثال ممکن است هزینه آپوستیل شناسنامه با تعرفه آپوستیل سند ازدواج متفاوت باشد. از طرفی این هزینه برای هر سند در کشور‌های اروپایی همچون آلمان و فرانسه در حدود ۲۰ یورو است؛ در حالی که در کشوری مثل آمریکا به طور تقریبی ۸۰ دلار برای هر سند برآورد می‌شود. در نهایت می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت سفارتخانه‌ها یا سازمان‌های مربوطه هر کشور، تعرفه دقیق این کار را به‌دست آورید.

مهر آپوستیل تا چه مدت اعتبار دارد؟

ویژگی مهم دریافت مهر آپوستیل این است که اعتبار آن زمان‌دار نیست. در حقیقت تا پایان اعتبار اسناد و مدارک شما این مهر نیز معتبر خواهد بود؛ به‌عنوان مثال تا زمانی که گذرنامه شما اعتبار داشته باشد، مهر Apostille که روی برگه ترجمه رسمی شده پاسپورت شما خورده، معتبر است. از این رو با پایان‌یافتن اعتبار گذرنامه و دریافت پاسپورت جدید باید مجددا برای آپوستیل کردن اقدام کنید.

آپوستیل میخک چیست؟

از آنجایی که کشور ایران عضو کنوانسیون Apostille لاهه نیست، امکان دریافت این مهر در ایران وجود ندارد. در سال‌های اخیر با هدف آسان‌تر کردن مسیر، سامانه میخک زیر نظر وزارت امور خارجه راه‌اندازی شد تا روند اخذ تأییدات امور خارجه برای مدارک رسمی همچون شناسنامه، کارت ملی و مدارک تحصیلی در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود.

قبل از ارسال مدارک و اسناد برای احراز هویت، باید دقت داشته باشید که تمامی اطلاعات سند، بدون اشتباه و صحیح باشند؛ چراکه هرگونه مغایرت باعث تأخیر در روند تأیید مدارک یا حتی رد آن‌ها می‌شود.

هزینه مهر آپوستیل چقدر است

تفاوت آپوستیل و ترجمه رسمی مدارک چیست؟

به‌طور کلی ترجمه رسمی اسناد و مدارک، توسط مترجمان رسمی و معتبر قوه قضاییه انجام می‌شود. این روش در تمامی کشور‌های دنیا معتبر است؛ البته برای برخی از مدارک ترجمه رسمی شده نیاز به دریافت تأییدات دادگستری و وزارت امور خارجه نیز خواهد بود.

در مقابل برای مهاجرت به کشور‌هایی مانند آلمان، ترکیه و اسپانیا، باید مدارک خود را آپوستیل کنید. دریافت این مهر در ایران توسط مترجمان رسمی و دارالترجمه‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود و تنها توسط مراجع معتبر کشور‌های عضو معاهده انجام می‌شود. اگر قصد تجارت یا سفر خارجی را دارید، کسب تأیید اعتبار سند قانونی یا همان Apostille روند کار را برای شما آسان‌تر می‌کند.

در پایان

در اینجا مروری داشتیم بر یکی از مهم‌ترین مراحلی که در روند دریافت ویزا و مهاجرت به کشور‌های عضو کنوانسیون لاهه باید طی شود. در واقع آپوستیل کردن و دریافت این مهر در ترجمه رسمی مدارک برای ورود به چنین کشور‌هایی ضروری خواهد بود. به این نکته مهم توجه داشته باشید که ایران عضو این معاهده نبوده و شما به‌صورت مستقیم در داخل کشور نمی‌توانید این مراحل را انجام دهید.

از همین رو برای دریافت چنین مهری، باید ترجمه رسمی اسناد و مدارک خود را به همراه تأییدیه‌های دادگستری و وزارت امور خارجه از سایت آپوستیل میخک دریافت کرده و به سفارت ایران در کشوری که عضو این کنوانسیون است، ارسال کنید. اگر می‌خواهید خیالتان از این بابت راحت باشد، بهتر است از یک دارالترجمه در تهران مانند دارالترجمه الف که تجربه کافی در این زمینه را دارد کمک بگیرید. اگر شما هم تجربه‌ای در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *